Významný objev ostravských vědců na Lékařské fakultě Ostravské univerzity
Pracovníkům Centra hyperbarické medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity se podařilo v rámci jejich vědeckovýzkumné činnosti týkající se vlivu hyperbarického kyslíku na prokaryotní a eukaryotní systémy učinit významný objev, který by mohl mít potenciální dopad na strategii léčby některých bakteriálních infekcí. Vědecký tým pod vedením doc. RNDr. Dittmara Chmelaře, Ph.D., Mgr. Miroslava Rozložníka, Ph.D. a MUDr. Michala Hájka, Ph.D. objevil zásadní vliv hyperbarického kyslíku na obligátně aerobní bakterie (např. na pseudomonády), které jsou jedny z nejčastějších původců infekcí měkkých tkání a podkoží u člověka. Tyto bakterie přestávají růst od konkrétní hodnoty zvýšeného tlaku kyslíku v prostředí, ve kterém jsou kultivovány. Tento efekt je předpokládaný u anaerobních bakterií čili bakterií rostoucích bez přístupu kyslíku. U obligátně aerobních bakterií nebyl tento efekt předpokládán. Pracovníkům Centra se podařilo tento objev učinit v rámci testování případného synergického účinku hyperbarického kyslíku a některých antibiotik, který by mohl vést ke zvýšení účinné eliminace původců bakteriálních infekcí v léčebné praxi. Výsledky těchto pokusů vyšly ve významném časopise s impakt faktorem (Jimp) v nakladatelství Springer Nature (viz obr. 1):
Obr. 1: Článek o vlivu hyperbarického kyslíku na růst obligátně aerobních bakterií.
Tento objev ostravských vědců z Lékařské fakulty Ostravské univerzity byl učiněn díky experimentální hyperbarické komoře sdruženého pracoviště Ústavu laboratorní medicíny a Centra hyperbarické medicíny disponující systémem kontinuálního tepelného ohřevu komory, který je předmětem realizace patentového řízení jednoho z mnoha projektů tohoto pracoviště (viz obr. 2).
Obr. 2: Experimentální hyperbarická komora HAUX Centra hyperbarické medicíny a Ústavu laboratorní medicíny LF OU.
Zajímavé a neočekávané výsledky dosažené pracovníky Centra hyperbarické medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity mohou ve svém důsledku přispět k významnému pokroku a dalšímu zkoumání v léčbě akutních i chronických bakteriálních infekcí, např. u nekrotizujících infekcí měkkých tkání, u pacientů s tzv. syndromem diabetické nohy, a dále u některých život ohrožujících stavů, jako je maligní otitis externa, apod. Výše uvedené by mohlo představovat významný příspěvek k zavádění výsledků vědeckovýzkumné činnosti do běžné léčebné praxe.
Zveřejněno / aktualizováno: 24. 01. 2024