Archiv aktualit
Máme prvního absolventa doktorského studijního programu Chirurgické obory na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
Za pomoc studentů děkují také ředitelé nemocnic v Česku i na Slovensku.
Akademičtí pracovníci Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity se podíleli na přípravě a organizaci studie Testování protilátek COVID-19 v Moravskoslezském kraji, která probíhá ve všech okresech Moravskoslezského kraje.
Na stránkách Lékařské fakulty OU si můžete přečíst potupně zveřejňované výsledky dotazníkového šetření o vnímání současné situace související se šířením COVID-19, který byl zahájen akademiky Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví 1. dubna 2020. Do dnešního dne se do dotazníkového šetření zapojilo 9 298 respondentů z celé republiky.
Gratulujeme studentce doktorského studijního programu Veřejné zdravotnictví Mgr. M. Škerkové a kolektivu v získání finanční podpory na projekt TJ04000059 „Zlepšení kvality života včasným záchytem nedoslýchavosti pomocí vysokofrekvenční audiometrie“ podaný v soutěži Zeta agentury TAČR.
Epidemie koronaviru zasáhla společnost nevídaným způsobem. Lidé mají z nákazy respekt, zdraví staví na první místo, zároveň se však obávají ekonomických dopadů nouzového stavu. Každý hledá svoji cestu, jak se se situací co nejlépe vyrovnat. Současná epidemiologická situace se pochopitelně projevila i v oblasti specializačního vzdělávání a systém se začal ještě více komplikovat. Přesto, nebo právě proto lékařské fakulty maximálně spojily své síly, snažily se zachovat si pozitivní energii a okamžitě začaly hledat způsoby, jak se se situací co nejlépe vyrovnat.
Mimořádná opatření přijatá kvůli výskytu koronaviru jsou adekvátní a účinná. Myslí si to alespoň tři čtvrtiny lidí, které se zapojily do průzkumu Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dotazníkové šetření také ukázalo, že víc než o své zdraví mají lidé strach zejména z ekonomických dopadů mimořádných opatření a vysoké nezaměstnanosti. Názory lidí na současnou situaci spojenou s nemocí COVID-19 začali zkoumat odborníci z ostravské lékařské fakulty před dvěma týdny, do průzkumu se zatím zapojilo přes osm a půl tisíc lidí.
Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošt Martínek vyrazil osobně za studenty, aby jim poděkoval za jejich pomoc, do které se zapojilo už neuvěřitelných 250 lidí!
Vážení zaměstnanci, milí studenti, ocitli jsme se nyní v situaci, kterou by si asi jen málokdo dokázal ještě před pár týdny představit.
Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity vedle studijních povinností chodí na osmi a dvanáctihodinové směny do nemocnic, domovů pro seniory či na Krajskou hygienickou stanici. „Je to náročné, ale nestěžujeme si, je to naše poslání,“ shodují se.
Hosty byli členové studentského organizačního týmu pro pomoc zdravotníkům.
Porodní asistentky bojují s náporem práce, nově jim pomohou studentky ostravské lékařské fakulty.
Nemocnice Moravskoslezského kraje vyslyšely nabídku studentů ostravské lékařské fakulty, kteří nabídli svoji pomoc poté, co skončila v důsledku nařízení vlády výuka na všech školách. V nemocnicích a zdravotnických zařízeních pomáhá už neuvěřitelných 153 studentů. Další stovka studentů je připravena do terénu v případě potřeby zdravotnických zařízení okamžitě nastoupit. K pomoci se připojili i studenti z oboru Ochrany veřejného zdraví, kteří už druhým týdnem pomáhají enormně vytížené Krajské hygienické stanici v Ostravě.
V souvislosti s šířením koronavirové infekce v ČR a s přijetím následných protiepidemických opatření budou pravděpodobně zdravotnická zařízení personálně oslabená režimem karantény nebo ošetřováním člena rodiny. Obrátí-li se vedení nemocnic a jiných zdravotnických zařízení na Lékařskou fakultu OU s žádostí o pomoc studentů, budou tito neprodleně o uvedené žádosti informováni.
Jaká je pravděpodobnost onemocnění a předčasného úmrtí v důsledku života ve znečištěném ovzduší? Vědci z Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava pracovali společně na výzkumu s polskými partnery v projektu HealthAir: Dopad
znečištění ovzduší na zdravotní stav obyvatelstva v česko-polském příhraničí. Výsledky projektu představili na závěrečné konferenci 6. března 2020.
Co se děje s naším mozkem, když spíme? A jaký dopad má na náš mozek nedostatek spánku? Nejen o tom hovořil v Dobrém ránu přednosta neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity plně respektuje rozhodnutí soudu o odkladném účinku žaloby, které navrací docenta Arnošta Martínka do funkce děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
V doplňujících volbách do studentské komory AS LF OU, sekce nelékařských oborů, které proběhly ve dnech 11. a 12. února 2020, byla studentská komora doplněna o Bc. Veroniku Římanovou, studující oboru Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity dnes obdržela pozitivní stanovisko od ministerstva zdravotnictví a může poslat akreditační spis Národnímu akreditačnímu úřadu. Ten má celkem čtyři měsíce na to, aby spis posoudil a v případě kladného vyjádření škole udělil novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství.
Aktuální téma - vitamíny.
123456789101112131415161718