Studijní pobyt v rámci projektu Erasmus - Wolverhampton (Velká Británie)

V zimním semestru roku 2007 jsme se zúčastnily studijního pobytu v Anglii. O studium v zahraničí jsme se začaly zajímat více než půl roku před odjezdem. Je to ideální čas k zařízení všech formalit. Počáteční informace jsme dostaly od paní Mgr. Macháčkové, která nás směřovala na referentku pro zahraniční vztahy Pavlu Nemethovou. Ta nám pomohla s kontaktováním univerzity v Anglii a 11. září jsme se tedy vydaly do Wolverhamptonu. První týden tam byli převážně mezinárodní studenti a konal se Welcome week. ozvíte se tu velkou spoustu užitečných i zcela neužitečných informací.

Cesta do Wolverhamptonu

Jako způsob přepravy jsme si vybraly letadlo. Myslíme si, že je to nejjednodušší a pokud si letenku rezervujete v dostatečném předstihu i velmi výhodný výběr. Letěly jsme z Ruzyně do Birminghamu. Wolverhampton je od něj vzdálený asi 15 minut vlakem. Po příletu na letiště se dá dojet zdarma kyvadlovou dopravou na vlakové nádraží. Je možno jet i autobusem z letiště přímo do Wolverhamptonu, ale doporučujeme vlak. Lístek je možné si koupit u okénka nebo v automatu. Cena je závislá na denní době a na tom, který den cestujete (do 5 liber).Večer po 19. hodině je jízdné levnější. Možná vás překvapí, že zpáteční lístek stojí stejně jako jednosměrná jízdenka. Vlaky jezdí přímo, nebo pokud zrovna žádný nepojede, dá se dojet na Birmingham New Street a tam přestoupit na Wolverhampton. Když už dorazíte do cílové stanice, doporučujeme jeden z černých taxíků, které vesměs řídí staří Arabové. Nemějte obavy. Jsou hodní a někteří vám i pomohou se zavazadly. Za odvoz na koleje jsme zaplatily 3 libry.

Ubytování

Zvolily jsme universitní kolej (Halls of Residence). Bylo třeba zařídit si ji už ze začátku prázdnin. Musíte jim poslat deposit v hodnotě 250 liber, který vám (pokud nezpůsobíte nějaké velké škody) asi měsíc po ukončení pobytu vrátí formou šeku. Za ubytování na celý semestr jsme zaplatily 1.250 liber. V podstatě na to padlo téměř celé naše stipendium. Dá se  sehnat i levnější ubytování v soukromí, a to i celkem blízko kolejí. Chce to jen napsat si v předstihu inzerát. Výhodou ubytování na kolejích je, že máte pěšky na dosah školu, supermarket Asda a můžete být neustále v kontaktu s ostatními zahraničními studenty. Další velkou výhodou je bezdrátový internet v ceně ubytování (ačkoli ve škole je velké množství počítačů, které mají připojení na internet). Ubytování se dá vybrat ze 3 typů podle počtu osob, které s vámi budou sdílet kuchyňku, koupelnu a WC. My jsme si vybraly 2. typ, kdy sociální zařízení a kuchyňku sdílelo 6 pokojů. U každého typu ubytování budete mít pokoj sami pro sebe. Není to nic velkého – postel, velká skříň, stolek a polička. V kuchyni najdete mikrovlnku, sporák a troubu, varnou konvici a ledničku s mrazákem. Nejlevnější typ ubytování moc nedoporučujeme, máte kuchyňku a koupelnu s dalšími 12 lidmi a tyto koleje jsou vcelku dost rušné.

Studijní pobyt v rámci projektu Erasmus - Wolverhampton (Velká Británie)

Univerzita

Jak už jsme zmínily, nachází se v centru Wolverhamptonu asi 5 min. od kolejí. Je to hlavní kampus, kde budete mít většinu výuky. My jsme tam měly vše, což byla velká výhoda. Škola má výborně zásobovanou knihovnu. Předměty jsme si vybraly sice už před odjezdem, ale po konzultaci s naším tutorem Dr. Ruth Shinner se náš výběr trochu změnil. Každopádně maximum předmětů, které se dají studovat za jeden semestr, jsou 4. Dr. Shinner je velmi ochotná paní, se vším vám pomůže. Způsob zapisování předmětů je podobný jako náš Portál. Jejich systém se jmenuje WOLF. Najdete na něm i spoustu přednášek ve formě powerpointů a elektronickou knihovnu.

Stravování

V areálu školy se nachází menza a bufet. Jídla jsou ale dost drahá, je výhodnější vařit si sám.

My jsme chodily nakupovat do supermarketu. Ceny potravin jsou vyšší, ale dá se nakoupit i levněji – jako u nás např. Tesco výrobky.

Volný čas

Wolverhampton je malé průmyslové městečko. V centru se nachází kostel a velké nákupní středisko a ještě pár malých obchůdků a hospod. Pro příznivce fotbalu se v blízkosti nachází velký stadion. Na sportovní vyžití je možné si zakoupit Sport Card a navštěvovat místní tělocvičnu. Karta je ovšem na celý rok a není cenově moc výhodná. Dá se chodit i na bazén mimo univerzitu, který je cenově přístupný.

Doporučujeme zúčastnit se výletů, které pořádá International Office. Rozpis výletů obdržíte. My jsme se zúčastnily výletu do Stratford Upon Avon, Oxfordu a Manchesteru. Obzvlášť Manchester se nám velmi líbil.

Asi 10 min. chůze od kolejí se nachází pěkný park, kam jsme chodily občas běhat.

Noční život ve Wolverhamptonu je převážně v pátek a sobotu. Je tam spousta podniků, diskoték a klubů.

Co se týče brigády, není lehké si něco najít. Není to velké městečko a zaměstnavatelé nechtějí moc přijímat na krátkou chvíli. Ale možná budete mít větší štěstí než my.

Finance

Doporučujeme si zjistit u vaší domácí banky, jestli vám karta bude fungovat i v zahraničí. My jsme s tím měly trochu problémy, hlavně při platbě ubytování. Je to velká částka a univerzita nepřijímá některé typy karet.

Doprava

Ve Wolverhmptonu jsme chodily všude pěšky. Jen několikrát jsme využily univerzitní dopravy. Jde o bezplatnou autobusovou přepravu mezi jednotlivými kampusy.

Pokud jste se zde nedozvěděli, co jste chtěli vědět, klidně nás kontaktujte na náš mail a ptejte se.

• Kateřina Steuerová
  • Lucia Lokajíčková