Intenzivni kurz gerontologie ve Finsku 2010

V dubnu tohoto roku se nám naskytla šance zúčastnit se intenzivního kurzu Gerontotechnologie ve finském studentském městě Jyväskylä. Náš český tým tvořili zástupci z řad oborů ergoterapie (Eva Krčmarská, Markéta Mikšová) a fyzioterapie (Ondřej Jelínek, Martina Kocurová, Michaela Trlicová). Náš příjezd zkomplikoval výbuch islandské sopky, která způsobila zrušení všech letů nad západní a střední Evropou, a tudíž nám zkrátila pobyt ve Finskou zhruba o týden.

Tento kurz nám měl rozšířit znalosti v odvětví péče o seniory a technologií k usnadnění práce s nimi. Očekávali jsme procvičení anglického jazyka a navázání nových kontaktů a přátelství. Naskytla se nám jedinečná možnost srovnání studia našich oborů v různých evropských zemích a také jsme mohli vyzkoušet praktickou výuku Jyvaskylské univerzity.

Intenzivni kurz gerontologie ve Finsku 2010

Do Finska jsme dorazili (na druhý pokus) poslední týden v dubnu. Program kurzu byl vzhledem k okolnostem poupraven a zkrácen o týden – byl tedy velmi intenzivní... Během našeho pobytu jsme měli možnost navštívit rehabilitační centrum Peurunka a vyzkoušet veškeré zařízení včetně finské sauny a bazénu. V rámci programu jsme zavítali do nemocnice a speciálního domu pro seniory, kde nám byly představeny rehabilitační programy a cvičení pro starší spoluobčany.

K dispozici jsme dále měli speciální hrudní pásy od společnosti Physiotools, které sloužily k záznamu tepové frekvence a dalších fyziologických údajů. Zúčastnili jsme se také videokonference, při ní přednášející lektor seděl ve své kanceláři v holandském Utrechtu. Prošli jsme si typickou finskou aktivitou – nordic walking, která je vhodná pro kardiaky.

Na začátku tohoto kurzy jsme byli rozděleni do mezinárodních týmů, ve kterých byly zastoupeny všechny národy: Holanďané, Němci, Češi, Španělé a samozřejmě Finové.

Měli jsme velmi příjemné ubytování na okraji města, kde jsme mohli využít saunu, bufet či wi- fi internet. Vybavení pokojů bylo útulné a čisté. Organizace celého kurzu byla (i přes vzniklé komplikace s dopravou) velmi dobře zvládnuta. Ve volném čase jsme objevovali místní krásy přírody i města, zvláště pak nádherných jezer.

Celý tento výlet hodnotíme velmi kladně a doporučujeme ostatním studentům zúčastnit se akcí podobného typu, neboť pro nás byl velmi přínosný.

Zveřejněno / aktualizováno: 02. 04. 2017