Slavnostní promoce studentů Univerzity třetího věku

Vzhledem k věku a životním zkušenostem jim při promočních aktech zpravidla náleží místa v publiku. Tentokrát ale byli právě oni centrem pozornosti. Řeč je o studentech Univerzity třetího věku z programu Etudy první pomoci, kteří si na konci května slavnostně převzali na půdě Lékařské fakulty svá osvědčení o absolutoriu.

Nikdy nevíme, kdy se ocitneme v situaci, kdy budeme muset poskytnout první pomoc a ovlivnit tak život někoho blízkého nebo i někoho neznámého. Nejedná se o žádné náročné úkony. Mnohdy stačí postiženého uložit do správné polohy, zajistit průchodnost dýchacích cest a přivolat záchrannou službu. První pomoc není složitá. Neobsahuje žádné definice, vzorky ani žádné složité výpočty. Neučí se nazpaměť,“ řekla během proslovu směrem k absolventům garantka programu Etudy první pomoci PhDr. Pavlína Jaššová.

Její slova napjatě poslouchaly tři desítky posluchačů, kteří v září loňského roku usedli do lavic, aby si prostřednictvím odborných přednášek i praktických nácviků poskytnutí první pomoci osvojili. To, že nově získané znalosti budou umět v životě v nečekaných situacích správně upotřebit, museli dokázat nejen v závěrečném testu, ale i v moderním simulačním centru. V něm si pro ně studenti a vyučující z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny připravili workshop s několika stanovišti, na kterých si senioři vyzkoušeli své nově nabité znalosti v různých, často napjatých nebo život ohrožujících situacích. A protože všichni nakonec uspěli, mohli si v aule ostravské lékařské fakulty hrdě převzít svá osvědčení o absolutoriu. „Věřím, že poznatky a zkušenosti, které jste nabyli na lékařské fakultě budete předávat dál a v případě potřeby poskytnete první pomoc bez zaváhání, protože pomoci může jen ten, kdo ví jak,“ uzavřela garantka programu doktorka Jaššová.

Vzdělávací program Etudy první pomoci si klade za cíl naučně zábavnou formou podat účastníkům základní informace o poskytování první pomoci. Náplní studijního programu je seznámení se základy anatomie a fyziologie, na něž navazuje poskytování první pomoci u jednotlivých naléhavých stavů a situací. Program je určen pro všechny lidi starší 55 let. Pro to, aby byli zařazeni do studia, nepotřebují žádné zdravotnické vzdělání. Studium je dvou-semestrové a zahrnuje celkem 12 setkání.

Slavnostní promoce studentů Univerzity třetího věku

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 06. 2024