Na Lékařské fakultě Ostravské univerzity studuje už 41 budoucích zubařů, i díky podpoře Moravskoslezského kraje

Už 41 budoucích zubařů aktuálně studuje na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. K první dvacítce, která nastoupila loni na podzim po získání úspěšné akreditace, nastoupilo se začátkem nového akademického roku 2024/2025 ke studiu zubního lékařství dalších 21 studentů. Na vzdělávání budoucích stomatologů se významně finančně podílí 22 miliony korun také Moravskoslezský kraj. Finanční částka pomůže pokrýt mzdové náklady tří ročníků studijního programu Zubní lékařství po celých pět let studia.

Už 41 studentů se na Lékařské fakultě Ostravské univerzity připravuje na svou budoucí profesi zubního lékaře. „Musím říct, že všech 20 studentů, kteří k nám loni nastoupili, jsou velmi šikovní. Do druhého ročníku postoupili úplně všichni, navíc si řada z nich udělala zkoušky a zápočty ještě v předtermínech. A jsou také manuálně velmi zruční, což vidíme už teď na praktikách preklinického zubního lékařství,chválí si studenty vedoucí Katedry zubního lékařství LF OU a FN Ostrava docent Martin Starosta. Věří, že stejnou šikovnost a touhu vystudovat zubní lékařství prokáže i dalších 21 studentů, které ze 760 uchazečů přijala lékařská fakulta v letošním roce.

Aby mohla Lékařská fakulta Ostravské univerzity nový studijní program otevřít, potřebovala se opřít o velké množství zubařů, kteří se na výuce studentů podílí. „Chtěl bych vyzdvihnout všechny praktické zubní lékaře, kteří s námi spolupracují. Jsou erudovaní, spolehliví a co je důležité – baví je to. Máme sestavený kvalitní pedagogický tým pro teoretické předměty v prvních dvou ročnících. Teď začneme oslovovat další kolegy, kteří s fakultou podepsali předběžnou spolupráci, a kteří budou zajišťovat výuku v jednotlivých oborech v klinických ročnících,dodává docent Martin Starosta.

A právě na mzdy pedagogů, kteří budou v následujících letech studenty připravovat na jejich profesi zubního lékaře, teď Moravskoslezský kraj přispěl částkou 22 milionů korun, které pomohou pokrýt mzdové náklady tří ročníků studijního programu Zubního lékařství po celých pět let studia.

Po naplnění všech ročníků budeme mít na lékařské fakultě v každý moment přibližně 100 studentů stomatologie, přičemž jejich výuka je hlavně ve vyšších ročnících značně individualizovaná, navíc s nemalými náklady na přístrojové a materiální vybavení. Výchova zubních lékařů je finančně velmi náročná a bez příspěvku Moravskoslezského kraje by u nás nebyla možná. Je to podpora adresovaná lékařské fakultě, ale konečným společným cílem je přínos pro obyvatele našeho regionu ve formě mladé generace zubních lékařů,vysvětluje děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity docent Rastislav Maďar.

Moravskoslezský kraj i Město Ostrava významně finančně podpořilo vznik oboru Zubního lékařství už v předešlých letech. Také díky podpoře města a kraje totiž fakulta mohla pro své studenty vybudovat nové moderní prostory, ve kterých se studenti zubního lékařství připravují první dva roky na praxi. Jejich součástí je například učebna s fantomy, na kterých si studenti trénují jednotlivé zákroky i potřebnou zručnost, zubní laboratoř a ambulance se dvěma zubními křesly.

A zatímco první dva roky se na své budoucí povolání připravují studenti na Lékařské fakultě, ve třetím ročníku se téměř zcela přesunou v rámci klinické praxe do Fakultní nemocnice Ostrava, která má pro studenty připravené zubní ambulance i moderní laboratorní zázemí. Nedávno například Oddělení zubního lékařství FN Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity otevřelo nově vybudované laboratoře ortodoncie a protetiky. Součástí laboratoří jsou i šatny pro studenty, kompletní sociální zázemí a denní místnost. Stavba trvala 8 měsíců, a včetně přístrojového vybavení stála 24 milionů korun.

Na Lékařské fakultě Ostravské univerzity studuje už 41 budoucích zubařů

logo MSK