Ostravská lékařská fakulta už má nové plastináty

Lékařská fakulta Ostravské univerzity nedávno obdržela vzácnou zásilku. Z Německa jí dorazily nové plastináty, na jejichž výrobu musela čekat víc než rok. Plastinované lidské tělo a končetiny budou jako úplná novinka součástí vznikajícího simulačního centra a budou sloužit k výuce studentů medicíny i studentů zdravotnických programů.

Plastinované lidské tělo společně s jednou horní a jednou dolní končetinou doplní stávající modely a reálné pitvy, na kterých se studenti učí nyní. „Plastové modely jsou při výuce našich studentů zdravotnických programů velmi důležité, ale je to pořád jenom plastový model s ideálně rozloženými orgány. Ale když se student podívá na kompletní lidské tělo a má možnost si ho detailně prostudovat, tak je to úplně jiný zážitek,“ vysvětlila už dříve výhody výuky s novými plastináty proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání Ivona Závacká s tím, že plastinované modely navíc krásně ukážou opotřebení těla věkem. „Díky tomu studenti uvidí to, co jim plastové modely nikdy ukázat nemohou,“ dodává proděkanka Závacká. Plastinované lidské tělo a končetiny budou pomáhat při výuce mediků i studentů zdravotnických programů, například záchranářů, fyzioterapeutů nebo ošetřovatelek. Umožní jim prostudovat lidské tělo doslova do poslední cévy.

Modely budou umístěny na ústavu anatomie, který bude jako dislokované pracoviště součástí nového simulačního centra, které fakulta otevře letos na podzim. V ústavu anatomie budou plastináty vystaveny minimálnímu přísunu denního světla a vzdušné vlhkosti, aby co nejdéle vydržely. Ze stejného důvodu se na exponáty nebude moci ani sahat. „Přesto všechno jsme rádi, že budou mít naši studenti plastináty k dispozici, protože se sami přesvědčí, jak složité bude některé orgány najít. U plastových modelů to mají o dost jednoduší, protože mají svá specifická zabarvení,“ dodává proděkanka Závacká.

„Plastinaci“ vynalezl doktor Gűnter von Hagens v roce 1977. Samotná metoda plastinace vznikla právě za účelem uchování tělesných vzorků pro vzdělávání lékařů. Metoda přinesla výrazné zlepšení anatomického výzkumu a výuky prostřednictvím vizuálního a hmatového vjemu, a reálností. Plastináty dnes pomáhají už prakticky po celém světě při výuce anatomie a studentům umožňují získat ojedinělé zkušenosti díky použití autentických vzorků lidského těla. Všechny anatomické vzorky Hagensových plastinátů pocházejí z těl dárců, kteří svá těla darovali úředním svolením za doby svého života, za účelem vzdělávání příštích generací.

Dárcovský program funguje již téměř 35 let. Česká veřejnost se mohla s plastináty setkat v roce 2007, kdy do Prahy dorazila výstava Bodies. Do Prahy zavítala nakonec celkem třikrát. Světový hit ukázal skutečná zvířecí i lidská těla. V mnohých však výstava vzbudila nejen zvědavost, ale i rozpaky.

Nové plastináty umožní studentům fakulty prostudovat lidské tělo doslova do poslední cévy.

Zveřejněno / aktualizováno: 23. 03. 2022