Projekt „Vysokoškolák na zkoušku“ je mezi studenty populární

Ještě sice vysokou školu nestudují, přesto ji pravidelně navštěvují a seznamují se například s patologií nebo histologií lidských tkání. Řeč je o středoškolácích, kteří se loni na podzim zapojili do projektu „Vysokoškolák na zkoušku“. Ten pod takovkou doktora Pavola Švorce z Ústavu fyziologie a patofyziologie organizuje už několik let skupina mediků Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Projekt získává na stále větší oblibě, jen loňský podzim se do něj zapojilo 10 škol z Moravskoslezského kraje.

Středoškoláci se v průběhu kurzů během cvičení seznámili s elektrokardiografií, spirometrií či histologií lidských tkání. Osvojili si také základy neurologického vyšetření, otoskopie, testování krevních skupin s hematokritem nebo dokonce základy chirurgického šití,“ popisuje náplň kurzu student všeobecného lékařství Jan Strakoš.

Studenti také docházeli na zajímavé přednášky o jednotlivých orgánových systémech. „Ty si kladly za cíl předat posluchačům informace nejen z oblastí anatomie či fyziologie, ale také rozšířit portfolio informací o nejrůznější patologie, což studenti povětšinou oceňovali nejvíce,“ dodává ostravský medik.

Projekt Vysokoškolák na zkoušku si získává mezi středními školami stále větší pozornost. Možná i proto, že se jeho organizátoři snaží kurzy neustále vylepšovat. „Na rozdíl od předchozích ročníků se tentokrát dokonce mohlo 10 nejúspěšnějších absolventů účastnit patologicko-anatomické pitvy, a to přímo na Ústavu klinické a molekulární patologie a lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava,“ prozrazuje jednu z novinek Jan Strakoš. Společně s ním se na podzimních kurzech podíleli Jiří Palica, Jakub Petrželka, Jakub Nedoroščík, Tereza Horná, Martina Biolková, Valeria Skopelidou a Veronika Bastová.

Zveřejněno / aktualizováno: 15. 01. 2024