Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Ochrana a podpora veřejného zdraví
Studijní program v kostce
Magisterský studijní program Ochrana a podpora veřejného zdraví je pokračujícím studijním programem bakalářského studijního programu Ochrana a podpora zdraví, ale mohou do něj nastoupit i studenti z jiných bakalářských zdravotnických nebo přírodovědných studijních programů. Tento studijní program má zejména připravit absolventy k výkonu povolání hygienika či epidemiologa a k vysoce odborným činnostem při poskytování služeb v ochraně a podpoře veřejného zdraví nebo výkonu státního zdravotního dozoru. Studium se zabývá především hodnocením zdravotních rizik a epidemiologických studií, interdisciplinárními zdravotnickými vědami a preventivním lékařstvím.
Ochrana a podpora veřejného zdraví
Ochrana veřejného zdraví je souhrn činností a opatření k vytváření a ochraně zdravých životních a pracovních podmínek, ke snížení výskytu nemocí a jiných poškození zdraví.
Podpora veřejného zdraví je souhrn činností pomáhajících lidem zachovat a zlepšovat své zdraví, včetně zajišťování takových sociálních, ekonomických a environmentálních podmínek, které vedou ke zdravému životnímu stylu.
Co od vás očekáváme?
Zájem o studium ve zdravotnickém oboru a po absolvování zájem o práci v preventivní medicíně, v ochraně životního, pracovního prostředí, ochraně a podpoře zdraví anebo ve vědě. Dále je to splnění podmínek přijímacího řízení a zdravotní způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka. Ke studiu jsou potřebné základní znalosti z přírodních věd (fyzika, chemie, biologie), nepožadují se znalosti ze zdravotnických oborů ((např. anatomie, fyziologie, hygiena, epidemiologie, podpora zdraví), ale základní znalosti z těchto oborů jsou výhodou.
Co se naučíte?
Jako student tohoto magisterského studijního programu se naučíte schopnosti samostatnému rozhodování v oblastech hygieny a epidemiologie. V oblasti vědy a výzkumu se budete moci zapojit do vědeckých prací, pochopit základní principy epidemiologických studií, výzkumů a projektů a můžete se také aktivně podílet na přípravě, realizaci a následné interpretaci výsledků výzkumů. Bude vám také otevřena možnost využití studia v rámci studijních pobytů na spřátelené univerzity nejen v EU, ale také mimo EU. Jako absolvent budete umět využít správnou vědeckou terminologii. Vzhledem k tomu, že se jedná o interdisciplinární a preventivní obor, absolvujete v rámci studia širokou škálu předmětů formou přednášek i cvičení, které vám do budoucna pomohou v orientaci v problematice ochrany a podpory zdraví. Absolvujete širokou škálu předmětů, které rozšíří a prohloubí Vaše znalosti z bakalářského studia (např. epidemiologie, vyšetřovací metody, podpora veřejného zdraví (sanace a bezpečnost zdravých životních podmínek, hodnocení expozic a následků expozic fyzikálních, chemických a biologických faktorů, hodnocení zdravotních rizik a epidemiologických studií). Po absolvování navazujícího magisterského studia máte možnost nejen nastoupit ihned do zaměstnání, ale můžete také pokračovat ve studiu doktorského studijního programu Hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie a dále si tak prohloubit a rozšířit své znalosti ve studovaném oboru.
Kde a jak se uplatníte?
Absolvent tohoto magisterského studia získá způsobilost k výkonu zdravotnické profese ODBORNÝ PRACOVNÍK V OCHRANĚ A PODPOŘE VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ (podle zákona č.96/2004 Sb.), což je soubor profesí, dříve nazývaných hygienik nebo epidemiolog. Uplatnění takových profesí je velmi široké,a to jak ve zdravotnictví, tak v průmyslu, zemědělství a službách. Absolvent najde uplatnění při výkonu státního zdravotního dozoru na krajských hygienických stanicích či Ministerstvu zdravotnictví, na specializovaných pracovištích v oblasti fyziologie práce, toxikologie, psychologie práce, pracovně lékařské péče, při výkonu státního dozoru v ochraně životního prostředí, ve státní správě v oblasti ochrany životních a pracovních podmínek, ve výrobních i nevýrobních organizacích v rámci úvarů zajišťujících hygienický dohled, při řízení výrobních procesů a konstrukci strojů a nářadí z hlediska ergonomických požadavků a v projekčních organizacích a útvarech, v organizacích zajišťujících vědeckovýzkumnou, poradenskou a konzultační činnost v oblasti ochrany životního a pracovního prostředí.
