Certifikovaný kurz Gynekologická cytodiagnostika má dalších 11 úspěšných absolventek

Téměř rok se pravidelně sjíždělo na Ústav klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Lékařské fakulty Ostravské univerzity 11 žen z celé České republiky. Všechny měly společný cíl, a to zdokonalit se v oblasti gynekologické cytodiagnostiky a získat odbornou způsobilost v provádění cervikovaginálního screeningu.

Absolvovat takový kurz je poměrně náročné, a to zejména s ohledem na úctyhodnou 350hodinovou výuku, která byla rozdělena do 10 výukových týdnů. Účastníce si vyslechly přednášky z oblasti genetiky, laboratorní praxe, imunologie, molekulární genetiky a ve větší míře i z oblasti anatomie, histologie a patologie ženského pohlavního ústrojí, včetně gynekologické cytologie. „Přednášky byly zaměřeny na problematiku děložního čípku, kvalitu a externí kontrolu v cytologických laboratořích, hodnocení cytologických nálezů na děložním čípku, cytohistologické korelace, problematiku hodnocení cytologických nálezů ve skupině žlázového epitelu děložního hrdla a další. Z oblasti negynekologické cytodiagnostiky se účastnice seznámily s cytodiagnostikou plic, mammy, pankreatu a moči,“ přibližuje náplň kurzu Tajemnice Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Mgr. Hana Reichelová.

Všechny účastnice z kurzu, probíhajícího v akademickém roce 2023–2024, se pilně připravovaly, a nakonec tak úspěšně složily náročnou závěrečnou zkoušku.

Kurz, který má v Ostravě více jak 30letou tradici, je určen pro zájemce z řad zdravotních laborantů, kteří se chtějí věnovat mikroskopickému hodnocení cytologických preparátů z oblasti gynekologie. Garantem kurzu je primář Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Vladimír Židlík. Lékařská fakulta už se, navzdory prázdninám, připravuje na spuštění dalšího kola přihlášek.

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 07. 2024