Archiv aktualit
V pátek 5. dubna se v našem simulačním centru uskutečnil workshop, na kterém spolupracoval renomovaný Rehabilitační ústav Hrabyně společně se studenty Československého spolku mediků.
Historicky nejvyšší počet přihlášek od svého vzniku zaznamenala v letošním roce Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Nejvíc uchazečů má zájem o studium všeobecného a zubního lékařství. Třetím nejžádanějším studijním programem je fyzioterapie. Celkem letos přijala fakulta 4 370 přihlášek.
Od otevření nového studijního programu Zubní lékařství uběhly čtyři měsíce, během kterých bylo v praktických učebnách poměrně rušno. Učebny fakulta vybavila špičkovou technologií, díky které se mohli studenti už první dny od svého nástupu začít připravovat na svou budoucí profesi.
Na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity se opět sjeli trenéři profesionálních i amatérských sportovních klubů, které organizují sportování dětí a mládeže. Důvodem je unikátní projekt Akademie zdravého sportu, který trenéry vzdělává v oblasti správné rehabilitace a regenerace během sportovní zátěže. Na sérii podzimních přednášek včera fakulta navázala dalším zajímavým programem, který si pro trenéry připravila ve svém novém simulačním centru.
Místa, kde se dříve těžily a zpracovávaly rudy kovů nebo tuhá paliva, nezůstávají zcela bez následků. Vznikají na nich takzvaná odkaliště, ve kterých se často nachází nebezpečný odpad. Takových míst je přitom v Evropě celá řada.
V MNO Ostrava zahájila provoz jedna z nejmodernějších hyperbarických komor v Evropě.
Rozhovor se studentkou 2. ročníku medicíny Kateřinou Štverkovou.
Rozhovor se studentem 2. ročníku medicíny.
Na lékařské fakultě oceňuje zejména její individuální přístup.
„Menší fakulta ve městě s několika velkými nemocnicemi znamená v klinické výuce méně studentů na pacienta, a víc prostoru učit se tím, že úkony provádíme. Ne že jen koukáme, jak je někdo provádí, i když i to je samozřejmě důležité,“ říká v rozhovoru studentka 1. ročníku Všeobecného lékařství Viola Kintrová,
S probíhající změnou klimatu roste extremita počasí, což ohrožuje zdraví lidí, kvalitu života, životní prostředí i hmotné statky. Potřeba řešit tyto hrozby ve střední Evropě formou spolupráce vedla ke vzniku projektu LOCALIENCE - Rozvíjení odolnosti vůči extrémním meteorologickým hrozbám způsobeným klimatickými změnami na místní úrovni.
Není čas ztrácet čas a u nového studijního programu zubní lékařství to platí dvojnásob. Možná proto zasedli jeho studenti už první týden výuky k fantomům. Jak rychle začali s praktickým cvičením překvapilo i samotné studenty. Za sebou mají první tři měsíce výuky a čeká je zkouškové období.
Letošní program byl opravdu atraktivní a bylo to znát i na počtu návštěvníků. Na Den otevřených dveří Lékařské fakulty Ostravské univerzity nakonec dorazilo přes tisíc lidí.
Pracovníkům Centra hyperbarické medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity se podařilo v rámci jejich vědeckovýzkumné činnosti týkající se vlivu hyperbarického kyslíku na prokaryotní a eukaryotní systémy učinit významný objev, který by mohl mít potenciální dopad na strategii léčby některých bakteriálních infekcí.
Ačkoliv má člověk vnitřní pocit, že doslova křičí, okolí ho neslyší a nerozumí mu. Porucha řeči
je častým doprovodným jevem Parkinsonovy choroby. Nejen o tom byla řeč na jedné z přednášek, které pro veřejnost přichystala a zorganizovala v polovině ledna Lékařská fakulta Ostravské univerzity v rámci takzvaného Parkinsonského dne.
Stavba budovy pro „chytřejší“ region zahájena. Hlavní tvář Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) profesor Roman Hájek slavnostně poklepal spolu s rektorem Ostravské univerzity Petrem Kopeckým, hejtmanem Moravskoslezského kraje Janem Krkoškou, primátorem Ostravy Janem Dohnalem a děkanem Lékařské fakulty OU Rastislavem Maďarem na „základní kámen“ stavby, která má Ostravě a především regionu přinést nové prostory pro unikátní projekt 9-ti výzkumných týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví. Budova za bezmála 700 milionů korun je součástí strategického projektu, který má Ostravskou univerzitu skokově posunout v oblasti vědy. Stavba má být dokončena v roce 2026, ve stejném roce začne projekt fungovat v plném rozsahu. Celkové náklady na LERCO se pohybují okolo 1,8 miliardy korun.
Fakultní nemocnice Ostrava ocenila své zaměstnance. Během slavnostního večera, který se uskutečnil v ostravském hotelu Clarion Congress, se rozdalo hned 12 cen.
Zkouškové období je v plném proudu. Jedním z obávaných předmětů patří od nepaměti také Anatomie. Letos poprvé se na zkoušku mohou studenti díky zakoupené univerzitní licenci připravovat také s pomocí Anatomyky - 3D anatomického atlasu.
Ještě sice vysokou školu nestudují, přesto ji pravidelně navštěvují a seznamují se například s patologií nebo histologií lidských tkání. Řeč je o středoškolácích, kteří se loni na podzim zapojili do projektu „Vysokoškolák na zkoušku“.
Informace pro uchazeče o studium.
123456789101112131415161718