Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Ochrana a podpora zdraví
Studijní program | Ochrana a podpora zdraví |
Fakulta | Lékařská fakulta |
Typ studia | bakalářské |
Forma studia | prezenční |
Délka studia | 3 roky |
Akademický titul | Bc. |
Garant programu | RNDr. Vítězslav Jiřík, Ph.D. |
Garant specializace | RNDr. Vítězslav Jiřík, Ph.D. |
Studijní program v kostce
Studijní program Ochrana a podpora zdraví je bakalářským studijním programem, který se věnuje studiu problematice veřejného zdraví, jeho ochranou a podporou. Studijní program má zejména připravit absolventy do budoucího povolání v oblasti ochrany a podpora zdraví, ale vzhledem k velkému rozsahu absolvovaných různorodých předmětů je důležité také dále prohlubovat znalosti získané bakalářským studiem v dalším navazujícím studiu nebo již v rámci pracovišť formou školení, účastí na konferencích nebo v rámci kurzů.
Ochrana a podpora zdraví
Ochrana a podpora zdraví je bakalářským studijním programem, který se věnuje studiu a problematice veřejného zdraví, jeho ochranou a podporou, například v oblastech zdravotnictví jako je epidemilogie a hygiena.
Co od vás očekáváme?
Ve studiu tohoto bakalářského studijního programu se nepožadují žádné předchozí znalosti v oboru. Vzhledem k rozmanitosti a různorodosti jednotlivých předmětů, které student v průběhu absolvuje, není možné tuto problematiku z dob studia na střední škole dostatečně znát.
Co se naučíte?
Jako absolvent tohoto bakalářského studijního programu se naučíte schopnosti samostatnému rozhodování v oblastech veřejného zdraví a v ochraně a podpoře zdraví. V oblasti vědy a výzkumu se budete moci zapojit do vědeckých prací, pochopit základní principy epidemiologických studií, výzkumů a projektů a můžete se také aktivně podílet na přípravě, realizaci a následné interpretaci výsledků výzkumů. Díky těmto zkušenostem se budete umět vyjádřit pomocí správné vědecké terminologie. Vzhledem k interdisciplinaritě tohoto studijního programu absolvujete širokou škálu předmětů, a to jak teoretických, tak praktických. V průběhu studia absolvujete teoretické předměty s medicínskou tématikou jako anatomii, fyziologii, vnitřní lékařství, patologii aj. Další předměty se budou zaměřovat na hygienu (hygiena obecná a komunální, hygiena výživy, hygiena práce) a epidemiologii (epidemiologie infekčních onemocnění, epidemiologie neinfekčních onemocnění). Nedílnou součástí studia jsou také předměty zabývající se tématikou životního prostředí (sociologie životního prostředí, toxikologie nebo laboratorní techniky v ochraně životního a pracovního prostředí). Během studia získáte praktické zkušenosti, nejen na cvičeních a seminářích v rámci výuky, ale také na spolupracujících pracovištích v laboratořích a v preventivním a běžném hygienickém dozoru. Po absolvování bakalářského studia máte možnost nejen nastoupit ihned do zaměstnání, které vám (díky povinné praxi) nebude úplně cizí nebo můžete nastoupit do dalšího navazujícího studia a prohloubit a rozšířit si tak své znalosti ve studovaném oboru.
Kde a jak se uplatníte?
Uplatnění absolventů studijního programu Ochrana a podpora zdraví je velmi široké. Můžete najít uplatnění v soukromém nebo státním zdravotnickém zařízení.