Dosažené vzdělání v tomto magisterském oboru je vhodné pro vykonávání odborných činností a vedoucích funkcí ve všech hygienických a epidemiologických oborech, v ochraně a podpoře zdraví a v souvisejících oblastech při ochraně životního a pracovního prostředí, a to jak ve státních službách, zdravotnických zařízeních nebo v soukromých firmách.
Konkrétní pracovní pozice
Absolvent navazujícího magisterského studia může vykonávat zdravotnickou profesi ODBORNÝ PRACOVNÍK V OCHRANĚ A PODPOŘE VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ (dříve tato profese byla nazývána jako HYGIENIK NEBO EPIDEMIOLOG):
- v jakémkoli zdravotnickém zařízení jako zdravotnický pracovník ve všech oblastech epidemiologie a ochrany a podpory zdraví,
- v nemocnicích jako nemocniční hygienik nebo epidemiolog,
- v jakékoliv firmě na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jako vedoucí pracovník,
- ve firmách poskytující služby desinfekce, desinsekce a deratizace jako samostatný specialista nebo vedoucí pracovník,
- v jakékoliv firmě poskytující konzultační a poradenskou činnost na úseku zdravotnictví anebo ochrany pracovních a životních podmínek (např. zdravá výživa, zdravý životní styl, kategorizace prací, certifikace environmentálního managementu, posuzování vlivů na životní prostředí, posuzování starých ekologických zátěží apod.) jako samostatný specialista nebo vedoucí pracovník,
- na krajských hygienických stanicích a jejich okresních pracovištích při výkonu státního zdravotního dozoru ve všech oblastech (komunální hygiena, hygiena výživy, hygiena dětí a dorostu, hygiena práce, epidemiologie) jako samostatný specialista nebo vedoucí pracovník,
- na pracovištích České inspekce životního prostředí, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Státního ústavu radiační ochrany při výkonu státního dozoru v ochraně životního prostředí či bezpečnosti osob, potravin nebo jiných výrobků na všech pozicích,
- na Ministerstvu zdravotnictví jako ministerský rada.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
1.1. Dosažení vysokoškolského vzdělání
1.2.1. Dosažení vysokoškolského vzdělání v České republice
[1] Podmínka pro navazující magisterské studijní programy pro všechny oblasti vzdělávání: Každý uchazeč musí řádně ukončit kterýkoliv typ studijního programu (tedy studijní program bakalářský, magisterský).
[1.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[1.2] Doklad prokazující splnění podmínky: Vysokoškolský diplom.
1.2.2. Dosažení vysokoškolského vzdělání mimo Českou republiku
[1] Podmínka pro navazující magisterské studijní programy pro všechny oblasti vzdělávání: Každý uchazeč musí řádně ukončit kterýkoliv typ studijního programu (tedy studijní program bakalářský, magisterský).
[1.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[1.2] Způsob splnění podmínky: Absolvování studia ve vysokoškolském studijním programu.
[1.3] Místo (instituce) splnění podmínky: Zahraniční vysoká škola.
[1.4] Doklad prokazující splnění podmínky: Rozhodnutí veřejné vysoké školy v České republice o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace (neboli rozhodnutí o nostrifikaci), zahraniční doklad o zahraničním vysokoškolském vzdělání.
[1.5] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky: Každá vysoká škola s institucionální akreditací je povinna ověřovat splnění podmínky vlastním posuzováním výlučně pro účely přijímacího řízení do studijních programů uskutečňovaných jí samotnou, či uskutečňovaných kteroukoliv její fakultou.
[1.6] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky na Ostravské univerzitě: Postup ověřování splnění podmínky je vymezen (definován) v interním řídicím aktu Ostravské univerzity, kterým je Opatření rektora č. 118/2020 s účinností od 12. listopadu 2020. Za úkony spojené s posouzením získaného vzdělání bude stanoven poplatek rektorem OU, přičemž maximální výše poplatku činí nejvýše 20 % základu stanoveného podle § 58 odst. 2 zákona.
Ochrana a podpora veřejného zdraví – prezenční forma
[1] Studium je určeno pro nelékařské zdravotnické pracovníky, kteří úspěšně absolvovali bakalářské studium Ochrana veřejného zdraví, případně Veřejné zdravotnictví nebo příbuzný program/obor.
