Ostravská univerzita spouští unikátní systém řešení sociálního bezpečí. V jeho čele bude stát nová ombudsmanka
Vedení Ostravské univerzity se usilovně věnuje zajištění pozitivního studijního a pracovního prostředí. Na půdě univerzity nejprve vznikla pracovní skupina pro sociální bezpečí, následně komise ustanovená rektorem Petrem Kopeckým vybrala ombudsmanku, která obsadí nově vytvořenou pozici s celouniverzitním polem působnosti. Aktivní přístup přispívající ke zvyšování úrovně sociálního bezpečí s sebou přináší také nový propracovaný systém podpory studentů i zaměstnanců, spuštěn bude od 1. července.
Inovativním prvkem řešení je Elektronický komunikační systém (EKS), prostřednictvím kterého mohou všichni studenti i zaměstnanci Ostravské univerzity online cestou podávat podněty anonymně či pod svým jménem, konzultovat své pochybnosti a ptát se na případné nejasnosti. Tato možnost komunikace umožňuje každému sdělit své obavy bez případného rizika negativních následků.
„Zaměstnanci, zaměstnankyně, studenti a studentky mohou prostřednictvím EKS podávat podněty anonymně i pod svým jménem. Podnět zaslaný anonymně prostřednictvím EKS bude řešen v první fázi neformální cestou při zachování anonymity podatele. Takovýto podnět řeší kontaktní osoby jednotlivých součástí univerzity. V případě, že podnět bude vyžadovat řešení ombudsmanem, pak se souhlasem podatele bude postoupen ombudsmanovi, který se stane klíčovou postavou v procesu řešení sociálního bezpečí a převezme řešení podnětu a komunikaci s podatelem,“ říká vedoucí Centra pro řízení lidských zdrojů OU Jana Pająk.
„Prioritou u každého podaného podnětu je vždy zajištění důvěrnosti a jeho včasné vyřízení dle předem stanovených lhůt, což je upraveno nově vydaným opatřením rektora. Díky tomu je garantováno, že veškerá sdělení budou zpracována včas a s dostatečným ohledem na ochranu soukromí,“ doplňuje Jana Pająk.
První ombudsmanka s celouniverzitní působností na Ostravské univerzitě
Novou ombudsmanku vybrala na konci května komise ustanovená rektorem Ostravské univerzity Petrem Kopeckým, složená nejen z pracovníků univerzity, ale také ze zástupců externích institucí. Komise z kandidátů vybrala Nikolu Kostlánovou, která na pozici ombudsmanky nastoupí 1. července.
Kromě ombudsmanky s celouniverzitní působností je možné se v současnosti obracet také na fakultní ombudsmany – pro studující a zaměstnance je zde ombudsmanka Lékařské fakulty Ilona Plevová a na Filozofické fakultě se studenti a studentky mohou obracet na ombudsmanku Andreu Pokludovou a jejího zástupce Jiřího Junga.
Ombudsman je nezávislou osobou, která dbá na dodržování právních a etických pravidel v oblasti sociálního bezpečí. Komunikuje se stranami konfliktu, vystupuje v roli mediátora, působí preventivně v dotčené oblasti a navrhuje související metodická pravidla.
Na Ostravské univerzitě bude mít na starost například prošetřování konkrétních podnětů týkajících se zejména šikany, diskriminace, nevhodného chování, nerovného zacházení, sexuálního obtěžování, bossingu, mobbingu, střetu zájmů, nedůvodných průtahů a případů, kdy příslušný orgán nekoná nebo dochází k porušování právních předpisů včetně vnitřních předpisů univerzity či jejich součástí.
Dále pak se ombudsman bude věnovat identifikaci problémů a překážek negativně ovlivňujících pracovní, studijní a akademické prostředí na univerzitě, metodickému působení a vytváření vhodného prostředí pro řešení problémů či přípravě doporučení pro řešení konkrétních případů příslušným orgánům a navrhování systémových změn pro jejich předcházení.
Zveřejněno / aktualizováno: 04. 07. 2023