Konkrétní pracovní pozice
Absolventi s titulem Bc. se uplatňují na pracovních pozicích:
- asistenti/odborní pracovníci ve všech oblastech ochrany a podpory zdraví na poliklinikách a v nemocnicích s preventivně zaměřenými zdravotnickými službami, např. Odborný pracovník na úseku hlavního hygienika, Odborný poradce pro veřejné zdraví
- na specializovaných pracovištích v oblasti pracovního lékařství, fyziologie a psychologie práce, např. Odborný pracovník ve speciálních vyšetřovacích metodách (audiometrie, spirometrie, pletysmografie)
- na Zdravotních ústavech, např. Odborný pracovních v ochraně veřejného zdraví
- ve firmách poskytující služby desinfekce, desinsekce a deratizace, např. Odborný pracovník/asistent
- ve firmách poskytující konzultační a poradenskou činnost na úseku zdravotnictví nebo ochrany pracovních a životních podmínek, nebo v soukromých firmách na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,např. Odborný asistent pro kategorizaci prací, Specialista pro hygienu práce
- na krajských hygienických stanicích a jejich územních pracovištích při výkonu státního zdravotního dozoru ve všech oblastech (Komunální hygiena, Hygiena výživy a PBU, Hygiena dětí a mladistvých, Hygiena práce, Epidemiologie), např. Vrchní referent na příslušném oddělení, Vrchní rada na příslušném oddělení, Referent/referentka pro ochranu a podporu veřejného zdraví na příslušném oddělení
- na pracovištích České inspekce životního prostředí při výkonu státního zdravotního dozoru v ochraně životního prostředí např. Rada inspektor na příslušném oddělení
- na pracovištích Státní zemědělské a potravinářské inspekce při výkonu státního zdravotního dozoru v oblasti bezpečnosti potravin např. Inspektor
- na Ministerstvu zdravotnictví, např. Ministerský rada oddělení hygieny obecné a komunální
Jaké předměty budete studovat?
- Povinné předměty - PP profilujícího základu - programové [A]
- Povinné předměty - předměty zaměřené na přípravu VŠKP [A]
- Povinné předměty - TP profilujícího základu - programové [A]
- Povinné předměty - TP profilujícího základu - společné [A]
- Povinné předměty - TP profilujícího základu - zdrav. oborové [A]
- Povinně volitelné předměty - internacionalizace [B]
- Povinně volitelné předměty - programové [B]
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
1.1. Dosažení středoškolského vzdělání
1.1.1. Dosažení středoškolského vzdělání v České republice
[1] Podmínka pro bakalářské studijní programy a nenavazující magisterské studijní programy mimo oblast umění: Každý uchazeč musí dosáhnout středního vzdělání s maturitní zkouškou.
[1.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[1.2] Doklad prokazující splnění podmínky: Vysvědčení o maturitní zkoušce.
[2] Podmínka pro bakalářské studijní programy a nenavazující magisterské studijní programy pouze pro oblast umění: Každý uchazeč musí dosáhnout středního vzdělání s maturitní zkouškou, nebo vyššího odborného vzdělání v konzervatoři, nebo (výjimečně) nemusí vůbec dosáhnout středního vzdělání, nebo vyššího odborného vzdělání v konzervatoři.
[2.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[2.2] Doklad prokazující splnění podmínky: Vysvědčení o maturitní zkoušce, nebo vysvědčení o absolutoriu v konzervatoři, nebo diplom absolventa konzervatoře.
1.1.2. Dosažení středoškolského vzdělání mimo Českou republiku
[1] Podmínka pro bakalářské studijní programy a nenavazující magisterské studijní programy pro všechny oblasti vzdělávání: Každý uchazeč musí dosáhnout střední vzdělání s maturitní zkouškou.
[1.1] Doba pro splnění dané podmínky: Před vydáním rozhodnutí o přijetí ke studiu daného konkrétního uchazeče, protože doklad, který prokazuje splnění této podmínky příjímacího řízení, představuje podklad pro vydání rozhodnutí děkana o přijetí, či nepřijetí ke studiu.
[1.2] Způsob splnění podmínky: Absolvování studia ve středoškolském studijním programu.
[1.3] Místo (instituce) splnění podmínky: zahraniční střední škola, mezinárodní střední škola, evropská škola, škola s povolením MŠMT pro plnění povinné školní docházky.
