International trauma school of Ljubljana podpořila moje směřování k urgentní medicíně
V druhé polovině května se medičky Viola Kintrová a Karolína Kyšková vydaly na čtyřdenní vzdělávací letní školu se zaměřením na urgentní medicínu. V průběhu akce absolvovaly nejen teoretické přednášky, ale hlavně praktické workshopy v malých skupinkách. Poprosili jsme proto Violu Kintrovou, aby nám tuhle zajímavou vzdělávací akci blíže přiblížila.
Tak tedy International Trauma School of Ljubljana očima Violy Kintrové.
Bylo to náročné, šílené, zábavné, těžké i fantasticky připravené. A hlavně – neskutečně přínosné.
První pocity po příjezdu dvakrát příjemné nebyly. Když jsem pochopila, že moje šance potkávat během programu svoje parťáky jsou téměř nulové, nebyla jsem si jistá, jestli to vůbec zvládnu.
Na nějaké větší pochyby naštěstí nebyl čas. První, společná, část programu na témata Work of EMS in a Cardiac Arrest & in Mass Incident Situations vedená formou přednášek mě zaujala a zaměstnala příliš na to, než abych zvládla přemýšlet nad svými mezerami.
Druhý den čekal polovinu z nás, včetně naší skupinky, Resuscitation Day, který jsme začínali opět trochou teorie (ABCDE+ALS, EKG, 4H/4T. Ve všech případech šlo o skvělé a opravdu zajímavé přednášky). Následoval program naprosto nabitý Workshopy a Scenarios. Na programu bylo například zajišťování dýchacích cest, používání monitoru/defibrilátoru, velmi přínosná byla také část zaměřená na Team Approach. Ze samého přemýšlení mi šla trochu hlava kolem, takže večerní Social Program byl docela vítané rozptýlení.
Náš třetí den probíhal na hasičské a vojenské základně. Kromě semináře na International Trauma Life Support protokol, kde jsme si vyzkoušeli celkový přístup k pacientovi a efektivní zhodnocení jeho stavu, nás čekala také Bleeding Control, kde jsme pod dohledem příslušníků Slovinských vojsk prováděli techniky stavění tepenného krvácení a krvácení ze střelné rány. Pokračovali jsme bloky na témata jako dopravní nehody a vyprošťování z vozidel, popáleniny, dislokace a zlomeniny, traumata hrudníku a břicha...
Final day začínal dalšími bloky na fakultě – prošli jsme rentgeny, IV/IO Access, šití a v neposlední řadě taky ultrazvuk&eFAST, z čehož jsem měla původně jako teprve začínající medička poměrně strach, vzhledem k mým ne úplně velkým zkušenostem v této oblasti. Naše lektorka si naštěstí všimla mého poněkud zmateného, zoufalého výrazu a se vším mi pomohla. Samozřejmě se ze mě z hodiny na hodinu nestal Ultrasound Master, ale eFAST už mě neděsí.
Vyvrcholení celé Trauma School tvořila soutěž, kde jsme na stanovištích rozmístěných po celé Lublani mohli odzkoušet naše nově nabyté a procvičené dovednosti. Rozhodně nejintenzivnější stanoviště představovalo to, které měla na starosti armáda – povedlo se jim dostat nás pod skutečně velký tlak a vytvořit téměř „bojové“ podmínky. Závěrem nás čekalo už jen vyhodnocení a pro mě příjemné překvapení, když se naše skvělá úžasná skupinka B umístila na krásném druhém místě. Následoval post test a zakončení.
Byla to skvělá a důležitá zkušenost. Naučili jsme se a dozvěděli spoustu věcí jak z oboru, tak i sami o sobě. A rozhodně tuto akci doporučuji každému se zájmem o urgentní medicínu!
Moc děkuji International Trauma School of Ljubljana za perfektní organizaci, Karolíně Kyškové a Ondřeji Holčákovi za nejlepší společnost, svojí skupince za podporu a Lékařské fakultě Ostravské univerzity za to, že můžeme!
Zveřejněno / aktualizováno: 12. 06. 2024