Ostravští lékaři vyráží na misi do západoafrického Beninu
V sobotu 6. ledna odletí v brzkých ranních hodinách z vídeňského mezinárodního letiště na misi do západoafrického Beninu skupina českých expertů pod vedením děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D. Součástí mise bude i přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D. a přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D. Na zdejší lékaře čekají netrpělivě jejich beninští kolegové, se kterými budou společně poskytovat potřebnou specializovanou zdravotní péči obyvatelům jedné z nejchudších zemí západní Afriky.
„Již několik měsíců provádí beninští kolegové screening a výběr pacientů vhodných k operačním výkonům, kterým se budou experti z Česka po příjezdu věnovat. Naším cílem je přímá pomoc pacientům všech věkových kategorií z různých částí této 14 miliónové země a současně vytvoření základních podmínek pro dlouhodobou spolupráci v rámci dalších žádaných medicínských specializací,“ uvádí vedoucí mise Rastislav Maďar.
Kromě poskytování lékařské péče v chirurgii, gynekologii, gastroenterologii a infektologii na klinice v jižním Beninu proběhne řada jednání se zástupci státních orgánů a akademických institucí, například s děkanem Lékařské fakulty Université de Parakou na severovýchodě země.
A proč právě Benin? „Může za to výborná spolupráce s neziskovou organizací Benin Santé a navíc zdravotní statistiky Beninu vypovídají za vše. Kojenecká i mateřská úmrtnost jsou dvacetinásobně vyšší než u ČR. Ale nejvíc výpovědní hodnotu ohledně dostupnosti kvalitní zdravotní péče dává ukazatel počtu lékařů na 1000 obyvatel, který je v České republice šedesátkrát vyšší. I proto je průměrná očekávaná délka života v této zemi jen těsně nad 60 let. Věříme, že naše dlouhodobá snaha přinese viditelné výsledky, tak jak se nám to v minulých dekádách podařilo v jiných zemích afrického kontinentu,“ dodává docent Rastislav Maďar.
Spolek přátel Bénin Santé založil gastroenterolog Vincent Zoundjiekpon, který pochází z Beninu. Spolek poskytuje humanitární, sociální a zdravotnickou pomoc chudým lidem, a to včetně operací. Dlouhodobě také spolupracuje s neziskovými organizacemi přímo v Beninu, které koordinují a vedou projekty přímo v zemi.
Zveřejněno / aktualizováno: 05. 01. 2024