Praxe z chirurgie ve Švédsku? Zážitek a zkušenost k nezaplacení...

Hanka Horáková má za sebou už čtyři roky studia všeobecného lékařství na naší ostravské lékařské fakultě. A protože je v rámci studijního plánu právě čtvrtého ročníku povinná letní praxe z chirurgie, rozhodla se ji Hanka částečně absolvovat ve švédském Linköpingu. A její nově získané zkušenosti by ji mohli mnozí kolegové z lékařských fakult doslova závidět. „Byla jsem přijata do jejich univerzitní nemocnice na oddělení chirurgie ruky a plastické chirurgie. První dva týdny jsem strávila právě na oddělení chirurgie ruky, a další dva následně hlavně v popáleninovém centru v rámci plastické chirurgie. Přidala jsem se k místním chirurgům na jejich směny, a tak jsem měla možnost účastnit se celého procesu péče o pacienta – od ranních porad, vizit, operací i poraden a ambulancí. Denně jsem se účastnila několika operací, kde jsem téměř vždy asistovala a měla jsem možnost si trochu osahat chirurgické nástroje v praxi. U popáleninových pacientů jsem se účastnila jak operací, tak převazů a práce na JIP,“ popisuje Hanka Horáková s tím, že v nemocnici trávila v průměru asi sedm hodin denně. „Někdy i víc. Záleželo vždy na délce trvání operací, případně příjmu akutního pacienta. Součástí každého dne byla švédská fika, kde se všichni sešli na „coffee break“ a lékařský i nelékařský personál si společně dali pauzu a něco sladkého na zub. Na oddělení byla k dispozici káva a čaj pro zaměstnance, a dokonce i vybavená lednička, což bylo velmi příjemné,“ vzpomíná na chvíle strávené na severu Evropy Hanka Horáková.

Švédsko si ostravská medička vybrala hlavně proto, že ji zajímalo, jak to funguje v zemi, která je známá pro své vyspělé zdravotnictví. Oproti českým nemocnicím se v té švédské pracovalo podle Hanky Horákové v pohodovější atmosféře. Lékař měl na každého pacienta v ambulanci minimálně půl hodiny, a i přístup ke studentům byl ze strany tamních lékařů velmi přátelský. Dokonce i ranní porady se vedly v angličtině tak, aby ostatním kolegům Hanka během její stáže v Linköpingu rozuměla. „Volný čas jsme trávili s ostatními zahraničními i místními studenty a o víkendech jsme mohli cestovat po své ose. Podnikli jsme výlety do okolních měst, nicméně samotný Linköpingu je hlavním městem provincie Östergötland. Je to sice menší město, ale moc krásné, takže stálo za to i po večerech prozkoumávat okolí. Stačilo pár kroků z centra a otevřel se vstup do přírodní rezervace, která byla naprosto nádherná se spoustou jezer a lesů. Po skončení stáže jsem se vydala ještě na pár dní do Stockholmu, který jsem během měsíce ve Švédsku nezvládla navštívit,“ dodává Hanka.

Zahraniční stáž je podle ní skvělá zkušenost a určitě ji doporučuji všem studentům, kteří se chtějí podívat, jak to funguje v nemocnicích v zahraničí a zkusit si komunikaci v cizím jazyce s lidmi jiné kultury na vlastní kůži.

Ať už jsou to změny k lepšímu či horšímu, vždy je podle ní něco, co se dá odvézt jako „take home message“ a rozhodně to otevře oči. „Jela jsem na stáž přes organizaci IFMSA, a protože máme bodový systém, který oceňuje aktivní členy, tak platí, že kdo chce vyjet a je aktivní v rámci organizace, tak vyjede. Stačí jen opravdu chtít a nebát se opustit komfortní zónu. Zahraniční stáže jsou stresující, ale je to zážitek na celý život a ta zkušenost je k nezaplacení,“ uzavírá ostravská medička.

Praxe z chirurgie ve Švédsku

Zveřejněno / aktualizováno: 22. 08. 2023