Archiv aktualit
Veletrh vědy přilákal neuvěřitelných 58 tisíc návštěvníků, kteří si užili fascinující třídenní akci plnou objevů a inovací. Zájem vzbudil také stánek Ostravské univerzity, v němž se představily Přírodovědecká a Lékařská fakulta.
MedTalksOU! Tak se jmenuje nový podcast, jehož natáčení nedávno spustil Československý spolek mediků. Jako první si do studia pozval absolventku Lékařské fakulty Ostravské univerzity Janu Šimurdovou Bastien.
Asociace děkanů lékařských fakult v ČR (ADLF) se zasazuje za zlepšení podmínek pro vysoké školství v České republice a plně podporuje navýšení finančních prostředků pro vysoké školy, a to zejména v těch oblastech vzdělávání, kde je společenská potřeba absolventů největší.
Těší nás, když jako lékařská fakulta můžeme inspirovat další fakulty i univerzity. Na konci května se k nám například přijela inspirovat hlavní odbornice pro zubní lékařství na Slovensku, proděkanka pro spolupráci s výukovými základy a přednostka I. Stomatologické kliniky Lekárské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach doc. MUDr. Silvia Timková, PhD.
V první polovině května přijela do Ostravy delegace ze švýcarské pobočky Chiasso, garant programu Fisioterapia Gabriele De Sena, koordinátoři Luca Gentili a Paolo Manfroi a vyučující – fyzioterapeuté Vittorio Iannicelli a Davide Zottola.
Volba fakultního akademického senátu rozhodla o kandidátovi na děkana Lékařské fakulty, je jím současný děkan Rastislav Maďar, který by tak pokračoval ve svém druhém funkčním období. Rozhodla o tom dnešní volba kandidáta na nového děkana fakultního akademického senátu. Rastislav Maďar získal v prvním kole volby všech 13 hlasů od přítomných senátorek a senátorů. Návrh bude nyní postoupen rektorovi Ostravské univerzity Petru Kopeckému, který by měl děkana jmenovat do funkce na podzim.
Prohlídnout si vybavení sanitního vozu, vyzkoušet si práci s laparoskopy nebo si zopakovat všechny důležitá telefonní čísla složek integrovaného záchranného systému. To a mnohem víc mohli malí objevitelé při sobotní prohlídce simulačního centra ostravské lékařské fakulty.
Své vědecko-výzkumné práce představili studenti lékařských fakult z Česka i Slovenska.
17. května 2024 se na Slezskoostravském hradě koná již 28. ročník studentského Majálesu Ostrava. O šest dní dříve (11. května) propuknou oslavy studentského života také v Městských sadech v Opavě pod názvem Opavský majáles. Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Slezská univerzita v Opavě dlouhodobě podporují akce, za kterými stojí právě studenti.
Jak předejít úrazu nebo jak správně poskytnout první pomoc? Nejen to se dozví děti díky preventivní akci Stane se to ve vteřině, která od 16. do 20. dubna probíhá v Avion Shopping Parku Ostrava. Letos poprvé se do něj zapojila také Lékařská fakulta Ostravské univerzity.
V pátek 5. dubna se v našem simulačním centru uskutečnil workshop, na kterém spolupracoval renomovaný Rehabilitační ústav Hrabyně společně se studenty Československého spolku mediků.
Historicky nejvyšší počet přihlášek od svého vzniku zaznamenala v letošním roce Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Nejvíc uchazečů má zájem o studium všeobecného a zubního lékařství. Třetím nejžádanějším studijním programem je fyzioterapie. Celkem letos přijala fakulta 4 370 přihlášek.
Od otevření nového studijního programu Zubní lékařství uběhly čtyři měsíce, během kterých bylo v praktických učebnách poměrně rušno. Učebny fakulta vybavila špičkovou technologií, díky které se mohli studenti už první dny od svého nástupu začít připravovat na svou budoucí profesi.
Na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity se opět sjeli trenéři profesionálních i amatérských sportovních klubů, které organizují sportování dětí a mládeže. Důvodem je unikátní projekt Akademie zdravého sportu, který trenéry vzdělává v oblasti správné rehabilitace a regenerace během sportovní zátěže. Na sérii podzimních přednášek včera fakulta navázala dalším zajímavým programem, který si pro trenéry připravila ve svém novém simulačním centru.
Místa, kde se dříve těžily a zpracovávaly rudy kovů nebo tuhá paliva, nezůstávají zcela bez následků. Vznikají na nich takzvaná odkaliště, ve kterých se často nachází nebezpečný odpad. Takových míst je přitom v Evropě celá řada.
V MNO Ostrava zahájila provoz jedna z nejmodernějších hyperbarických komor v Evropě.
Rozhovor se studentkou 2. ročníku medicíny Kateřinou Štverkovou.
Rozhovor se studentem 2. ročníku medicíny.
Na lékařské fakultě oceňuje zejména její individuální přístup.
„Menší fakulta ve městě s několika velkými nemocnicemi znamená v klinické výuce méně studentů na pacienta, a víc prostoru učit se tím, že úkony provádíme. Ne že jen koukáme, jak je někdo provádí, i když i to je samozřejmě důležité,“ říká v rozhovoru studentka 1. ročníku Všeobecného lékařství Viola Kintrová,
1234567891011121314151617