[1.4] Doklad prokazující splnění podmínky: Rozhodnutí Krajského úřadu o rovnocennosti zahraničního středoškolského vzdělání, doklad o udělení Evropského bakalaureátu, zahraniční doklad o zahraničním středním vzdělání.
[1.5] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky: Každá vysoká škola s institucionální akreditací je povinna ověřovat splnění podmínky vlastním posuzováním výlučně pro účely přijímacího řízení do studijních programů uskutečňovaných jí samotnou, či uskutečňovaných kteroukoliv její fakultou.
[1.6] Zvláštní možnost ověření splnění podmínky na Ostravské univerzitě: Postup ověřování splnění podmínky je vymezen (definován) v interním řídicím aktu Ostravské univerzity, kterým je Opatření
rektora č. 69/2019 s účinností od 13. května 2019. Za úkony spojené s posouzením získaného vzdělání bude stanoven poplatek rektorem OU, přičemž maximální výše poplatku činí nejvýše 20 % základu stanoveného podle § 58 odst. 2
zákona.
Ochrana a podpora zdraví – prezenční forma
[1] Písemná část přijímací zkoušky má podobu písemného znalostního elektronického testu vyplňovaného uchazeči na počítačích umístěných v prostorách fakulty/univerzity s volbou odpovědí, kdy pouze jedna odpověď bude správná. Každá otázka bude mít pouze jednu správnou odpověď, za níž se bude považovat ta nejvíce správná a nejvíce vystihující odpověď na danou otázku.
[2] Obsah písemného testu: biologie a chemie v rozsahu středoškolského učiva. Písemný test bude mít 30 otázek. Za každou správnou odpověď bude přidělen 1 bod.
[3] Každý uchazeč může získat v této části přijímací zkoušky nejvýše 60 bodů.
[4] Každý uchazeč, který získá méně než 14 bodů v této části přijímací zkoušky, nesplnil přijímací zkoušku a nebude přijat ke studiu, přičemž jsou stanoveny dílčí limity jednotlivých písemných testů, jež je nutné rovněž splnit – biologie (minimum = 8 bodů), chemie (minimum = 6 bodů).
[5] Pořadí uchazečů u přijímacího řízení bude stanoveno součtem získaných bodů z jednotlivých částí přijímací zkoušky.
[6] Konkrétní datum konání příslušné části přijímací zkoušky bude konkrétnímu uchazeči oznámeno v pozvánce k přijímací zkoušce, včetně dalších podrobných informačních pokynů. Termín, na který bude uchazeč pozván, se pro něj stává závazným a neměnným.
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkouška nemůže být prominuta.
Okruhy k přijímací zkoušce
Biologie:
Obecná charakteristika živých soustav (Obecné vlastnosti organismů. Látkové složení živých soustav. Charakteristika jednobuněčných a mnohobuněčných organismů. Nebuněčné organismy. Hierarchie organismů podle složitosti.
Přehled živých organismů (Systematické kategorie organismů. Biologický druh. Baktérie. Sinice. Prvoci. Plísně).
Buňka (Charakteristika prokaryotické a eukaryotické buňky. Biomembrány. Cytoskelet. Buněčné organely. Chemické složení – nukleové kyseliny, bílkoviny, sacharidy. Buněčný metablismus. Přeměny energií. Dělení buněk. Chromozómy. Buněčné dělení. Rozmnožování.)
Genetika (Dědičnost a proměnlivost. Rozmnožování pohlavní a nepohlavní. Základní genetické pojmy. Genetická informace a genetický kód. Gen a jeho exprese. Uložení genů v chromosomu. Prokaryontní chromosom. Eukaryontní chromosom. Karyotyp. Diploidní a haploidní počet chromosomů. Meióza. Segregace a kombinace chromosomů. Chromosomové určení pohlaví. Křížení. Dominance a recesivita. Mendelovy zákony. Autosomální dědičnost. Gonosomální dědičnost. Mutace. Mutagenní faktory v životním prostředí člověka. Genetická struktura populace. Lékařský význam genetiky. Genetické příklady: molekulární základy dědičnosti, buňka a dědičnost, dědičnost mnohobuněčného organismu, genetická proměnlivost. Příklady z genetiky člověka. Dědičnost krevních skupin, barvy očí, leváctví, vývojových vad prstů, hemofílie, daltonismu. Dědičnost v populaci organismů.)
