Gynekologicko-porodnická klinika LF OU
Čtvrtek
Charakteristika Gynekologicko – porodnické kliniky
Gynekologicko-porodnická klinika zajišťuje pregraduální i postgraduální teoretickou a praktickou výuku v celé šíři tohoto základního oboru primární péče.
V pregraduálním programu garantuje sylaby požadovaný rozsah dovedností i znalostí pro magisterské studium všeobecného lékařství v českém i anglickém jazyce, studium porodní asistence a komunitní péče, programů zdravotnické záchranářství, intenzivní péče, nutriční terapie, fyzioterapie a ergoterapie. Nedílnou součástí výuky je i problematika pěti oborových subspecializací - fetomaternální medicíny, reprodukční gynekologie, urogynekologie, onkogynekologie a gynekologie dětí a dospívajících. Pro všechny subspecializace s výjimkou reprodukční gynekologie (výuka je zajišťována smluvním akreditovaným pracovištěm) klinika získala a opakovaně obhájila národní akreditace Ministerstva zdravotnictví ČR.
V oblasti postgraduální výchovy je klinika držitelem evropské akreditace UEMS – EBCOG a poskytuje tak nejvyšší stupeň vzdělávání v základním oboru gynekologie a porodnictví. Součástí předatestačních studijních pobytů jsou i realizace povinných atestačních operací, diagnostických vyšetření či seminárních přednášek. Podle dispozic Specializované oborové rady (SOR) pro obor gynekologie a porodnictví jsou průběžně zajišťovány všechny povinné kmenové i předatestační kurzy a kmenové i atestační zkoušky.
Díky platným evropským akreditacím z perinatologie a fetomaternální medicíny i onkogynekologie poskytuje klinika i komplexní a úplnou postgraduální výuku lékařům v přípravě na obě nástavbové atestační zkoušky. Pracoviště je současně držitelem evropských certifikátů excelence pro oblast endometriózy a maligních nádorů dělohy – u obou klinických nálezů zajišťuje auditovanou efektivní diagnostickou i léčebnou péči na nejvyšší úrovni.
Nově otevřené Simulační centrum LF OU umožnilo přenést část praktické výuky na kvalitní fantomy a simulátory. Všechny jsou vybaveny mechanickými nebo audiovizuálními výukovými programy a lektoři je využívají k realizaci připravených simulačních scénářů v pregraduální i postgraduální výuce.
Všichni vyučující jsou kvalitními odborníky s vědeckými i pedagogickými zkušenostmi a mezinárodními kontakty. Samozřejmostí je, že se na výuce podílejí všichni zaměstnanci kliniky, čímž je zajištěn individuální přístup k pacientce i studentovi. Některé výukové aktivity (malé endoskopické gynekologické operace) jsou zajišťovány externími specialisty, kteří s klinikou dlouhodobě spolupracují a podílejí se na jejích aktivitách.
Studenti na klinice kromě teoretických znalostí získávají praktické dovednosti z operačních a porodních sálů, lůžkových oddělení, odborných ambulancí i poraden. Jsou průběžně seznamováni s novými diagnostickými a léčebnými postupy. Pracoviště kliniky jsou studentům dostupné nejenom v době plánované praktické výuky, ale i v době jejich volnočasových aktivit. Zájemci o obor pracují v kroužku Studentské vědecké odborné činnosti. Každý student má svého školitele, se kterým úzce spolupracuje nejenom při diagnosticko-léčebných aktivitách pracovního dne či pohotovostních služeb, ale i na přípravě práce pro Studentskou vědeckou konferenci LF OU.
Gynekologicko-porodnická klinika se podílí na řešení grantových úkolů i významných klinických studiích, participuje v národních i mezinárodních projektech. Za světově prioritní výstup studie o přítomnosti mikroplastů v placentě a plodové vodě získala četná ocenění. Základní výzkumné aktivity kliniky jsou zaměřeny zejména do oblastí včasné diagnostiky a nových léčebných postupů komplikovaných patologických gravidit či těhotenských ztrát, do nových metod diagnostiky a léčby onkogynekologických nemocí a poruch funkcí pánevního dna včetně močové inkontinence. Tomu odpovídá i vybavení pracoviště moderními a nákladnými diagnostickými přístroji a endoskopickou operační technikou.
Pracoviště organizuje konference a semináře pro odbornou veřejnost, pravidelné veřejné audity výsledků poskytované péče a podílí se i na organizaci národních či evropských kongresů.
Zveřejněno / aktualizováno: 29. 10. 2024