Ostravští vědci získali prestižní ocenění Medis Awards for Medical Research
MUDr. Juraj Timkovič, Ph.D., primář Centra pro děti s vadami zraku Oční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a odborný asistent Lékařské fakulty Ostravské univerzity, převzal 13. března v Lublani prestižní ocenění Medis Awards for Medical Research. Mezinárodní odborná porota vybírala celkem z 251 vědeckých prací z 9 medicínských oborů. Za obor oftalmologie si ocenění odnesl právě Juraj Timkovič. Pro Českou republiku se jedná o první ocenění v této prestižní mezinárodní vědecké soutěži.
Ocenění pro inovativní diagnostiku
Výsledky výzkumu realizovaného v rámci projektu LERCO byly publikovány v renomovaném časopise skupiny Nature. Publikovaný článek popisuje využití umělé inteligence v diagnostice retinopatie nedonošených dětí, což je onemocnění nezralé a vyvíjející se sítnice. Přesnější a včasnější diagnóza umožní včasnou léčbu a zabrání rozvoji zrakového postižení u těchto dětí.
„Pro náš výzkum jsme využili rozsáhlý soubor dat obsahující více než 6 000 snímků očního pozadí 190 nedonošených dětí, které byly získány v rámci rutinního screeningu ve Fakultní nemocnici Ostrava. U retinopatie nedonošených se patologické změny projevují abnormálním zakřivením cév a změnami v jejich tloušťce. To byly hlavní vstupy pro umělou inteligenci, která se učila na obrázcích rozpoznat, zda se jedná o cévy zdravé nebo poškozené. Po aplikaci léku dokáže rozpoznat, jestli došlo ke změně a cévní systém sítnice se začíná zlepšovat. Pomůže nám tak také s predikcí vývoje po léčebné intervenci,“ uvedl primář Juraj Timkovič.
Na výzkumu se podílela rovněž Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. V autorském kolektivu z FN Ostrava byli kromě primáře Timkoviče také MUDr. Kristýna Maršolková a vrchní sestra Oční kliniky Mgr. Lukáš Kolarčík, DiS., MBA.
Historický úspěch pro Českou republiku
Slavnostní předávání cen se konalo na lublaňském hradě za přítomnosti slovinské prezidentky Nataši Pircové Musarové. „Pro mě osobně měl ceremoniál výjimečný nádech. Jednalo se totiž o historicky první cenu pro Českou republiku v oftalmologii. Jde o úspěch celého našeho výzkumného týmu, kterého si velmi vážíme. Malým pacientům se snažíme zajistit péči na nejvyšší možné úrovni a ocenění dokazuje, že se nám to daří,“ řekl primář Timkovič.
Medis Awards for Medical Research je prestižní mezinárodní soutěž určená pro lékaře a lékárníky ze střední a jihovýchodní Evropy, kteří se aktivně věnují klinické praxi a zároveň publikují výzkumné studie ve vysoce hodnocených vědeckých časopisech. Soutěž si klade za cíl zviditelnit vynikající výsledky vědy a výzkumu v medicínských oborech a přispívat tak k jejich širokému využití v klinické praxi.
O soutěži Medis Awards for Medical Research
Soutěž Medis Awards for Medical Research již jedenáctým rokem oceňuje vynikající výzkumné výsledky lékařů a farmaceutů ze zemí střední a východní Evropy. Letos poprvé se do soutěže zapojila také Česká republika. O vítězi rozhodovala nezávislá komise deseti odborníků, kteří posuzovali počet autorů, originalitu práce, zavedení nových technologií a klinický význam výzkumu. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 251 vědeckých prací z Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvatska, České republiky, Maďarska, Černé Hory, Severní Makedonie, Slovenska, Slovinska a Srbska. Odborná porota oceňuje nejlepší vědecké výsledky v těchto medicínských oborech: dermatologie, gynekologie, intenzivní medicína a anesteziologie, neurologie, oftalmologie, pediatrie, farmacie, pneumologie a alergologie, revmatologie.
O projektu LERCO
Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) je nově budovaný vědecko-výzkumný hub, který jako jeden z nástrojů umožňuje transformaci Moravskoslezského kraje (dále MSK) z „uhelného” na „zdravější a chytřejší” region. Špičkově vybavené zázemí a 9 excelentních výzkumných týmů projektu umožní realizaci aktivit v širokém a unikátním mezioborovém zaměření v biomedicínských, přírodovědných a behaviorálních oborech, od základního výzkumu přes experimentální vývoj po aplikovaný výzkum, napříč vědecko-výzkumnými (VaV) institucemi (OU, FNO, VŠB-TUO) a dalšími spolupracujícími VaV i komerčními subjekty z praxe v ČR i v zahraničí.
Zveřejněno / aktualizováno: 31. 03. 2025