Evoluce (Základní představy o vzniku života. Geologický vývoj Země a vývoj života. Nejstarší formy života. Darwinova evoluční teorie. Základní paleoantropologické nálezy. Vývojová linie člověka.)
Biologie člověka (Opěrná a pohybová soustava. Vnitřní prostředí organismu. Krev. Obranné reakce organismu. Krevní skupiny. Krevní převod. Oběhová soustava a její funkce. Míza a mízní oběh. Dýchací soustava a její funkce. Trávící soustava a její funkce. Vylučovací soustava. Přeměna látek a energií v lidském organismu. Funkce jater. Tělesná teplota a její udržování. Hormonální řízení činnosti organismu. Řízení činnosti vnitřních orgánů. Nervová soustava. Nervové řízení činnosti organismu. Čidla. Vyšší nervová činnost. Rozmnožovací soustava ženy a muže. Ontogeneze a nitroděložní vývoj člověka. Těhotenství. Dědičné choroby. Genetické poradenství.)
Chemie:
Obecná chemie a anorganická chemie (Základní charakteristika látek - hmotnost a relativní hmotnost atomů a molekul, látkové množství, Avogadrova konstanta, molární hmotnost, normální molární objem plynů. Názvy a chemické vzorce anorganických sloučenin. Výpočty z chemických vzorců. Chemické rovnice. Výpočty hmotností, látkových množství. Stavba atomu. Valenční elektrony. Periodická soustava prvků, s, p, d prvky. Elektronegativita prvku. Chemická vazba iontová a kovalentní, polarita vazby. Kovalentní vazba. Koordinační vazba. Směrová orientace vazeb, hybridizace atomových orbitalů, polarita molekuly. Mezimolekulové vazebné síly. Roztoky - vyjadřování složení roztoků hmotnostním zlomkem, hmotnostní koncentrací a látkovou koncentrací, výpočty. Ekvivalentní látková množství u neutralizačních reakcí (neutralizační titrace). Neelektrolyty a elektrolyty, elektrolytická disociace, elektrolyty silné a slabé. Koncentrace iontů v roztocích silných elektrolytů. Typy chemických reakcí. Protolytické reakce. Silné kyseliny a zásady, disociační konstanta slabých kyselin a zásad. Autoprotolýza vody a iontový součin vody. Koncentrace vodíkových iontů a pH. Roztoky silných kyselin a zásad - výpočty. Hydrolýza solí. Oxidačně redukční reakce, činidla, počty vyměněných elektronů a koeficienty v chemických rovnicích. Termochemické rovnice a energetická bilance reakcí, reakční teplo. Vliv reakčních podmínek na rychlost chemických reakcí. Chemická rovnováha a rovnovážná konstanta, vlivy porušující rovnovážný stav. Skupiny prvků periodické soustavy (prvky hlavních skupin a prvky přechodné, rozložení kovů a nekovů). Vodík a kyslík, kovalentní hydridy, iontové a kovalentní oxidy, oxidy kyselinotvorné, zásadotvorné a amfoterní. Voda.
Organická chemie (Vazby v molekulách organických sloučenin. Vlastnosti organických sloučenin, základní typy reakcí, Názvosloví - principy. Izomerie. Uhlovodíky (názvy uhlovodíkových zbytků, nenasycené uhlovodíky, areny. Halogenderiváty uhlovodíků, nitrosloučeniny, aminy - různé typy). Alkoholy a fenoly, chinony, ethery. Aldehydy a ketony. Karboxylové kyseliny. Přehled názvů a struktur biologicky významných kyselin (mono- a dikarboxylových nesubstituovaných nasycených a nenasycených, substitučních derivátů - hydroxykyselin a ketokyselin). Optická izomerie. Močovina. Heterocyklické sloučeniny. Močová kyselina.
