„Praktická výuka je u nás výjimečná a kvalitní,“ říká budoucí lékař a předseda Československého spolku mediků Lukáš Čumpelík

Lukáš Čumpelík vede už třetím rokem Československý spolek mediků. Pod jeho taktovkou začal spolek natáčet podcasty, pořádat workshopy nebo doučování z anatomie. V neposlední řadě stojí právě tento spolek za organizací Veletrhu KAM PAK. Jak se daří skloubit studium s takovým množstvím aktivit a proč se vrátil po čase zpátky ke zpívání? Nejen na to jsme se Lukáše zeptali v následujícím rozhovoru.

Lukáši, studujete 5. ročník Všeobecného lékařství a tři roky vedete Československý spolek mediků. Čemu všemu se Váš spolek věnuje?

Zaměřujeme se převážně na vzdělávací projekty a charitativní činnost. Naší největší akcí je Veletrh práce pro zdravotníky KAM PAK, který pořádáme každoročně v říjnu. V rámci projektu Anatomická pohotovost pořádáme doučování anatomie pro studenty všeobecného a zubního lékařství zdarma přes Discord. Aktuálně pracujeme na tvorbě YouTube kanálu, jehož obsah pomůže studentům s pochopením neuroanatomie. Máme vlastní spolkový Moodle, přes který pořádáme zápočet z anatomie nanečisto. Mimo to jsme započali exkluzivní spolupráci s Rehabilitačním ústavem Hrabyně, se kterým plánujeme pořádat pravidelně workshopy rehabilitační medicíny v našem simulačním centru. Kromě uvedeného se také věnujeme natáčení podcastu MedTalks Ostravské univerzity, který přináší rozhovory s vyučujícími a úspěšnými absolventy naší fakulty. Každý rok také pořádáme vánoční a velikonoční nadílku pro děti ve zdravotnických zařízeních.

Tohle je poměrně široká škála aktivit. Jak to všechno při škole zvládáte?

Je důležité rozvrhnout si správně pracovní harmonogram. Neměl by obsahovat pouze učení. Vedení spolku a pořádání akcí mi přináší nové zkušenosti. Baví mě různorodost a také to, že mám zodpovědnost za vedení organizace. Díky tomu mě tolik nestresuje pouze příprava na zkoušky a celkově se vše vyváží.

A zbývá vám vůbec čas na nějaké koníčky?

Ano. Rozhodně. Mou největší zálibou je hudba. Zpívám od mých pěti let, ale donedávna jsem se snažil tuto skutečnost tajit. Dokonce jsem před pár měsíci založil kapelu. V létě nás čekají koncerty na festivalech. Nedávno jsem měl po delší době také první akustický koncert pouze s kytarou na festivalu Ostrava žije vínem.

Co vás přimělo se ke zpívání vrátit?

Je to opravdu skvělý relax, díky kterému vždy na chvíli zapomenu své starosti. Mimo to mi začala hudba chybět a byla by škoda přestat se navždy zpěvu věnovat, jelikož jsem od základní školy věnoval několik let studiu CVT (Complete Vocal Technique) se zahraničními lektory. Díky této technice zpěvák přesně ví, co v danou chvíli s hlasem dělá. Je to moje veliká záliba.

Na podzim proběhne už 6. ročník pracovního Veletrhu práce pro zdravotníky KAM PAK. Už víte konkrétní termín, kdy se bude konat?

Ano. Uskuteční se ve středu 9. října. Touto cestou bych rád už nyní všechny studenty na tuhle akci pozval. Na letošní ročník dorazí 25 zdravotnických zařízení z různých koutů Česka a stejně jako loni bude v den konání veletrhu děkanské volno.

A co všechno 6. ročník návštěvníkům tedy nabídne?

Studenti a absolventi zdravotnických oborů si budou moci u stánků jednotlivých vystavovatelů například porovnat jednotlivé možnosti, které zdravotnická zařízení absolventům a studentům nabízí. Budou si moci domluvit stáž, brigádu či budoucí zaměstnání. Velikou novinkou budou letos workshopy. Pro účastníky chystáme díky spolupráci s Nemocnicí Frýdek-Místek workshopy zaměřené na ultrasonografie břicha, ve spolupráci s RÚ Hrabyně zase chystáme Kurz tejpování, za pomoci Nemocnice Havířov nabídneme workshop s názvem Žilní vstupy a díky spolupráci s firmou Herbadent nebude chybět Pokec o dentální hygieně. Mimo to chystáme také praktické semináře a přednášky pro studenty zubního lékařství ve spolupráci se zubními klinikami myTREEDK a společností Odonto. Všichni účastníci se také mohou těšit na přednášku Jak na CV a LinkedIn ve spolupráci s Poradenským a kariérním centrem OU.

Veletrh KAM PAK v podstatě pomáhá studentům nasměrovat jejich kariéru. Vy už jste se rozhodl, kam povedou vaše kroky po skončení studia?

Odjakživa mě fascinovala neuroanatomie a fungování nervové soustavy. Mým cílem je stát se neurologem a mohu asi prozradit, že se chci v budoucnu zaměřit také výzkumně na bolesti hlavy.

Vy už máte drtivou část studia na fakultě úspěšně za sebou. Doporučil byste zájemcům o studium medicíny Lékařskou fakultu Ostravské univerzity?

Jednoznačně. Lékařská fakulta Ostravské univerzity poskytuje kvalitní přípravu a výuku. Zejména praktická výuka je u nás velmi výjimečná a kvalitní. Během výuky v nemocnici totiž vyšetřujeme pacienty maximálně po 2 až 3 studentech, což je veliká výhoda. Máme simulační centrum, kde jsme absolvovali například výuku pediatrie a simulace kritických stavů v rámci ARO. Díky simulačnímu centru se naučíte lépe pracovat se stresem a řešit závažné komplikace a stavy u pacientů. Mimo to mě fakulta vždy v plánech a rozvoji spolkových projektů podpořila. Vedení fakulty podporuje studenty v rozvoji a velmi si vážím přístupu pana děkana a paní proděkanky Závacké.

Zveřejněno / aktualizováno: 26. 06. 2024