Archiv aktualit
Veronika Janošcová, studentka 5. ročníku všeobecného lékařství na ostravské lékařské fakultě, se zúčastnila se svou prací, která byla realizačním výstupem SGS grantu SGS02/LF/2019 - Genotypizácia toxigénnych kmeňov Clostridium difficile a účinok hyperbarickej oxygenácie na expresiu génov, několika vědeckých konferencí pro mladé vědce.
Přestože Lékařská fakulta Ostravské univerzity pracovala na přípravě akreditačního spisu usilovně několik měsíců a pro získání akreditace udělala maximum možného, rozhodla se Rada Národního akreditačního úřadu akreditaci magisterského programu Všeobecné lékařství fakultě nakonec neudělit. Při rozhodování NAU pravděpodobně nakonec převážila váha kritizovaného nedostatečného počtu docentů a profesorů nad odbornou a nikdy nezpochybněnou kvalitou absolventů lékařské fakulty a jejich společenskou potřebou v regionu.
Akreditace oboru Všeobecné lékařství a podpora ostravské lékařské fakulty: to bylo tématem velké společné tiskové konference.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity představuje aktuální stav a stručnou historii v oblasti projektových aktivit a vědy a výzkumu.
Navzdory doporučení pracovní komise Národního akreditačního úřadu – akreditaci oboru Všeobecného lékařství ostravské lékařské fakultě neudělit, se vedení fakulty rozhodlo, že bude o získání akreditace dál usilovat. Národní akreditační úřad by měl o udělení akreditace rozhodnout příští týden.
Vedení lékařské fakulty se podrobně seznámilo s obsahem zprávy hodnotící komise, která nedoporučuje Lékařské fakultě Ostravské univerzity udělit akreditaci oboru Všeobecné lékařství. Přesto nadále věříme, že se nám i přes návrh hodnotící komise podaří akreditaci získat. V posledních dnech usilovně pracujeme na odstranění vytýkaných nedostatků, nicméně považuji za důležité upozornit na skutečnost, že s několika vytýkanými nedostatky nesouhlasíme a budeme se je snažit posuzovatelům více vysvětlit.
Společnost Hyundai Motor Manufacturing se rozhodla podpořit Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Škole darovala celkem pět nových vyšetřovacích lehátek do vznikajícího simulačního centra, tzv. cvičné nemocnice. Lehátka využijí studenti během výuky předmětů v oboru fyzioterapie a ergoterapie.
Lékařská fakulta přijala v loňském roce historicky nejvíc studentů od svého vzniku. A to i díky podpoře Moravskoslezského kraje, který fakultu dlouhodobě finančně podporuje. Díky 350 tisícové finanční dotaci mohla fakulta přijmout navíc celkem pět studentů všeobecného lékařství. Dohromady jich nastoupilo ke studiu 134.
Na letošní státnice kvůli povinným rouškám jen tak nezapomeneme. Roušky, neroušky... všech 16 studentů Všeobecného lékařství včera státní rigorózní zkoušku z gynekologie a porodnictví úspěšně zvládlo.
Koronavirová epidemie na čas zastavila i výuku budoucích lékařů a dalších zdravotnických oborů přímo na odděleních a klinikách. Lékaři FN Ostrava vyučující na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (LF OU) však rychle zareagovali a prakticky od prvních dnů nabídli studentům výuku online. Například Ústav radiodiagnostický FN Ostrava je technicky vybavený natolik, že studenti mohli výkony na angiolince sledovat doma u svých počítačů, a poté o nich s lékařem diskutovat. Tuto formu výuky využíval prakticky celý semestr i vedoucí lékař angiolinky a proděkan LF OU doc. MUDr. Václav Procházka, Ph.D., MBA, který studentům nabídl možnost vidět i velmi náročné a výjimečné výkony.
Máme prvního absolventa doktorského studijního programu Chirurgické obory na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
Za pomoc studentů děkují také ředitelé nemocnic v Česku i na Slovensku.
Akademičtí pracovníci Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity se podíleli na přípravě a organizaci studie Testování protilátek COVID-19 v Moravskoslezském kraji, která probíhá ve všech okresech Moravskoslezského kraje.
Na stránkách Lékařské fakulty OU si můžete přečíst potupně zveřejňované výsledky dotazníkového šetření o vnímání současné situace související se šířením COVID-19, který byl zahájen akademiky Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví 1. dubna 2020. Do dnešního dne se do dotazníkového šetření zapojilo 9 298 respondentů z celé republiky.
Gratulujeme studentce doktorského studijního programu Veřejné zdravotnictví Mgr. M. Škerkové a kolektivu v získání finanční podpory na projekt TJ04000059 „Zlepšení kvality života včasným záchytem nedoslýchavosti pomocí vysokofrekvenční audiometrie“ podaný v soutěži Zeta agentury TAČR.
Epidemie koronaviru zasáhla společnost nevídaným způsobem. Lidé mají z nákazy respekt, zdraví staví na první místo, zároveň se však obávají ekonomických dopadů nouzového stavu. Každý hledá svoji cestu, jak se se situací co nejlépe vyrovnat. Současná epidemiologická situace se pochopitelně projevila i v oblasti specializačního vzdělávání a systém se začal ještě více komplikovat. Přesto, nebo právě proto lékařské fakulty maximálně spojily své síly, snažily se zachovat si pozitivní energii a okamžitě začaly hledat způsoby, jak se se situací co nejlépe vyrovnat.
Mimořádná opatření přijatá kvůli výskytu koronaviru jsou adekvátní a účinná. Myslí si to alespoň tři čtvrtiny lidí, které se zapojily do průzkumu Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dotazníkové šetření také ukázalo, že víc než o své zdraví mají lidé strach zejména z ekonomických dopadů mimořádných opatření a vysoké nezaměstnanosti. Názory lidí na současnou situaci spojenou s nemocí COVID-19 začali zkoumat odborníci z ostravské lékařské fakulty před dvěma týdny, do průzkumu se zatím zapojilo přes osm a půl tisíc lidí.
Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošt Martínek vyrazil osobně za studenty, aby jim poděkoval za jejich pomoc, do které se zapojilo už neuvěřitelných 250 lidí!
Vážení zaměstnanci, milí studenti, ocitli jsme se nyní v situaci, kterou by si asi jen málokdo dokázal ještě před pár týdny představit.
Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity vedle studijních povinností chodí na osmi a dvanáctihodinové směny do nemocnic, domovů pro seniory či na Krajskou hygienickou stanici. „Je to náročné, ale nestěžujeme si, je to naše poslání,“ shodují se.
1234567891011121314151617