Studenti 1. ročníku fyzioterapie v kryokomoře

Když před někým zmíníte pojem „kryokomora“, obvykle se setkáte se dvěma různými názory – buď je tam velká zima, nebo ještě větší. Ačkoli tento výrok není daleko od pravdy, skrývá se za ním mnohem víc než jen prostoduchý mráz, kterým se návštěvníci kryokomory nechávají dobrovolně trápit. Jedná se o, v dnešní době, poměrně průlomovou terapeutickou metodu, která v ČR ještě nemá zas tak velké jméno jako v zahraničí. I přesto se u nás nachází celkem 4 velká kryocentra, a to v Praze, Brně, Čeladné a Ostravě.

Právě v Ostravě se nám dostalo příležitosti vyzkoušet si kryokomoru na vlastní kůži společně s dalšími 20 spolužáky z prvního ročníku fyzioterapie a našim vyučujícím Ing. Mgr. Wronou.

Před samotným cyklem nám kryokomoru a kryoterapii jako takovou přiblížil pan Roman Kubala. Dostalo se nám mnoha zajímavých základních, ale i podrobných informací o využití, účincích a historii kryoterapie. Dozvěděli jsme se například, jakým způsobem kryoterapie působí na jedince a jak z ní může profitovat. Vrcholoví sportovci využívají kryo pro dosažení maximálních výkonů, regeneraci, případně pro urychlení rehabilitačního procesu po úrazech. Pro běžného jedince je hlavním benefitem zlepšení imunity, metabolismu a mnoho dalších zdraví prospěšných účinků.

Po vypůjčení speciálního oblečení – ponožek, čelenek na uši, triček, kraťasů a palčáků – jsme se vydali do kryokomory. Klasický cyklus se skládá ze tří základních fází. První fáze je tzv. předehřívací, kdy je návštěvník v první komoře o teplotě kolem −60 °C po dobu 30 sekund. V druhé (hlavní) fázi je návštěvník ve vedlejší komoře, kde je teplota −120 až −140 °C po dobu 3-5 minut. Třetí (zahřívací) fáze už probíhá mimo komoru, a to v podobě kardio cvičení (nejčastěji rotoped, stepper, veslovací trenažér atd.) a měla by trvat 10-15 minut.

Všichni jsme se shodli na tom, že to byla skvělá zkušenost a rozhodně máme v plánu si proceduru zopakovat! Zároveň bychom tímto chtěli poděkovat za tuto možnost a nevšední zkušenost.

Za studenty 1. ročníku oboru fyzioterapie Lucie Krenželoková, Vendula Velická, Aleš Pekárek

Studenti 1. ročníku fyzioterapie v kryokomoře

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 05. 2022