[2] Písemná část přijímací zkoušky má podobu písemného znalostního elektronického testu vyplňovaného uchazeči na počítačích umístěných v prostorách fakulty/univerzity s volbou odpovědí, kdy pouze jedna odpověď bude správná. Pouze ve výjimečném případě lze konat přijímací zkoušku mimo sídlo fakulty/univerzity, a to pouze na základě schválené žádosti podané děkanu fakulty o náhradní termín přijímací zkoušky a pouze na základě vážných a řádně doložených důvodů. Každá otázka bude mít pouze jednu správnou odpověď, za níž se bude považovat ta nejvíce správná a nejvíce vystihující odpověď na danou otázku.
[3] Obsah písemného testu: odborný znalostní test - odborná problematika veřejného zdraví a prevence. Písemný test bude mít 30 otázek. Za každou správnou odpověď bude přidělen 1 bod.
[4] Každý uchazeč může získat v této části přijímací zkoušky nejvýše 30 bodů. Každý uchazeč, který získá méně než 8 bodů v této části přijímací zkoušky, nesplnil přijímací zkoušku a nebude přijat.
[5] Druhá část přijímací zkoušky: absolvent příslušného Bc. programu/oboru - ANO = 1, NE = 0. Třetí část přijímací zkoušky: průměr z Bc. studia, a to ve smyslu přidělení bodů: (1,0-1,49...10 bodů), (1,5-1,99...7 bodů), (2,0- 2,49...4 body), (2,5 a více ...0 bodů). Každý uchazeč může získat v této části přijímací zkoušky nejvýše 10 bodů. Dílčí limit z těchto částí přijímací zkoušky není stanoven. Nedodá-li uchazeč požadované dokumenty týkající se typu bakalářského studijního programu a dosažených výsledků (průměru) studia v termínu, bude uchazeči přiděleno 0 bodů.
[6] Pořadí uchazečů u přijímacího řízení bude stanoveno součtem získaných bodů z jednotlivých částí přijímací zkoušky - písemný odborný test a body získané za ostatní části přijímací zkoušky.
[7] Konkrétní datum konání příslušné části přijímací zkoušky bude konkrétnímu uchazeči oznámeno v pozvánce k přijímací zkoušce, včetně dalších podrobných informačních pokynů, jež bude odeslána v aplikaci e-přihlášky a termíny budou zavěšeny i na webu pod jedinečným oborovým číslem každého uchazeče. Pozvánku v tištěné podobě univerzita nezasílá. Termín, na který bude uchazeč pozván, se pro něj stává závazným a neměnným.
[8] Náhradní termín pro všechny části přijímací zkoušky, kromě talentové zkoušky: není stanoven.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška nemůže být prominuta.
Okruhy k přijímací zkoušce
Učivo v rozsahu bakalářského studijního oboru Ochrana veřejného zdraví.
- Epidemiologie životního a pracovního prostředí
- Epidemiologie infekčních nemocí
- Epidemiologie neinfekčních nemocí
- Epidemiologická metodologie
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Učivo v rozsahu bakalářského studijního oboru Ochrana veřejného zdraví.
- Epidemiologie životního a pracovního prostředí
- Epidemiologie infekčních nemocí
- Epidemiologie neinfekčních nemocí
- Epidemiologická metodologie
TUČEK, M., SLÁMOVÁ, A. Hygiena a epidemiologie pro bakaláře. 2., doplněné vydání. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2018. ISBN 978-80-246-3932-1.
Vzor přijímací zkoušky
- Vzorový test 0,13 MB
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
Uchazeč k podané přihlášce na všechny studijní programy / obory na LF OU s výjimkou doktorských studijních programů / oborů připojí přílohu – Potvrzení příslušného praktického lékaře, že uchazeč je schopen studia a výkonu povolání v uvedeném programu / oboru! V potvrzení musí být uveden konkrétní studijní program/obor, pro který je vydáno. Na jednu přihlášku je možné uvést pouze jeden ze zvolených studijních programů/oborů, tzn. při zájmu o dva programy/obory podává uchazeč dvě elektronické přihlášky a dodá dvě lékařská potvrzení – vždy pro konkrétní zvolený program/obor.
Žádné jiné přílohy na fakultu předem nezasílejte, není-li u konkrétního studijního programu/oboru stanoveno jinak - pokud to bude nutné, budete o jejich doručení vždy požádáni.
- Potvrzení praktického lékaře 0,13 MB
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce doc. Ing. Hana Tomášková, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu / oboru není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů / oborů, obraťte se na kontaktní osobu Centra Pyramida pro Lékařkou fakultu OU. V dotazu primárně specifikujte vaše zdravotní postižení a studijní obor, kterého se váš dotaz týká.
email: ;
telefon: +420 553 46 1746.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení Lékařské fakulty OU.