Seminární místnost v Ústavu anatomie nese nově jméno docenta Jaroslava Horáčka

Nejenže se jako uznávaný patolog zasloužil o vznik Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity, ale svým studentům se věnuje už přes 30 let. A přestože už oslavil osmdesátku, stále si připisuje zásluhy i na poli vědy. Emeritní děkan a proděkan doc. MUDr. Jaroslav Horáček, CSc. se nesmazatelně zapsal do historie Lékařské fakulty Ostravské univerzity. I proto nově nese jeho jméno jedna ze seminárních místností Ústavu anatomie.

„Pan docent Horáček je vynikající pedagog, který se přímo jako emeritní děkan a proděkan podílel na založení ostravské lékařské fakulty. Zároveň je také vynikajícím odborníkem v oblasti gynekologické cytodiagnostiky. V daném oboru vychoval spoustu špičkových odborníků. A to nejen doma, ale i v zahraničí. I přes svůj úctyhodná věk dál aktivně předává své znalosti mladým kolegům a kolegyním. Vychoval také spoustu špičkových odborníků z řad histologických laborantů. Nadále se podílí na rozvoji oboru cytologie, a to zejména v oblasti propojení standardní morfologie s moderními metodami molekulární cytologie. Jde o člověka nesmírně skromného, přátelského, který svým nadhledem a rozvahou přispívá i dnes k rozvoji lékařské fakulty jako celku,“ shrnuje důvody, proč se ostravská lékařská fakulta rozhodla pojmenovat jednu ze seminárních místností po doc. Horáčkovi, proděkan pro strategii a rozvoj doc. MUDr. MVDr. Jozef Škarda, Ph.D., PhD.

Seminární místnost se svým jménem „slavnostně otevřel“ s příchodem prázdnin sám docent Jaroslav Horáček společně s děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, PhD., MBA, FRCPS za účasti dalších hostů a vyučujících. Někteří z nich sami zavzpomínali na dobu, kdy byli studenty ostravské lékařské fakulty a na docenta Horáčka jako vynikajícího pedagoga, který je pozitivně ovlivnil v rozhodování, kam budou jejich kroky směřovat po absolvování studia. To, že je docent Horáček pro mladší generaci vzorem, který slučuje vysoké odborné kvality, excelentní výsledky ve vědecké práci a ohromné úspěchy v diagnosticko-terapeutické činnosti, potvrzuje také docent Jozef Škarda. „doc. MUDr. Jaroslav Horáček, CSc. vynikal a stále vyniká svým organizátorstvím a eticko-morálním i humánním profilem, který je a zůstane příkladem pro mnohé z nás,“ uzavírá proděkan pro strategii a rozvoj.

Zveřejněno / aktualizováno: 31. 07. 2023