Zkušenosti studentek ergoterapie z Tallinn Health Care College
Erasmus Estonsko–Tallinn, září-prosinec 2018
V prosinci roku 2017, když jsme byly ve 2. ročníku, jsme se zúčastnily výběrového řízení na Erasmus a byly jsme vybrány na univerzitu ve Finsku, ale to bohužel nevyšlo a musely jsme se rozhodnout mezi Itálií a Estonskem. Rozhodly jsme se pro univerzitu v estonském Tallinnu a rozhodně to byla ta nejlepší volba.
Čekalo nás vyřizování spousty dokumentů jako například „learning agreement“, kde jsme si musely zvolit předměty, které chceme v Estonsku studovat a jako praktickou část jsme si vybraly ergoterapii u dětí a mladistvých, kterou nám posléze schválili z Estonska. Také jsme si vyřídily nové pasy a určitě je dobré si nechat vyřídit i studentskou kartičku ISIC, kterou můžete v zahraničí využívat na nejrůznější studentské slevy. Ubytování nabízela přímo univerzita na jejich webových stránkách, takže stačilo vyplnit formulář a čekat na potvrzení z jejich strany. S vyřizováním dokumentů nám moc pomohla paní Gumulcová (referentka pro zahraniční vztahy na Lékařské fakultě), na kterou jsme se vždy mohly obrátit. Když už jsme měly zařízené veškeré dokumenty, potvrzení praxe i ubytování, stačilo koupit letenky a 1. září 2018 mohlo začít naše estonské dobrodružství. Čekala nás asi nejhorší část, a to sbalit se do dvou kufrů na necelé 4 měsíce. Teď už zpětně víme, že spoustu věcí jsme si tenkrát braly zbytečně a opravdu stačí jen ty nejdůležitější základní věci a spousta věcí se dá dokoupit na místě.
Rozhodly jsme se pro cestu letadlem z Prahy s přestupem v Lotyšsku a v sobotu ráno odpoledne jsme byly v Tallinnu. Byla nám přidělena tutor studentka, která nám podrobně popsala cestu z letiště, jak tam funguje místní doprava a také další potřebné věci do školy. Ubytování jsme si zařídily ve studentském hostelu, kde jsme bydlely společně s dalšími zahraničními studenty například z Řecka, Portugalska, Španělska, Rakouska, ale i ze Slovenska. Měly jsme pár dní na aklimatizování se, zabydlení a prozkoumání okolí.
V úterý nás pozvali na prohlídku školy a také do zařízení, kde jsme později absolvovaly i praxi. Všichni nás mile přivítali, vše potřebné vysvětlili a provedli nás opravdu krásnou a novou budovou školy se spoustou praktických místností pro studenty zdravotnických oborů. Praxi jsme absolvovaly v Support centru pro děti do 18 let, který působí jako dětský stacionář. Ujala se nás výborná ergoterapeutka, která nám vše ukázala, vysvětlila a měla pro nás přichystaný bohatý program. Byly jsme rozděleny do tříd, ve které bylo cca 6 dětí a speciální pracovníci a speciální pedagogové, abychom se seznámily s jejich prací a také s dětmi, se kterými jsme později měly ergoterapeutickou praxi. Pomáhaly jsme jim s nejrůznějšími věcmi a také se zúčastnily různých akcí a aktivit a měly jsme se od ostatních co učit a získaly jsme rozhodně obrovskou zkušenost, protože to byla naše první zkušenost s dětmi s nejrůznějším postižením. V průběhu praxe jsme dostaly za úkol vyrobit nějakou terapeutickou pomůcku, kterou ve stacionáři využijí v budoucnu. Úkol jsme zvládly úspěšně a vyrobily pomůcky dvě.
Do školy jsme docházely na předmět „Estonská kultura a jazyk“, který jsme úspěšně ukončily testem v estonštině. Estonština byla pro nás ze začátku trochu oříšek, ale naučily jsme se základy, se kterými jsme se domlouvaly jak na praxi s dětmi, tak například v obchodě nebo při cestování. Další předměty jsme absolvovaly formou online kurzů a jednalo se o předmět „Intercultural communication“ a předmět „Health care system in Estonia“. Všechny předměty ve škole a také praxi jsme úspěšně splnily a přivezly jsme si z Estonska 22 kreditů, které byly podmínkou pro úspěšné absolvování.
Také nám zůstalo spoustu času na cestování, který jsme využily, jak jen to šlo. Prozkoumávaly jsme především Estonsko, různá zajímavá města a vesničky, ale také jsme se vydaly do nedaleké Rigy v Lotyšsku nebo trajektem do finských Helsinek. Největším výletem a nejkrásnějším zážitek byla pro nás návštěva finského Laponska, který organizovala organizace pro zahraniční studenty ESN Tallinn. Jednalo se o pětidenní výlet a navštívili jsme například vesničku Santa Clause, Husky farmu, Sobí farmu nebo si vyzkoušely pravou finskou saunu s koupáním v zamrzlém jezeře. Rozhodně doporučujeme zjistit si hned na začátku pobytu, jaké jsou možnosti nejrůznějších výletů a akcí, které tato organizace pořádá, protože nabídka je opravdu rozmanitá a pro členy ESN jsou výlety za sníženou částku.
Necelé 4 měsíce utekly opravdu rychle a blížil se náš odjezd, který jsme si naplánovaly na 14. prosince 2018. S vyřizováním závěrečných dokumentů jsme raději nečekaly na poslední chvíli, aby se vše stihlo vyřídit, podepsat a vytisknout, protože je potřeba dovézt zpátky do České republiky originální dokumenty s podpisem a razítkem.
V závěru bychom rády poděkovaly, že jsme měly možnost na Erasmus vyjet. Bylo to pro nás nejodvážnější, ale zároveň jedno z nejlepších rozhodnutí, co jsme mohly udělat. Získaly jsme nové zkušenosti v oblasti ergoterapeutické praxe, naučily jsme se nový jazyk, poznaly spoustu nových lidí a míst a odnesly jsme si spoustu zážitků, na které budeme do konce života rády vzpomínat. Teď už víme, že váhání, jestli na Erasmus vyjet, bylo zbytečné a rozhodně bychom se rozhodly pro Erasmus znovu.
Kateřina Fajtlová a Eliška Škromachová
Zveřejněno / aktualizováno: 09. 05. 2019