Ostrava má velkou výhodu v tom, že jsou tady tři nemocnice

Ostrava má velkou výhodu v tom, že jsou tady tři nemocnice,“ říká budoucí porodní asistentka Kateřina Štverková

Kateřina Štverková studuje druhým rokem na Ostravské univerzitě porodní asistenci. Na lékařské fakultě oceňuje zejména to, že se v její blízkosti nachází hned tři nemocnice. „Studenti se tak nemusí složitě střídat v jedné nemocnici nebo kvůli praxi dojíždět do jiného města,“ chválí si možnosti, které fakulta studentům nabízí. Jak se, ale na přítomnost studentek porodní asistence tváří maminky na porodních sálech? Nejen o tom jsme si s Katkou povídaly v následujícím rozhovoru.

Katko, co tě vedlo k rozhodnutí studovat porodní asistenci?

Byla to vlastně náhoda. Poslouchala jsem rozhovor s dulou, která mluvila o své práci, ženských rituálech a obecně o ženském těle a úplně mě tím uchvátila. A protože už na gymplu jsem tíhla k zdravotním oborům, ještě ten měsíc jsem si podala přihlášku na porodní asistentku.

Ve kterém ročníku aktuálně studuješ? Baví tě studium a je v něčem třeba specifické?

Studuji druhý ročník a studium mě velmi baví. Řekla bych, že narozdíl od nezdravotních oborů je studium porodní asistentky specifické hlavně v mnoha hodinách odborné praxe, která nám začíná hned v prvním semestru a v průběhu studia jí máme opravdu hodně. A co se týká ostatních zdravotních oborů, tak si myslím, že porodní asistence je dost specifický obor, což se může projevit například při praxi. Každé oddělení, které navštívíme, je úplně odlišné a my tak máme možnost zkusit si spoustu různých věcí od příjmu pacientů na gynekologické ambulanci, přes porody na porodním sále, provádění laktačního poradenství na oddělení šestinedělí, až po péči a ošetření novorozenců.

Proč ses rozhodla pro Ostravu a jak své rozhodnutí, studovat tento obor právě tady, s odstupem času hodnotíš?

Ostravu jsem vybrala hlavně z důvodu dostupnosti, nechtěla jsem daleko dojíždět, jiné univerzity jsem proto ani nezvažovala. Myslím, že co se týká zdravotních oborů, tak má Ostrava velkou výhodu v tom, že jsou tady tři nemocnice, studenti jsou proto lépe rozprostřeni a nemusejí se složitě střídat v jedné nemocnici nebo kvůli praxi dojíždět do jiného města.

Jak ses chystala na přijímací zkoušky? Porodní asistence patří mezi žádaný studijní program, vyžadovalo to tedy nějakou speciální přípravu, aby si uspěla?

Na porodní asistentku jsem šla z gymnázia, takže jsem měla dobrý základ a nemusela jsem se na přijímačky učit něco nového, spíše jsem si jen zopakovala, co už vím. Protože jsou přijímací zkoušky v rozsahu středoškolského studia, a protože jsem maturovala z biologie, učila jsem se z vypracovaných maturitních otázek. Ze společenských věd jsem nematurovala, takže na tuhle část jsem se učila hlavně z knížek Společenské vědy v kostce, Odmaturuj ze společenských věd nebo Všeobecné testy. Pokud ale člověk ze společenských věd maturuje, myslím, že maturitní otázky jako příprava k přijímacímu řízení budou stačit.

Část výuky probíhá i v Simulačním centru. Jak taková výuka budoucích porodních asistentek ve cvičné nemocnici vlastně probíhá? Co všechno se tam mohou studentky naučit?

V Simulačním centru je vyhrazen jeden pokoj jen pro porodní asistentky. Je v něm figurína rodící ženy, u které je možné nasimulovat různé druhy porodů, a dokonce i možné komplikace. Prakticky to probíhá tak, že se u figuríny postupně střídáte a pod kontrolou vyučujícího provádíte porod tak, jako by to bylo doopravdy. Před samotnou praxí na porodním sále si tedy nacvičíte, co si k porodu nachystat, jak s rodičkou komunikovat, správné chránění hráze a samotný porodní mechanismus. Po porodu se tady taky můžete naučit manipulaci s novorozencem nebo nácvik jeho resuscitace.

Součástí studia je i bohatá praxe. Kolik hodin v rámci studia musí studentky strávit v nemocnici, a na která oddělení se během praxe podívají?

Za celou dobu studia musíme splnit 1800 hodin praxe. Kromě posledního semestru, při kterém je praxe nejvíce, tedy 700 hodin, máme v každém semestru 200 hodin v průběhu 4 týdnů. Praxe nám začíná hned od prvního semestru, kdy se jedná o všeobecnou praxi hlavně proto, aby se vyrovnaly rozdíly mezi studenty ze střední zdravotní školy a například z gymnázií. Tuhle praxi mají všichni ve Fakultní nemocnici v Ostravě na různých lůžkových odděleních, jako je například interna, chirurgie, onkologie nebo urologie, kde jsem byla já. Od druhého semestru si můžete vybrat nemocnici, do které budete docházet po zbytek studia. Druhý semestr je věnovaný prenatální péči, což znamená, že budete na ambulanci. Ve třetím semestru se poprvé podíváte na porodní sál. Čtvrtý semestr je rozdělený mezi porodní sál a oddělení šestinedělí, pátý je taky rozdělený, ale místo šestinedělí je novorozenecké oddělení. V posledním semestru můžete nahlédnout do nejvíce oddělení, právě díky sedmisethodinové praxi. Jsou to oddělení šestinedělí, rizikového těhotenství, novorozenecké, gynekologie a v neposlední řadě porodní sál.

A nezdráhají se maminky mít u porodu studentky?

Když k nám maminky přijdou, dostanou informované souhlasy, ve kterých mimo jiné vyplňují otázku, jestli si přejí, aby se o ně starali studenti zdravotních oborů. Některé ale přesně neví, co to bude obnášet. Myslí si, že u porodu u nich bude stát dalších deset cizích lidí a zaškrtnou, že s přítomností studentů nesouhlasí. Pokud ale maminkám vysvětlíme, že se vždy jedná jen o jednu studentku, která bude vždy pod dohledem své mentorky, většinou s tím nemají problém a souhlasí. Ovšem jsou i maminky, které si studenty nepřejí a v takovém případě jejich přání respektujeme, nepřemlouváme je a opravdu za nimi nechodíme.

Zveřejněno / aktualizováno: 12. 03. 2024