Konference XIX. Myeloma a VII. Cell Therapy Workshop (MCTW)
Konference XIX. Myeloma a VII. Cell Therapy Workshop (MCTW), která se konala ve dnech 10. – 11. října 2024 v Quality Hotelu Ostrava, úspěšně spojila vážené výzkumníky, klinické lékaře a bioinformatiky, kteří se zavázali k pokroku v oblasti hematologických malignit. Na dvoudenním mezinárodním setkání pořádaném Blood Cancer Research Group a Českou myelomovou skupinou letos vystoupilo přes 20 významných řečníků, kteří prezentovali špičkové výzkumy zahrnující imunoterapii mnohočetného myelomu, imunomonitoring a buněčné terapie. Toto setkání poskytlo prostor pro rozvedení podnětných diskuzí a navázání spolupráce mezi účastníky z různých oborů.
Workshop byl zahájen sekcí I: Základní výzkum mnohočetného myelomu, kde řečníci sdíleli průkopnické přístupy zaměřené na pochopení patofyziologie myelomu. Zoltán Kellermayer, MD, PhD, diskutoval o složení tukové tkáně kostní dřeně u pacientů s mnohočetným myelomem a osvětlil potenciální vliv mikroprostředí na progresi onemocnění. Následně Narendra Varma Gottumukkala, MSc, přednesl podnětnou prezentaci o přenosu mitochondrií tunelováním nanotrubiček u malignit B buněk. Sekci uzavřel doc. Michal Šimíček, PhD, který představil převratný vývoj nových anti-BCRG1 alogenních CAR T-buněk, což vyvolalo živé diskuse o inovativních léčebných strategiích a terapeutických aplikacích.
V sekci II: Akademický přístup k terapii CAR-T se odborníci z různých zemí podělili o své zkušenosti a postřehy z provádění terapie CAR-T. Natalia Tovar, MD, se připojila online, aby diskutovala o španělských zkušenostech a zdůraznila akademický model, který podporuje spolupráci mezi výzkumem a klinickými praktikami. Prof. Sebastian Giebel nastínil nedávné pokroky v alogenní transplantaci krvetvorných buněk pro mnohočetný myelom v Polsku, zatímco doc. MUDr. Pavel Otáhal, PhD diskutoval o stavu terapie CAR-T v České republice a vyzdvihl místní postup a výzvy. Zasedání bylo zakončeno prezentací MUDr., Mgr. Sandry Charvátové, PhD o zřízení výrobního zařízení pro buněčnou terapii v Ostravě, které by mělo připravit půdu pro budoucí klinické aplikace.
Sekce III: Prediktory léčebné odpovědi v imunoterapii zkoumala vyvíjející se oblast terapií zaměřených na mnohočetný myelom. Prof. Maximilian Merz poskytl vhled do ideální sekvence terapií zapojujících T-buňky, což prokázalo nutnost léčebných režimů na míru. Ondřej Venglář, PhD předal strategický přehled monitorování anti-BCMA CAR-T buněk a dalších imunitních podskupin u pacientů s myelomem a zdůraznil potřebu sofistikovaných metod sledování. Dále Tarek H. Mouhieddine, MD diskutoval o významných nálezech souvisejících s pacienty užívajícími Talquetamab. Junia Vieira dos Santos, MD, PhD a její prezentace Analýza profilování single-cell imunity přidala nový rozměr k pochopení dynamiky léčby a podpořila životně důležité rozhovory o optimalizaci výsledků pacientů.
Sekce IV: Budoucí perspektivy v terapii CAR-T buněk představila inovativní strategie a vývoj v oblasti technologií CAR-T buněk. Prof. Maria Themeli zaujala publikum svou prezentací o vývoji CAR-T buněk z kmenových buněk, která slibuje zvýšení dostupnosti a účinnosti léčebných možností. Prof. Elzbieta Sarnowska představila špičkový výzkum nanoprotilátek a CAR na bázi nanoprotilátek, přičemž zdůraznila jejich potenciální výhody při zacílení na myelomové buňky. Kromě toho Simon Sylvain, PhD diskutoval o citlivých a bispecifických chimérických TCR pro léčbu rakoviny a ukázal slibné cesty pro lepší míru odezvy. Sekce byla zakončena Piotrem Celichowskim, PhD, který se zabýval současnými inženýrskými přístupy pro alogenní CAR-T buňky, čímž se posílilo společné úsilí o pokrok v této oblasti.
Workshop se také zabýval kritickou oblastí Nové perspektivy vzácných monoklonálních gamapatií v sekci V, kde odborníci osvětlili specifické diagnostické a terapeutické inovace. Ruba Hammad, MSc, prezentovala své poznatky o vysoce účinné editaci genomu v pluripotentních kmenových buňkách za podmínek kompatibilních s GMP, což ilustrovalo potenciál těchto technologií pro revoluci v léčbě a Nicolò Danesin, MD zdůraznil diagnostické problémy spojené s Waldenstromovou makroglobulinémií a podpořil diskuse o překonávání bariér k účinné léčbě vzácných stavů.
Jako poslední část akce, Sekce VI: Výzvy v bioinformatice vrhla světlo na složité vztahy v mikroprostředí myelomu. Prof. Stephen L. Nutt odhalil rozmanitost a funkce tkáňových plazmatických buněk, což přineslo diskusi o jejich roli v progresi onemocnění. Prof. Niels Weinhold prezentoval prostorovou architekturu u myelomu a odhaloval nové pohledy na mikroprostředí nádoru na úrovni jednotlivých buněk. Romanos Sklavenitis-Pistofidis, MD, PhD poskytl přesvědčivá data o použití single-cell sekvenování RNA k identifikaci cirkulujících nádorových buněk, zatímco Moutaz Helal, MSc zkoumal mnohobuněčné ekosystémy u extramedulárního myelomu a Anjana Sithara Anilkumar, MSc, prezentovala složení a zdatnost T a NK buněk v mikroprostředí extramedulárního nádoru myelomu, zachovávající zaměření na pokrok v bioinformatice jako nástroji pro posílení terapeutických strategií.
Posterová sekce předvedla celou řadu inovativních výzkumů, ale mimořádným vítězem se stal prof. Tomasz Sarnowski se svým působivým posterem s názvem Nanoprotilátky – Černý kůň ve vysoce pokročilých technologiích budoucnosti. Jeho práce uchvátila publikum představením potenciálu nanoprotilátek v převratné diagnostice a terapii se zdůrazněním jejich jedinečných výhod oproti konvenčním protilátkám.
Úspěch letošního workshopu byl důkazem obětavosti a spolupráce, které charakterizují oblast výzkumu mnohočetného myelomu a buněčné terapie. Srdečně děkujeme všem řečníkům, účastníkům, organizátorům a sponzorům, kteří přispěli k MCTW, a usnadnili tak obohacující výměnu znalostí, která nepochybně podpoří budoucí inovace v diagnostice a léčbě hematologických malignit. Těšíme se na pokračování tohoto dynamického diskurzu a na podporu společných iniciativ na následujících workshopech a v příštím roce na XX. Myeloma a VIII. Cell Therapy Workshop.
Zveřejněno / aktualizováno: 24. 10. 2024