5. - 6. října 2023 v Ostravě proběhl XVIII. Myeloma and VI. Cell therapy Workshop

Významní světoví vědci, výzkumníci a lékaři působící v Německu, Polsku, Itálii, Španělsku, Velké Británii, Slovinsku, Irsku, Izraeli, USA a České republice se ve dnech 5.-6. října 2023 sešli v Ostravě v rámci hybridního setkání XVIII. Myeloma and VI. Cell Therapy Workshop. Za organizací této akce stála vědecko-výzkumná skupina Blood Cancer Research Group, která je součástí Kliniky hematoonkologie, Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařská fakulta Ostravské univerzity, pod záštitou prof. MUDr. Romana Hájka, CSc.

Setkání poskytlo prostor pro jedinečnou mezinárodní výměnu poznatků, která přispěla k prohloubení znalostí v oblasti výzkumu a terapie mnohočetného myelomu, nových přístupů léčby vybraných monoklonálních gamapatií, imunoterapie a buněčné terapie, které jsou aktuálně jedním z nejmodernějších přístupů v onkologické léčbě.

Dvoudenní workshop nabídl posluchačům celkem 19 přednášek s diskuzí (od 13 zahraničních a 6 českých autorů) a také mezinárodní diskuzi odborníků ohledně zlepšení predikce odpovědi pacienta na imunoterapii. Řečníci se věnovali pestré škále témat, která zahrnovala širokou problematiku myelomu – od základního výzkumu, přes využití bioinformatických nástrojů pro lepší porozumění vzniku, rozvoji a rezistenci mnohočetného myelomu, až po možnosti a úskalí současné terapie.

Na úvod konference byla představena nejaktuálnější témata z oblasti mnohočetného myelomu. Své zkušenosti odprezentovali doc. Tomáš Jelínek (Blood Cancer Research Group, Ostrava, Česká republika), Dr. Nico Gagelmann (University Medical Center Hamburg-Eppendorf, Německo) a Dr. Mattia D'Agostino (University of Turin, Turín, Itálie).

Další sekce byla věnována bioinformatice, kdy své výzkumy představili MSc. Camila Guerrero (Clínica Universidad de Navarra, Pamplona, Španělsko), Dr. Leo Rasche (University Hospital of Würzburg, Würzburg, Německo), Dr. Tereza Ševčíková (Blood Cancer Research Group, Ostrava, Česká republika) a Dr. Francesco Maura (University of Miami, Miami, Florida, USA).

Poznatky z oblasti imunoterapie přednesli Dr. Piotr Celichowski (Blood Cancer Research Group, Ostrava, Česká republika), Dr. Wlodzimierz Mendrek (Maria Sklodowska-Curie Memorial Cancer Centre and Institute of Oncology, Gliwice, Polsko), Dr. Reuben Benjamin (Kings College London, Londýn, Velká Británie) a Dr. Michal Šmída (CEITEC, Masarykova univerzita, Brno, Česká republika).

Nové přístupy z hlediska buněčné terapie představili Dr. Moshe Gatt (The Hebrew University of Jerusalem, Jeruzalém, Izrael), Prof. Michael Hudeček (University Hospital of Würzburg, Würzburg, Německo), Dr. Graeme Sullivan (Trinity College, Dublin, Irsko) a Dr. Shayna Sarosiek (Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School, Boston, Massachusetts, USA). Své zkušenosti s využitím léčebných CAR-T buněk odprezentovali Dr. Petr Lesný (Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha, Česká republika), prof. Matjaž Sever (University Medical Centre, Ljubljana, Slovinsko), Mgr. Ivana Ťapuchová a doc. Irena Koutná (Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno, Česká republika) a Dr. Wlodzimierz Mendrek (Maria Sklodowska-Curie Memorial Cancer Centre and Institute of Oncology, Gliwice, Polsko).

Součástí workshopů byla dvoudenní posterová sekce, na které mladí vědci prezentovali vlastní výzkumy. První cenu vyhrála Mgr. Lucie Janstová (Ústav hematologie a krevní transfuze a Přírodovědecká fakulta, Karlova univerzita, Praha, Česká republika) s posterem o modelování komplexního mikroprostředí leukémie in vitro pro pokročilé preklinické testování cytotoxicity imunoterapie založené na NK buňkách. Druhé místo obsadila MSc. Anjana Anilkumar Sithara (Blood Cancer Research Group, Ostrava, Česká republika) a na třetí pozici se umístila Dr. Jana Szabová (Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha, Česká republika).

Organizátoři se těší na příští ročník tohoto setkání, které se uskuteční 10.-11. října 2024, a věří, že konference přiláká ještě větší počet posluchačů a přednášejících.

Sekce IV - Diskuze účastníků k přednášce Dr. Wlodzimierz Mendrek (Maria Sklodowska-Curie Memorial Cancer Centre and Institute of Oncology, Gliwice, Polsko). The Role of Allogeneic Hematopoietic Cell Transplantation in Multiple Myeloma
Sekce V - Úvodní řeč Prof. MUDr. Romana Hájka, CSc. (Blood Cancer Research Group, Ostrava, Česká republika)
Sekce V – Dr. Petr Lesný (Institute of Haematology and Blood Transfusion, Praha, Česká republika). Academic Approach to CAR-T Therapy - UHKT/IHBT Prague Czech Republic
Výherci posterové sekce. Zleva Dr. Szabová (3. místo), MSc. Anilkumar Sithara (2. místo), prof. MUDr. Roman Hájek, CSc. (předseda organizačního výboru), Mgr. Janstová (1. místo), Mgr. Šnaurová (organizační výbor)