Lékař Marcel Mitták: Je důležité žít tak, aby po nás něco zůstalo

FN Ostrava si připomněla tragickou událost střelby. Pietní akce se účastnil i nový proděkan pro specializační vzdělávání doktor Marcel Mitták.

Od střelby v ostravské fakultní nemocnici uplynul jeden rok. Hrůzný čin, který si nakonec vyžádal sedm obětí, si během pietního aktu připomněli politici i zaměstnanci ostravské fakultní nemocnice. Za Lékařskou fakultu Ostravské univerzity se vzpomínkové akce zúčastnil proděkan pro specializační vzdělávání doktor Marcel Mitták. Zkušený hrudní chirurg a skvělý operatér si hrůzné okamžiky prožil na vlastní kůži, když se přesně před rokem snažil zachránit postřeleného Petra Langa. Otce třináctileté dívky, kterou před střelcem chránil vlastním tělem. Přestože o jeho život bojoval společně s týmem dalších lidí víc než hodinu a půl, těžce zraněnému muži už bohužel nedokázal pomoci.

Jak na šílenou střelbu vzpomíná s ročním odstupem? „Ta událost mě samozřejmě hodně zasáhla, asi jako všechny mé kolegy, kteří se po střelbě snažili zachránit zraněné. Na druhou stranu žádným posttraumatickým syndromem jsem netrpěl. Asi i kvůli tomu, že záhy přišly jiné starosti, ať už koronavirus nebo chybějící akreditace všeobecného lékařství na naší fakultě,“ vysvětluje nový proděkan s tím, že z loňské tragédie bychom se ale měli všichni poučit. Jeho samotného událost přinutila nahlížet na svět z trochu jiného úhlu pohledu. „Denně jsme vystaveni obrovskému shonu. Řešíte problémy, které se pak vlivem těchto událostí můžou zdát jako malicherné. Podle mě je důležité umět žít na plno a hlavně tak, aby tady po nás něco zůstalo,“ zamýšlí se doktor Marcel Mitták s tím, že právě prosincová událost byla také jedním z důvodů, proč se nakonec rozhodnul přijmout nabídku dělat proděkana na lékařské fakultě, která se teď nachází v poměrně nezáviděníhodné situaci. „Během tragické události jsem měl možnost setkat se s opravdovými profesionály. Kolegy, kteří zoufale bojovali o život zraněných lidí. Jsou to lidé s ohromnými zkušenostmi a praxí, kteří zároveň působí na naší lékařské fakultě. Byla by obrovská škoda, kdybychom o fakultu přišli a neměli bychom tak možnost předávat naše zkušenosti a znalosti další generaci. Proto udělám maximum, abych pomohl fakultě akreditaci oboru všeobecného lékařství získat,“ dodává Marcel Mitták.

Tragickou událost z 10. prosince roku 2019 připomíná nově také pietní místo, umístěné před budovou Polikliniky Fakultní nemocnice v Ostravě - Porubě. Jeho součástí je památník ostravského sochaře MgA. Lukáše Dvorského.

10. prosince 2020: Tragédie ve FNO

Zveřejněno / aktualizováno: 11. 12. 2020