Archiv aktualit
Globalizace a její vliv na zdraví lidí, telemedicína jako nástroj pro sledování dětských pacientů s obezitou nebo psí čich, který dokáže fungovat jako radar na rakovinu. Nejen to budou témata dvoudenní konference Globální problémy veřejného zdravotnictví, která se 13. a 14. února uskuteční na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Přední odborníci z Česka i zahraničí budou na univerzitní půdě diskutovat o klíčových i zajímavých tématech v oblasti epidemiologie, pracovního lékařství nebo hygieny.
Informace o nejnovějších metodách prevence cévní mozkové příhody při operaci krčních tepen pomocí ultrazvukové sonolýzy a o možnostech neurostimulace jako naděje pro zlepšení paměti ve vyšším věku.
Ještě před koncem roku uspořádala Lékařská fakulta Ostravské univerzity společně s Fakultní nemocnicí Ostrava historicky první robotickou soutěž Da Vinci Cup. Celkem 13 studentek a studentů změřilo své síly na čtyřech stanovištích a vyzkoušelo si práci s chirurgickým systémem da Vinci.
Natrénovat příjem pacientů po hromadné nehodě, poskytnout pomoc pacientovi s respiračním selháním na jednotce ARO nebo se postarat o pacienta s akutním koronárním syndromem v prostředí sanitního vozu mohou nově studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity prakticky odkudkoliv. A to díky projektu Virtuální nemocnice, díky kterému fakulta převedla své vlastní simulační centrum do virtuální podoby.
Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity byla první v Česku, která se mohla pochlubit porodnickým gaučem. A téměř o rok později se může pochlubit vlastním porodnických gaučem, díky Nadačnímu fondu Propolis33, také náš Ústav ošetřovatelství a porodní asistence.
Jaké to je zkusit si simulovanou vesmírnou misi? Má Česko potenciál v oblasti vesmírného výzkumu? A jak se do vesmírných programů mohou zapojit studující Ostravské univerzity? Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s Miroslavem Rozložníkem z Lékařské fakulty OU, který velel simulované misi Promise.
V prostorách SIMLEKu - cvičné nemocnice Lékařské fakulty Ostravské univerzity, proběhl v těchto dnech pod odbornou garancí specialistů z FN Ostrava a FN Motol výjimečný chirurgický kurz. Zaměřený byl na střevní anastomózy, tedy operační spojení střev. Zúčastnili se ho mladí chirurgové z Česka i ze zahraničí, kteří si mohli prakticky nacvičit nejrůznější operační techniky otevřené i miniinvazivní chirurgie
V pátek 22. listopadu se na Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU) v Brně uskutečnila prestižní soutěž SimUniversity 2024, kde měly své zastoupení všechny lékařské fakulty v České republice.
Jeho jméno bylo spjato s rozvojem lékařské fakulty, účastnil se výuky zejména radiologických asistentů i mediků, jeho doménou byla radiační ochrana a radioekologie. Pan docent Švec byl nejen skvělým profesionálem, ale i inspirující osobností a obětavým člověkem, který výuce a předávání svých vědomostí strávil velkou část svého profesního života.
Na Lékařskou fakultu Ostravské univerzity se potřetí sjeli trenéři amatérských i profesionálních sportovních klubů na Akademii zdravého sportu. V rámci ojedinělého projektu odborníci z lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Ostrava radí, jak s dětmi vhodně pracovat z hlediska pohybu i správného životního stylu. Na sérii dvou předchozích cyklů dnes fakulta navázala třetí částí vzdělávacího programu, po jehož skončení trenéři získali osvědčení o jeho absolvování.
Už 63 lidí darovalo tělo po své smrti ostravské lékařské fakultě k výukovým nebo výzkumným účelům. Jako výraz díků za jejich šlechetné rozhodnutí se včera odpoledne konala v ostravském Kostele svatého Václava v pořadí již třetí mše k uctění jejich památky. Bohoslužby, kterou vedl Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavský, se zúčastnili nejen vyučující a studenti z Lékařské fakulty Ostravské univerzity, ale i široká veřejnost.
Největší učebna v budově INLEK ZY 101 nese nově název po profesoru Milanu Grundmannovi. Lékař, jeden ze zakladatelů oboru klinické farmakologie v České republice a dlouholetý pedagog v pondělí 4. listopadu společně s děkanem ostravské lékařské fakulty Rastislavem Maďarem symbolicky přestřihl slavnostní pásku po něm pojmenované posluchárny a zavzpomínal na léta odučená nejen v místnosti ZY 101.
Ve dnech 21.-25. října 2024 proběhly doplňující e-volby do studentské komory AS LF OU v sekci lékařských a nelékařských oborů.
Inaugurace proběhla společně se Slavnostní vědeckou radou LF OU.
Po mnohaleté spolupráci prokázal výzkumný tým složený z odborníků z Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava přítomnost mikroplastů i v lidské plodové vodě. Studie byla publikována loni na podzim v prestižním časopise Chemosphere. Ve čtvrtek 17. října převzali za tuto studii jako vůbec první Cenu rektorů ostravských univerzit v oblasti tvůrčí činnosti. Na Vědecké radě Ostravské univerzity převzali kromě pamětních diplomů taky šek na 100 tisíc korun.
Předsedou České společnosti pro AI a digitální inovativní technologie v medicíně ČLS JEP se stal docent Ondřej Volný z Lékařské fakulty OU. V rozhovoru se dozvíte více o této společnosti, přínosu využívání umělé inteligence ve zdravotnictví nebo o připravované konferenci AdvanceMed 2025.
Už 41 budoucích zubařů aktuálně studuje na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. K první dvacítce, která nastoupila loni na podzim po získání úspěšné akreditace, nastoupilo se začátkem nového akademického roku 2024/2025 ke studiu zubního lékařství dalších 21 studentů. Na vzdělávání budoucích stomatologů se významně finančně podílí 22 miliony korun také Moravskoslezský kraj. Finanční částka pomůže pokrýt mzdové náklady tří ročníků studijního programu Zubní lékařství po celých pět let studia.
Noc vědců je jedinečná akce, která laikům poodhaluje tajemství vědy. Jako každý rok se k ní připojila i Lékařská fakulta Ostravské univerzity, která výjimečně otevřela své simulační centrum široké veřejnosti. Přes tři stovky návštěvníků si užily bohatý program, díky kterému si mohly vyzkoušet práci s nejmodernějšími simulačními trenažéry a nahlédly pod pokličku simulační výuky. Kromě toho čekala na zájemce o vědu téměř třicítka stanovišť se zajímavými kvízy a workshopy.
Cenu předsedy Agentury zdravotnického výzkumu získala docentka Radka Bužgová z Lékařské fakulty Ostravské univerzity za projekt
Neuropaliativní a rehabilitační přístup pro zachování kvality života pacientů v pokročilé fázi vybraných neurologických onemocnění. Vůbec poprvé v historii tak AZV ČR ocenila projekt za ošetřovatelství. Docentka Bužgová si cenu převzala na slavnostním večeru k 10. výročí založení Agentury pro zdravotnický výzkum.
Tak zní naše nové vítězné motto, jehož autorkou je Dominika Blašková, studentka 2. ročního zubního lékařství
123456789101112131415161718