Každý rok se v jednom z evropských měst uskuteční největší kongres simulační medicíny v Evropě SESAM Annual Meeting. Letos tuhle zajímavou akci hostila Praha. Na kongres vyrazila také naše biomedicínská inženýrka ze SIMLEKu Silva Procházková, a tak jsme ji poprosili, aby nám tuhle akci trochu víc přiblížila.

Silvo, můžeš nám SESAM Annual Meeting podrobněji představit?

SESAM Annual Meeting je každoroční mezinárodní konference zaměřená na simulaci ve zdravotnictví. Na tomto několikadenním setkání se potkávají odborníci z různých oblastí zdravotnictví, vzdělávání, výzkumu s cílem si sdílet nejnovější poznatky, zkušenosti a technologie v oblasti simulace ve zdravotnictví. Konference je plná různorodých přednášek, workshopů, panelových diskusí a dalších forem setkávání. Je to skvělá příležitost pro odborníky i studenty, kteří se chtějí seznámit s nejnovějšími trendy a inovacemi v oblasti zdravotnické simulace.

Co všechno bylo k vidění letos v Praze?

Na letošním veletrhu bylo k vidění mnoho novinek a technologií v oblasti simulací a „výcviku“ ve zdravotnictví. Jelikož součástí konference je i expozice dodavatelů vybavení, měla jsem možnost se seznámit i s pro mne dosud neznámými dodavateli na světové úrovni. Sama se snažím udržovat v novinkách, které trh nabízí, ale díky této konferenci jsem měla možnost poznat další, o kterých jsem doposud nevěděla. Některé pacientské simulátory byly až tak reálné, že se mi z nich podlamovala kolena. Nešlo si nevšimnout, že se firmy velmi začaly ubírat směrem virtuální reality a celkově různými softwary a aplikacemi pro simulaci v medicíně, které pomáhají zlepšit dovednosti pracovníků. Což je pochopitelné, protože je to ve světě momentálně velký trend. Samotné naše centrum SIMLEK disponuje dvěma virtuálními realitami, které jsou přínosné ve výuce. A doufám, že jejich škála využití se ještě rozroste. K vidění byly i simulace krizových situací a řešení urgentních případů, velká část se zaměřila i na gynekologii a porodnictví – v té sekci veletrhu.

Ty jsi na takovou akci vyrazila úplně poprvé? Jaký v tobě zanechala dojem?

Popravdě to pro mne byla tak šokující zkušenost, v dobrém slova smyslu, že nejsem schopna konkrétními slovy popsat své pocity. V dosti ohledech to bylo WAU. Neměla jsem možnost zatím navštívit mnoho konferencí, a hlavně s takovou mezinárodní účastí. Jsem proto nesmírně vděčná, že mi vedení SIMLEK a LF OU tuto možnost poskytlo. Rozhodně jsem díky ní dostala určitý impuls se ještě o něco více soustředit na rozvoj simulace a sledování nových trendů, inovací v této oblasti. Byla to skvělá příležitost k získání nových poznatků a inspirace pro mou práci. A doufám, že se mi poštěstí v krátké době, opět zavítat na nějaké podobné setkání, klidně i menších rozměrů.

Věnoval se kongres nejen současným trendům ale třeba i budoucnosti simulační medicíny? Viděla jsi tam něco, co tě v tomto ohledu opravdu zaujalo?

SESAM Prague 2024 se věnoval jak současným trendům v simulaci medicíny, tak i budoucnosti této oblasti. Viděla jsem několik zajímavých prezentací a workshopů, které se zaměřovaly na nové technologie a metody v simulaci, jakou jsou VR, augmentovaná realita a další. Myslím si, že prostředí VR nás může ještě dost překvapit a být nápomocné ve vzdělávání, ať už zdravotnického nebo nezdravotnického personálu.

Dále mne velmi zaujal workshop na 3D tisk materiálu od kolegů ze SIMU a LF univerzity Komenského v Bratislavě. Velmi by mne potěšilo, kdyby se tato metoda zavedla i u nás, protože díky ní bychom si pak mohli sami vytvářet různý spotřební materiál k výuce, což beru jako velkou výhodu, stát se v určité fázi nezávislým na dodavatelích.

Kongresu se naposledy zúčastnilo víc než tisíc lidí. Předpokládám, že i letos byl o akci ohromný zájem, dostala jsi se na všechny zajímavé workshopy a přednášky?

Zájem byl tak obrovský, že jsem kvůli dlouhé řadě na registraci nestihla oficiální zahájení konference, což mne mrzí. A to jsem z doslechu věděla, že se lidé registrovali už den před zahájením samotné akce a i můj včasný příjezd v den začátku nestačil. Myslím, že samotných účastníků bylo opět více než tisíc, jak zmiňuješ. Ale do toho nejsou započteni veškeré realizační týmy, týmy jednotlivých vystavovatelů. Podle mne se celkový počet může pohybovat ke dvěma tisícům.

A bylo něco, co tě na SESAM Annual Meeting překvapilo?

Do té doby jsem se nesetkala s panelovými diskuzemi, to byla pro mne velmi překvapující zkušenost. Ale musím říct, že dobře vymyšlená. Panely byly na chodbách, vždy jen malá skupinka osob, které dané téma zajímalo a krásně mezi sebou komunikovali od dané problematice.

V rámci konference měli členové Společnosti pro simulace v Evropě také možnost navštívit simulační centrum v Ostravě a Brně. Ty jsi jednu takovou prohlídku vedla, aby si kolegům představila naše simulační centrum. Jaké na něj byly z řad evropských kolegů ohlasy?

Prohlídky u nás se zúčastnilo několik kolegů z Evropy, i studentů, kteří se pak přesouvali na konferenci. Chválili nám moderní technologie, které používáme a ti znalejší v oboru byli překvapeni i kvalitou vybavení. Během samotné prohlídky jsme si povídali nejenom o fungování SIMLEKu, ale i o náročné několikaleté práci, která se odvedla, než jsme mohli simulační centrum vůbec otevřít. Také ocenili široké spektrum simulací, které jsme schopni provádět, a jak máme vymyšlené do detailu určité prostory v budově, které slouží právě pro simulace reálných situací. Moc mě potěšilo, když vyjádřili zájem o spolupráci a sdílení know-how mezi našimi organizacemi. Celkově lze tedy říci, že návštěva byla velmi úspěšná a inspirativní pro všechny zúčastněné.

Některé pacientské simulátory byly až tak reálné, že se mi z nich podlamovala kolena

Zveřejněno / aktualizováno: 31. 07. 2024