Archiv aktualit
Jaké to je zkusit si simulovanou vesmírnou misi? Má Česko potenciál v oblasti vesmírného výzkumu? A jak se do vesmírných programů mohou zapojit studující Ostravské univerzity? Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s Miroslavem Rozložníkem z Lékařské fakulty OU, který velel simulované misi Promise.
V pátek 27. září 2024 jsme pro naše nově nastupující studenty laboratorní diagnostiky připravili Adaptační den - nejen teorie, ale i hodně praxe, tak doufáme, že jak začali, tak budou i úspěšně pokračovat.
Ve dnech 6. – 8. června 2024 se uskutečnila 19. Vědecko-pedagogická konference učitelů biochemických oborů lékařských fakult ČR a SR pořádaná Ústavem laboratorní medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava.
V MNO Ostrava zahájila provoz jedna z nejmodernějších hyperbarických komor v Evropě.
Pracovníkům Centra hyperbarické medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity se podařilo v rámci jejich vědeckovýzkumné činnosti týkající se vlivu hyperbarického kyslíku na prokaryotní a eukaryotní systémy učinit významný objev, který by mohl mít potenciální dopad na strategii léčby některých bakteriálních infekcí.
Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství letos putuje i do rukou lékařů Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava. Společně s dalšími autory z jiných nemocnic ji získali za monografii Sítnice, která podává velmi ucelený pohled na sítnicová onemocnění.
Pracoviště mikrobiologie a imunologie Katedry biomedicínských oborů LF OU se kromě klasické problematiky lékařské mikrobiologie a imunologie věnuje jako jediné pracoviště tohoto typu v ČR také problematice vlivu hyperbarické oxygenace jak na prokaryotické, tak i na eukaryotické systémy a taktéž hyperbarické oxygenoterapii, která se jeví jako velice perspektivní oblast nejenom výzkumu, ale zároveň i praktické aplikace jeho výsledků do klinické praxe.
Dne 14. prosince 2020 zemřel jeden z nestorů vnitřního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Jindřich Šajnar, CSc. Byl jedním z lékařů, kteří celý svůj profesní život zasvětili rozvoji vnitřního lékařství a výchově mladých lékařů - internistů v naší nemocnici.
Doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MBA byla hostem Dobrého rána ČT.
Co je to lékařská genetika a jak se prolíná s ostatními obory medicíny? Jak probíhá genetické vyšetření a kdo bývá nejčastěji pacientem genetické ambulance? Nejen o tom byla řeč v pátečním Dobrém ránu České televize.
Významný odborný Jimp časopis Antibiotics s IF=3,893 otiskl článek, ve kterém je rozsáhle citován článek autorů z Pracoviště mikrobiologie a imunologie Katedry biomedicínských oborů LF OU s názvem Antibiotic susceptibility and production of endotoxin by Ochrobactrum anthropi isolated from environment and from patients with cystic fibrosis.
Veronika Janošcová, studentka 5. ročníku všeobecného lékařství na ostravské lékařské fakultě, se zúčastnila se svou prací, která byla realizačním výstupem SGS grantu SGS02/LF/2019 - Genotypizácia toxigénnych kmeňov Clostridium difficile a účinok hyperbarickej oxygenácie na expresiu génov, několika vědeckých konferencí pro mladé vědce.