Méně antibiotik i denní program pro dětské pacienty, aneb na zkušenou do chorvatského Záhřebu

Frederika Šlangová letos úspěšně ukončila 5. rok studia oboru Všeobecné lékařství. A protože ji zbývá necelý rok do skončení školy, rozhodla se o letošních prázdninách vyrazit na „zkušenou“ do zahraničí. I díky tomu, že je členkou studentské organizace IFMSA, měla tento rok příležitost strávit část července v hlavním městě Čechy jedné z nejvyhledávanějších dovolenkových destinací, tedy v chorvatském Záhřebu. Letní stáž absolvovala v Nemocnici Klinički bolnički centar Sestre milostrdnice v Záhrebe na pediatrické klinice. Jde o nejstarší pediatrický ústav v Chorvatsku i v celé jihovýchodní Evropě a díky tomu se může pyšnit bohatou tradicí zavádění velkého množství nových diagnosticko-terapeutických výkonů do pediatrické praxe.

A jak taková stáž na prestižní pediatrické klinice v Chorvatsku vypadá? „Můj typický den začínal brzy ráno vizitou hospitalizovaných pacientů. Celý den jsem strávila v nemocnici, délka dne byla závislá na počtu pacientů objednaných u konkrétního lékaře, obvykle to bylo kolem 6 až 7 hodin. I když v letních měsících byl počet hospitalizovaných pacientů nižší, o to víc bylo pacientů, kteří pravidelně docházeli na kontroly – v místním jazyce nazývané "denní nemocnice". Každý den jsem tak strávila na různých ambulancích s různými podspecializacemi. Měla jsem tak možnost vyšetřovat široké spektrum pacientů a hodnotit jejich zdravotní stav. Během prvních dní jsem měla obavy z jazykové bariéry s dětskými pacienty, kteří ještě nemluví anglicky, ale naštěstí se ukázalo, že jim slovenština nedělá žádný problém,“ popisuje studentka medicíny z ostravské lékařské fakulty.

Tím, že je pediatrická klinika záhřebské nemocnice zároveň gastroenterologickým centrem, setkávala se Frederika velmi často také s diagnózou poruchy příjmu potravy. „Z tohoto důvodu byla na klinice prováděna často také gastroskopická vyšetření, které vykonávala přímo přednostka kliniky, a i já se jich mohla účastnit,“ hodnotí přínos prázdninové stáže budoucí lékařka.

V nemocnici trávila Frederika čas během pracovních dní a volný čas během víkendu se snažila maximálně využít k poznávání Jaderského moře: „Navštívila jsem téměř všechna významná města na pobřeží, ale mé srdce si jednoznačně získal Dubrovník. Díky blízkosti slovinských hranic jsem měla ale také možnost poznat krásy slovinské přírody a podívat se i do Lublaně.“

Tím, že si vybrala nám zemi poměrně kulturně i geograficky blízkou, neměla od stáže nějaká zvláštní očekávání. Přesto zjistila, že i navzdory této blízkosti je tamní zdravotní systém v některých věcech odlišný. Mile ji zároveň překvapil pravidelný program pro dětské pacienty, který pro děti organizovala ve společenské místnosti speciální zaměstnankyně nemocnice. Děti tam společně hrály různé hry, a i díky tomu byla podle Frederiky tamní atmosféra na klinice velmi příjemná. Velmi příjemně ji překvapil také přístup starších lékařů ke svým mladším kolegům. „Starší lékaři byli těm mladším velkou oporou. Všimla jsem si, že s mladšími kolegy velmi ochotně a přátelsky konzultují každý jednotlivý případ či diagnózu,“ popisuje Frederika Šlangová. A překvapilo ji třeba i to, že se na tamní klinice snaží lékaři co nejvíc omezit léčbu antibiotiky z důvodu celosvětově rostoucí rezistence.

Během stáže byla Frederika ubytována v místním studentském internátu, který byl nejen hlídaný, ale také moderně zrekonstruovaný a velmi dobře přizpůsobený studentskému životu. „Svoji stáž jsem plánovala od samotného začátku mého studia. Myslím, že jde o skvělou příležitost nahlédnout do zdravotního systému jiné země, najít rozdíly, ale zároveň i nové vzory a inspiraci. Na stáž jsem mohla vyjet zejména díky svému aktivnímu členství v organizaci IFMSA. Více než dva roky jsem v její lokální pobočce v Ostravě dělala koordinátorku sekce, která zahrnovala projekty věnující se sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví,“ uzavírá Frederika.

Na zkušené v chorvatském Záhřebu

Zveřejněno / aktualizováno: 28. 08. 2023