Ve dnech 13. - 14. října 2022 proběhl v Ostravě XVII. Myeloma and Cell therapy workshop
Významní světoví vědci, výzkumníci a lékaři působící ve Finsku, Nizozemsku, Belgii, Polsku, Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Velké Británii, USA a České republice se ve dnech 13.-14. října 2022 sešli v Ostravě v rámci hybridního setkání – XVII. Myeloma and Cell therapy workshop. Za organizací této akce stála vědecko-výzkumná skupina Blood Cancer Research Group, která je součástí Kliniky hematoonkologie FN Ostrava. „Tento workshop má již sedmnáctiletou tradici. Kombinuje vystoupení špičkových vědců, kteří jsou vzorem pro mladé výzkumníky často poprvé prezentující svá data na mezinárodním fóru. Je to skvělá kombinace zkušeností a mládí!“ uvedl profesor Hájek, který je hlavním spoluorganizátorem.
Setkání poskytlo prostor pro jedinečnou mezinárodní výměnu poznatků, která přispěla k prohloubení znalostí v oblasti bioinformatiky, diagnostiky, farmako-, imuno- a buněčné terapie mnohočetného myelomu, která je aktuálně jedním z nejmodernějších přístupů v onkologické léčbě.
Dvoudenní workshop nabídl posluchačům celkem 24 přednášek s diskuzí (od 19 zahraničních a 5 českých autorů) a také mezinárodní diskuzi odborníků ohledně směru světového výzkumu mnohočetného myelomu. Řečníci se věnovali pestré škále témat, která zahrnovala širokou problematiku myelomu – od základního výzkumu, přes diagnostické metody, až po možnosti a úskalí terapie. Pozornost byla mimo jiné věnována také bioinformatice a -omics vědám.
Své prvotřídní výzkumy v této oblasti přednesli například prof. Gareth Morgan (NYU Langone Health, NY, USA), prof. Pieter Sonneveld (Erasmus MC Cancer Institute, Rotterdam, Nizozemsko) a prof. Sebastian Giebel (Maria Sklodowska-Curie Memorial Center and Institute of Oncology, Gliwice, Polsko).
Jedna z částí workshopu byla zaměřena na buněčnou terapii: své zkušenosti s využitím léčebných CAR–T buněk zde odprezentovali prof. Hermann Einsele (Univerzita ve Wüzburgu, Německo), Dr. Piotr Celichowski (Blood Cancer Research Group) nebo Dr. Paula Rodriguez Otero (University of Navarra, Španělsko). Současná role NK buněk v léčbě mnohočetného myelomu byla představena Dr. Sarou Gandolfi (University of Helsinky, Helsinky, Finsko). Dr. Olga Czerwinska-Ledwig (Krakow, Polsko) dále přednesla problematiku fyzické aktivity ovlivňující účinnost terapie mnohočetného myelomu.
Součástí workshopu byla dvoudenní posterová sekce, na které mladí vědci prezentovali vlastní výzkumy. První cenu vyhrála studentka Mgr. Sandra Charvátová s posterem o přípravě NK buněk pro efektivní léčbu mnohočetného myelomu.
Organizátoři věří, že příští rok přiláká konference ještě větší počet posluchačů a přednášejících a zvýší se její úroveň.
Zveřejněno / aktualizováno: 02. 11. 2022