Výzkumná činnost na katedře biomedicínských oborů
V současné době je patrná neustále se zvyšující instrumentální náročnost laboratorních technik a zdravotnických vyšetřovacích metod. Během přibližně posledních deseti let je zřejmý kontinuální vzrůst multidisciplinárního charakteru vyšetřovacích metod, užívaných ve zdravotnictví. V důsledku vědecko technického rozvoje dochází ve zdravotnictví ke stále většímu uplatnění specializací z oblasti přírodních a technických věd.
Cílem je směrovat výchovně vzdělávací proces realizovaný na ULM tak, aby pro práci v oblasti zdravotnictví a oborech preventivní medicíny byli v rámci pregraduálního studia připravováni nejen budoucí lékaři, ale i specialisté s jiným odborným zaměřením než lékařským, nicméně s biomedicínsky orientovaným myšlením. Jde např. o studenty bakalářského programu, který se setkává s s mimořádným zájmem uchazečů o studium. Také z retrospektivně provedené analýzy uplatnění absolventů oboru v praxi je patrná jejich úspěšnost na trhu práce. Vedle odborné garance studijního oboru Zdravotní laborant je činnost vědecko-pedagogických pracovníků ULM zaměřena na úzkou spolupráci při zabezpečování výuky speciálních, teoretických předmětů pro ostatní studijní obory Lékařské fakulty OU a dále pak teoretických předmětů biologie, biomedicínských předmětů a speciálních odvětví z oblasti vztahu člověka a prostředí.
ULM se také podílí na postgraduální výchově, např. lékařů i VŠ nelékařů (povinná praktická výuka před možnosti ucházet se o zkoušku z odborných metod v uvedené odbornosti (např. klinické biochemii), potažmo u lékařů i zkoušení atestací z klinické biochemie.
Současně Ústav lékařské chemie, biochemie a klinické biochemie organizuje postgraduální doktorandská studia (Studium klinické biochemie, patobiochemie a laboratorní medicíny, zakončeno titulem Ph.D.) v rámci interní i kombinované studijní formy.
Oblasti zaměření vědecko výzkumné činnosti pracovníků ULM:
Vzhledem k mnoho oborovému profilu ULM LF OU, se aktivity vědecko pedagogických pracovníků soustřeďují především na následující výzkumné priority v oblasti:
- Rozvoj diagnostických a monitorujících metod v klinické biochemii, hematologii i transfúziologii, mikrobiologii, imunologii, molekulární biologii a humánní genetice.
- Klinická farmakologie a metabolizmus léčiv.
- Genetická toxikologie a vlivu genotoxických faktorů prostředí na zdraví.
- Environmentální epidemiologie a preventivní lékařství.
- Karcinogenní faktory zevního a pracovního prostředí.
- Vlivu genotoxických faktorů prostředí na zdraví, využití cytogenetických metod v rámci prevence civilizačních onemocnění.
- Environmentální epidemiologie a preventivního lékařství.
- Lékařské fyziky a biofyziky.
- Informatiky a výpočetní techniky – v rámci nemocničních systémů.
Národní projekty
- Výzkum a vývoj inovativních řešení pro včasnou diagnostiku autoimunitních a paraneoplastických onemocnění nervového systému 0,17 MB
Zveřejněno / aktualizováno: 13. 09. 2024