Stane se to ve vteřině, do preventivní akce se letos zapojila také lékařská fakulta

Jak předejít úrazu nebo jak správně poskytnout první pomoc? Nejen to se dozví děti díky preventivní akci Stane se to ve vteřině, která od 16. do 20. dubna probíhá v Avion Shopping Parku Ostrava. Letos poprvé se do něj zapojila také Lékařská fakulta Ostravské univerzity.

V letošním roce si pořadatelé akce připravili pro děti zábavně edukační trasu a zároveň soutěžní stezku, na které si děti ověří nabyté vědomosti a získají praktické dovednosti. U hlavního vstupu kousek od obchodního domu IKEA se nachází stanoviště Lékařské fakulty Ostravské univerzity, která se do už tradičního pětidenního preventivního maratonu zapojila poprvé. „Pro děti jsme si připravili instruktáž k první pomoci a také speciální pexeso, u kterého si zopakují, jak se správně chovat u vody a předejít úrazům. Protože i jedno nerozvážné rozhodnutí může dítěti změnit život,“ říká Petra Macounová z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví, který si program pro děti, společně se spolkem PHOSA, připravil.

A zatímco přes týden je dopolední program určen dětem základních škol Moravskoslezského kraje, v sobotu bude akce probíhat pro celou širokou veřejnost. V tento den se také zapojí studentský spolek IFMSA se svým programem Nemocnice pro medvídky.

Do preventivní akce, jejímž cílem je naučit děti převzít zodpovědnost za svou bezpečnost a zdraví, se zapojily už tradičně také integrované záchranné složky, Fakultní nemocnice Ostrava, Střední zdravotnická škola a VOŠ nebo BESIP. Děti se tak mimo jiné například dozví, proč je potřeba dodržovat pravidla silničního provozu, v čem všem spočívá práce hasičů nebo jak si správně ošetřit popáleninu. Součástí akce bude i ukázka terénní techniky dopravní policie a aut hasičského záchranného sboru.

Stane se to ve vteřině, do preventivní akce se letos zapojila také lékařská fakulta

Zveřejněno / aktualizováno: 18. 04. 2024