Studentky lékařské fakulty přebírají roli otců u porodu

Porodní asistentky bojují s náporem práce, nově jim pomohou studentky ostravské lékařské fakulty

Psychická podpora, doprovod do koupelny, dát rodičce napít... Role otce u porodu dnes začíná být téměř nepostradatelná. S ohledem na rostoucí počty nakažených koronavirem ale vláda mimořádným opatřením nyní přítomnost otce u porodu zakázala. V ostravské fakultní nemocnici teď v některých případech u porodu pomohou studentky lékařské fakulty. Jejich přítomnost sice nemůže nahradit tatínka, ale může pomoct rodičkám se zajištěním běžných potřeb a zároveň tím i porodním asistentkám, které teď budou kvůli zákazu přítomnosti otce u porodu mít ještě víc práce než doposud.

„Role otců u porodu spočívá hlavně v poskytování psychické podpory a tuto roli nahradit nelze. Svou přítomností ale také částečně pomáhají personálu jako doprovod rodičky do sprchy, s jídlem, pitím, upozorňují personál na potřeby rodičky a podobně. Velkou část této práce dělaly i duly, ty teď ovšem také nesmí k porodu. Porodní asistentky tak nyní můžou mít víc práce. Proto nás napadlo oslovit lékařskou fakultu o výpomoc. Využít bychom ji mohli hlavně u porodů žen, které zvýšenou péči potřebují, rozhodně nepůjde o masovou záležitost“ vysvětluje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA.

Podle něj bude hlavním úkolem vybraných studentek všeobecného lékařství, oboru všeobecná sestra nebo porodní asistence pomáhat při zajištění běžných potřeb rodiček v průběhu porodu. „Věříme, že některým ženám může jejich přítomnost pomoci i psychicky,“ dodává Ondřej Šimetka s tím, že se jejich porodnice snaží dlouhodobě zajišťovat péči nejen po odborné, ale i po lidské stránce a k tomu duly a otcové prostě patří. „Nechceme jít ale proti nařízení vlády, které chápeme a respektujeme“ dodává.

Nemocnicím i ostatním zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji pomáhá aktuálně už 153 studentů ostravské lékařské fakulty. Dalších 100 se připravuje do terénu v nejbližších dnech nastoupit. „Studenti už od minulého pondělí pomáhají s ošetřováním pacientů, triáží, nebo na centrálních příjmech. Desítka studentů oboru Ochrana veřejného zdraví už také vypomáhá na call centru Krajské hygienické stanice. V následujících dnech ale čekáme ještě větší nárůst požadavků ze stran nemocnic a jsme připraveni pomoci,“ říká za koordinátorský tým student Lékařské fakulty Ostrava Tomáš Rychlý s tím, že zájem pomáhat ze strany studentů je obrovský. Zároveň je to pro ně neocenitelná zkušenost. „Chceme pomáhat, chceme být přínosem tak, ať tuto výjimečnou situaci společně všichni zvládneme,“ říká student 3. ročníku lékařské fakulty Daniel Kopec.

Pomoc nemocnicím si organizují sami studenti ve spolupráci s vedením nemocnic a vedením lékařské fakulty. Koordinátorský tým ostravské lékařské fakulty se aktuálně skládá z šesti lidí. Podle Tomáše Rychlého mají nemocnice zájem o všechny profese. Jak mediky, tak budoucí sestry, záchranáře a nově i porodní asistentky. „S  ohledem na to, jak se situace vyvíjí, čekáme další nápor ze strany nemocnic, se zájmem o nové dobrovolníky, hned v následujících dnech,“ dodává Tomáš Rychlý.

V nemocnicích a zdravotnických zařízeních pracuje už 150 studentů ostravské lékařské fakulty
FOTO 1: V nemocnicích a zdravotnických zařízeních pracuje už 150 studentů ostravské lékařské fakulty. Další stovka je připravena pomoci. Autor: Archiv Lékařské fakulty

Komentář studentky

Zveřejněno / aktualizováno: 25. 03. 2020