Biochemie (Sacharidy - rozdělení, význam, struktura nejdůležitějších monosacharidů (acyklické formy, odvození poloacetalových cyklických forem, anomerie), estery cukrů, vznik glykosidové vazby. Redukující a neredukující disacharidy, polysacharidy.), (Lipidy - mastné kyseliny vázané v lipidech, acylglyceroly, hydrolýza tuků a olejů, mýdla, žluknutí, hlavní součásti fosfolipidů. Steroidy - struktura steranu, biologicky významné steroidy.), (Purinové a pyrimidinové báze nukleových kyselin, struktura a názvy nukleosidů a nukleotidů, základní rysy struktury nukleových kyselin, jejich druhy a funkce v průběhu transkripce a translace.), (Aminokyseliny a bílkoviny: Názvy a struktury všech dvaceti standardních aminokyselin, polarita jejich postranních řetězců, ionizace. Vznik peptidové vazby, tvorba názvu peptidu. Struktura bílkovin - primární - kvartérní struktura, stabilizace sekundární, terciární a kvartérní struktury. Denaturace bílkovin. Základní typy bílkovin.), (Funkce enzymů, hlavní třídy. Významné enzymy trávicí soustavy. Funkce vitaminů, chemické názvy. Anabolický a katabolický charakter metabolických drah, význam oxidačních reakcí, makroergní sloučeniny a energetický efekt metabolismu. Úloha citrátového cyklu a koncového dýchacího řetězce. Konečné produkty aerobního a anaerobního odbourání glukosy, beta-oxidace vyšších karboxylových kyselin a dusíkatých látek.), (Hormony - základní charakteristika a funkce).
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Biologie:
Učebnice biologie v rozsahu učiva na gymnáziu.
Jelínek, J., Zicháček, Vl.: Biologie pro gymnázia, 2014.
Rosypal, S. a kol.: Přehled biologie. Scientia, Praha, 2003.
Šmarda, J.: Genetika pro gymnázia. Fortuna, Praha, 2003.
Benešová, M. a kol: Odmaturuj! z biologie. Didaktis
Snustad, D. P., Simmons, M. J.: Genetika, MU Brno (překlad), 2009.
Chemie:
Učebnice chemie v rozsahu učiva na gymnáziu.
Vacík et al.: Přehled středoškolské chemie. Praha.
Benešová, M., Pfeiferová, E.: Odmaturuj! z chemie. Didaktis
Vzor přijímací zkoušky
Organizace přijímacího řízení
Přílohy přihlášky
Uchazeč k podané přihlášce na všechny studijní programy / obory na LF OU s výjimkou doktorských studijních programů / oborů připojí přílohu – Potvrzení příslušného praktického lékaře, že uchazeč je schopen studia a výkonu povolání v uvedeném programu / oboru! V potvrzení musí být uveden konkrétní studijní program/obor, pro který je vydáno. Na jednu přihlášku je možné uvést pouze jeden ze zvolených studijních programů/oborů, tzn. při zájmu o dva programy/obory podává uchazeč dvě elektronické přihlášky a dodá dvě lékařská potvrzení – vždy pro konkrétní zvolený program/obor.
Žádné jiné přílohy na fakultu předem nezasílejte, není-li u konkrétního studijního programu/oboru stanoveno jinak - pokud to bude nutné, budete o jejich doručení vždy požádáni.
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu / oboru není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami,
jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů / oborů, obraťte se na kontaktní osobu Centra Pyramida pro Lékařkou fakultu OU. V dotazu primárně specifikujte vaše zdravotní postižení a studijní obor,
kterého se váš dotaz týká.
email: ;
telefon: +420 553 46 1746.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení Lékařské fakulty OU.