Lékařská fakulta Ostravské univerzity zahájila výuku stomatologie

Lékařská fakulta Ostravské univerzity odstartovala historicky první výuku zubního lékařství. Na fakultu nastoupilo prvních dvacet studentek a studentů, kteří byli nejúspěšnější v rámci přijímacího řízení a splnili si tak často svůj životní sen – studovat stomatologii a stát se jednou zubařem.

Mezi přijatými studenty je 15 žen a 5 mužů. Všichni přitom pochází převážně z Moravy a Slezska. Jedenáct studentů žije přímo v Ostravě nebo v přilehlých regionech. Tak jako Gabriela Janteková, která pochází z Karviné a až do nedávna studovala biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Studijní obor ji ale nakonec příliš neoslovil. „Když jsem se dozvěděla, že Ostrava usiluje o otevření nového oboru, věděla jsem od samého začátku, že se chci ke studiu přihlásit a zkusit to. Studovat stomatologii byl vždy můj sen,říká mladá studentka, která se touží stát nejen zubařkou, ale chce v regionu zůstat i do budoucna. A stejně jako Gabriele Jantekové se splnil sen dalším 19 studentkám a studentům, kteří v pondělí 23. října nastoupili na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity a poprvé zasedli ke „svým fantomům“, na kterých se budou připravovat na svou budoucí profesi v následujících dvou letech.

Já bych Vám chtěl v první řadě poblahopřát. Při tak obrovské konkurenci dvacetinásobného převisu jste ukázali, že jste opravdu ti nejlepší z nejlepších, a že studijní předpoklady pro studium zubního lékařství jednoznačně máte. Věřím, že splníte ta velká očekávání a posílíte za pět let stomatologickou praxi v našem regionu,přivítal na úvod zahájení výuky nové studentky a studenty děkan Lékařské fakulty Rastislav Maďar.

Šikovnost studentů si chválí i MUDr. Kateřina Mazuchová, zubní lékařka z Havířova, která se jako jedna z prvních podílí na výuce studentů. Budoucí stomatology provede předmětem s krkolomným názvem – propedeutika. Přestože jde o její první pedagogickou zkušenost, na výuku se moc těšila. „Studenty budu učit samotné základy. Tím, že jsme na získání akreditace čekali poměrně dlouhou dobu, měli jsme dostatek času na samotnou přípravu jak přednášek, tak cvičení,vysvětluje Kateřina Mazuchová, která má v plánu vzít vybrané studenty i na prázdninové stáže k sobě do havířovské ordinace. „Ten první rok mi budou spíše koukat pod ruce a určitě by měli navnímat i sesterskou práci, která je z mého pohledu velmi důležitá,dodává zubní lékařka s víc než dvacetiletou praxí.

A zatímco první dva roky se budou studenti připravovat na svou budoucí profesi ve výukových prostorách lékařské fakulty, ať už ve fantomárně, zubní laboratoři nebo ambulanci se dvěma zubařskými křesly, v průběhu dalších let se  přesunou na praxi do Fakultní nemocnice Ostrava. „Máme pro studenty připravené tři nové, kompletně vybavené ambulance, postavené speciálně pro výuku stomatologů. Postupně na oddělení vybudujeme ještě další ordinace se zubařskými křesly i moderní laboratorní zázemí,uzavírá ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

Lékařská fakulta OU zahájila výuku stomatologie

Zveřejněno / aktualizováno: 25. 10. 2023