Má za sebou 25 operací a narozeniny slaví hned třikrát

„Prostě věřím v život,“ říká zakladatel nadačního fondu Pavel Novotný

Nadační fond Pavla Novotného už sedm let pomáhá onkologicky nemocným pacientům. Název nadace by si asi leckdo spojoval se známým řeporyjským starostou, ve skutečnosti je ale Pavel Novotný ostravský patriot, který si sám prošel poměrně strastiplnou cestu v důsledku onkologického onemocnění, a to zhoubného nádoru varlete. Jak sám říká, narozeniny každoročně slaví hned třikrát. „V srpnu slavím svoje narození, poslední prosincový den slavím fakt, že jsem se dožil dalšího roku a 22. října slavím své druhé narození,“ vysvětluje bez nadsázky Pavel Novotný, kterému přesně 22. října 2009 odstranili lékaři z těla zhoubný nádor. „Od té doby děkuji pánu Bohu a všem okolo, že je to už 14 let od okamžiku, kdy jsem v šumperské nemocnici podstoupil úspěšnou urologickou operaci. A přestože jsem měl před sebou ještě obrovský kus cesty, tímto datem jsem odstartoval svůj nejdůležitější závod v životě,“ dodává Pavel Novotný, který od té doby podstoupil dalších 25 operací.

Svůj boj s rakovinou naštěstí nikdy nevzdal. A co víc, během náročné onkologické léčby a následných navazujících operací si uvědomil, jak moc je „víra v život“ důležitá a rozhodl se založit vlastní nadační fond, prostřednictvím kterého už sedm let pomáhá a podporuje onkologicky nemocné pacienty. Není na to ale sám. Pomáhá mu víc než 120 dobrovolníků. Jsou mezi nimi bývalí pacienti nebo lidé, kterým rakovinou onemocněl někdo blízký. A pomáhají i mladí lidé, pro které je pomoc onkologicky nemocným pacientům rozhodně neocenitelná zkušenost. „Dobrovolníci mimo jiné docházejí například do osmi nemocnic v Moravskoslezském kraji. Přinášejí do nemocničního prostředí více lidského kontaktu, pomáhají pacientům odreagovat se a chvíli zapomenout na jejich trápení v nemoci,“ popisuje Pavel Novotný. Ve čtyřech nemocnicích navíc dobrovolníci zajišťují provoz Kaváren života. Je to jeden z dalších projektů Pavla Novotného. V ostravské fakultní nemocnici, ve Slezské nemocnici v Opavě, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně provozuje Nadační fond Pavla Novotného kavárny, ve kterých si mohou onkologicky nemocní pacienti dát zdarma kávu, nealko nápoj nebo i něco malého na chuť, a hlavně si s dobrovolníky popovídat a získat tolik potřebnou psychickou podporu.

Nadační fond pořádá veřejné sbírky a podporuje také denní stacionáře, terapeutické dílny, hospice a obdobná zdravotní či sociální zařízení. „Spolupracujeme s Denním stacionářem Čmeláček v Ostravě nebo Mraveneček v Opavě. Spolupracujeme i s mobilním hospicem Strom života. Náš fond napomáhá i ke zlepšení a zajištění dostupnosti speciálních zdravotnických pomůcek, defibrilátorů a dalšího příslušenství,“ jmenuje další aktivity nadačního fondu jeho zakladatel. Před více než třemi lety otevřel v Ostravě – Vítkovicích Pavel Novotný také ojedinělé poradenské místo s názvem Centrum života.

Nadační fond také pravidelně pořádá řadu preventivních akcí zaměřených na osvětu onkologických onemocnění. Zejména podzim se nese v duchu Dní urologické prevence, které se konají v řadě nemocnic Moravskoslezského kraje nebo akce „bomovember“. Už druhým rokem také spojil síly s ostravskou studentskou organizací IFMSA a společně pořádají akci MovembeRUN. Běžecký závod se uskuteční přímo v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Pořadatelé MovembeRUNu si nekladou žádný menší cíl než uspořádat akci, do které se zapojí co nejvíce nadšených běžců. Zároveň tím chtějí podpořit celosvětovou kampaň Movember, jejímž cílem je osvěta o mužském zdraví. Výtěžek z akce poputuje Nadačnímu fondu Pavla Novotného. „Pevně věříme, že to bude další úspěšná akce, kterou si všichni společně užijeme. V plánu je i dětský běh. Proto zveme malé i velké běžce. Na všechny se budeme těšit v neděli od 13.00 hodiny,“ uzavírá Pavel Novotný.

Má za sebou 25 operací a narozeniny slaví hned třikrát

Zveřejněno / aktualizováno: 08. 11. 2023