Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství putuje i do Ostravy

Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství letos putuje i do rukou lékařů Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava. Společně s dalšími autory z jiných nemocnic ji získali za monografii Sítnice, která podává velmi ucelený pohled na sítnicová onemocnění.

Cenu na zámku Josefa Hlávky v Lužanech na Plzeňsku si ještě před začátkem prázdnin převzal přednosta Oční kliniky Jan Němčanský společně se dvěma dalšími hlavními autory Alexandrem Stěpanovem a Janem Studničkou.

Ostravští lékaři napsali čtyři a půl z celkových 15 kapitol monografie. Kromě Jana Němčanského do ní svými texty přispěla i lékařka Dagmar Grečmalová z Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky a také lékaři Oční kliniky Adam Kopecký, Michal Koubek, Kristýna Maršolková a Juraj Timkovič. Monografie má celkem 26 autorů z českých, ale i zahraničních nemocnic.

U předání významného ocenění byla také Česká televize, která o něm natočila reportáž.

Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu je české ocenění pro nejlepší publikace v oblasti vědecké literatury. Je každoročně udělována Nadací Českého literárního fondu a Nadáním Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových za původní vědeckou monografii, která byla vydána v České republice v předchozím kalendářním roce. Výběr knižního titulu k ocenění provádí Výbor sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu za účasti pověřeného člena správní rady Nadání. Cena se uděluje v kategoriích ve čtyřech kategoriích, a to: vědy společenské, vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě a vědy lékařské. Právě v poslední zmíněné kategorii byli oceněni autoři monografie Sítnice.

Zveřejněno / aktualizováno: 27. 06. 2024