Archiv aktualit
Na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity se včera opět sjeli trenéři profesionálních i amatérských sportovních klubů, které organizují sportování dětí a mládeže. Důvodem je unikátní projekt Akademie zdravého sportu, který trenéry vzdělává v oblasti správné rehabilitace a regenerace během sportovní zátěže.
V pátek 28. března se uskuteční největší společenská událost Lékařské fakulty Ostravské univerzity, a to ples MED GALA, který lékařská fakulta organizuje společně s ostravskou studentskou organizací IFMSA. Těšit se můžete na pestrý program plný hudebních zážitků, výborné jídlo, pití nebo zábavný fotokoutek.
Globalizace a její vliv na zdraví lidí, telemedicína jako nástroj pro sledování dětských pacientů s obezitou nebo psí čich, který dokáže fungovat jako radar na rakovinu. Nejen to budou témata dvoudenní konference Globální problémy veřejného zdravotnictví, která se 13. a 14. února uskuteční na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Přední odborníci z Česka i zahraničí budou na univerzitní půdě diskutovat o klíčových i zajímavých tématech v oblasti epidemiologie, pracovního lékařství nebo hygieny.
Ostravská lékařská fakulta se v letošním roce stala celostátním koordinátorem specializačního vzdělávání, které připravuje lékaře ke kmenovým zkouškám a atestacím.
Z africké Malawi se tento týden vrátili lékaři z ostravské lékařské fakulty, kteří navázali na dlouholetou práci neziskové organizace International Humanity. Mise se zúčastnil i její předseda Rastislav Maďar, současný děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Právě ostravská lékařská fakulta se zároveň stala detašovaným pracovištěm české nemocnice ve Fanuelu.
„Na poli buněčných terapií v prostoru střední a východní Evropy jsme možná lídry,“ říká docent Michal Šimíček. Vědec, který v Ostravě úročí své bohaté zkušenosti ze zahraničí a se svým týmem systematicky pracuje na vývoji nových léčebných metod. Jeho výzkum je velkou nadějí pro onkologické pacienty.
Ještě před koncem roku uspořádala Lékařská fakulta Ostravské univerzity společně s Fakultní nemocnicí Ostrava historicky první robotickou soutěž Da Vinci Cup. Celkem 13 studentek a studentů změřilo své síly na čtyřech stanovištích a vyzkoušelo si práci s chirurgickým systémem da Vinci.
Natrénovat příjem pacientů po hromadné nehodě, poskytnout pomoc pacientovi s respiračním selháním na jednotce ARO nebo se postarat o pacienta s akutním koronárním syndromem v prostředí sanitního vozu mohou nově studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity prakticky odkudkoliv. A to díky projektu Virtuální nemocnice, díky kterému fakulta převedla své vlastní simulační centrum do virtuální podoby.
Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity byla první v Česku, která se mohla pochlubit porodnickým gaučem. A téměř o rok později se může pochlubit vlastním porodnických gaučem, díky Nadačnímu fondu Propolis33, také náš Ústav ošetřovatelství a porodní asistence.
Jaké to je zkusit si simulovanou vesmírnou misi? Má Česko potenciál v oblasti vesmírného výzkumu? A jak se do vesmírných programů mohou zapojit studující Ostravské univerzity? Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s Miroslavem Rozložníkem z Lékařské fakulty OU, který velel simulované misi Promise.
V prostorách SIMLEKu - cvičné nemocnice Lékařské fakulty Ostravské univerzity, proběhl v těchto dnech pod odbornou garancí specialistů z FN Ostrava a FN Motol výjimečný chirurgický kurz. Zaměřený byl na střevní anastomózy, tedy operační spojení střev. Zúčastnili se ho mladí chirurgové z Česka i ze zahraničí, kteří si mohli prakticky nacvičit nejrůznější operační techniky otevřené i miniinvazivní chirurgie
V pátek 22. listopadu se na Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU) v Brně uskutečnila prestižní soutěž SimUniversity 2024, kde měly své zastoupení všechny lékařské fakulty v České republice.
Jeho jméno bylo spjato s rozvojem lékařské fakulty, účastnil se výuky zejména radiologických asistentů i mediků, jeho doménou byla radiační ochrana a radioekologie. Pan docent Švec byl nejen skvělým profesionálem, ale i inspirující osobností a obětavým člověkem, který výuce a předávání svých vědomostí strávil velkou část svého profesního života.
Na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity se potřetí sjeli trenéři amatérských i profesionálních sportovních klubů na Akademii zdravého sportu. V rámci ojedinělého projektu odborníci z lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Ostrava radí, jak s dětmi vhodně pracovat z hlediska pohybu i správného životního stylu. Na sérii dvou předchozích cyklů dnes fakulta navázala třetí částí vzdělávacího programu, po jehož skončení trenéři získali osvědčení o jeho absolvování.
Už 63 lidí darovalo tělo po své smrti ostravské lékařské fakultě k výukovým nebo výzkumným účelům. Jako výraz díků za jejich šlechetné rozhodnutí se včera odpoledne konala v ostravském Kostele svatého Václava v pořadí již třetí mše k uctění jejich památky. Bohoslužby, kterou vedl Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavský, se zúčastnili nejen vyučující a studenti z Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ale i široká veřejnost.
Největší učebna v budově INLEK ZY 101 nese nově název po profesoru Milanu Grundmannovi. Lékař, jeden ze zakladatelů oboru klinické farmakologie v České republice a dlouholetý pedagog v pondělí 4. listopadu společně s děkanem ostravské lékařské fakulty Rastislavem Maďarem symbolicky přestřihl slavnostní pásku po něm pojmenované posluchárny a zavzpomínal na léta odučená nejen v místnosti ZY 101.
Ve dnech 21.-25. října 2024 proběhly doplňující e-volby do studentské komory AS LF OU v sekci lékařských a nelékařských oborů.
Inaugurace proběhla společně se Slavnostní vědeckou radou LF OU.
Po mnohaleté spolupráci prokázal výzkumný tým složený z odborníků z Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava přítomnost mikroplastů i v lidské plodové vodě. Studie byla publikována loni na podzim v prestižním časopise Chemosphere. Ve čtvrtek 17. října převzali za tuto studii jako vůbec první Cenu rektorů ostravských univerzit v oblasti tvůrčí činnosti. Na Vědecké radě Ostravské univerzity převzali kromě pamětních diplomů taky šek na 100 tisíc korun.
Předsedou České společnosti pro AI a digitální inovativní technologie v medicíně ČLS JEP se stal docent Ondřej Volný z Lékařské fakulty OU. V rozhovoru se dozvíte více o této společnosti, přínosu využívání umělé inteligence ve zdravotnictví nebo o připravované konferenci AdvanceMed 2025.
123456789101112131415161718