Ztráta sluchu nemusí být překážkou ke studiu medicíny

Na lékařské fakultě dnes studuje zhruba pět desítek studentů se specifickými potřebami. Jde především o studenty s poruchami učení nebo studenty, které trápí zdravotní potíže spojené s jejich dlouhodobým chronickým onemocněním. Jsou však mezi nimi i dva medici se sluchovým postižením. Jeden z nich, Viktor Procházka, nedávno v pořadu České televize Televizní klub neslyšících popsal, jak se s takovým hendikepem dá v Ostravě studovat medicína.

Sympatický medik studuje všeobecné lékařství už pátým rokem. Když byl Viktor malý, byl podle rodičů relativně zdráv. Postupně se mu ale sluch začal zhoršovat. A to až do jeho 12 let, kdy se mu sluchová vada ustálila. Dnes na pravé ucho neslyší asi ze sedmdesáti procent, na druhé z pětapadesáti. Na Viktorovi to ale nepoznáte. Zejména díky jeho babičce, která se mu od mala věnovala, a jak sám říká, ho také rozmluvila a motivovala ho v tom, aby si podal přihlášku na vysokou školu. Oba Viktorovi rodiče i sourozenci jsou totiž neslyšící.

Přestože měl Viktor ohromný strach, jestli studium zvládne a bude všemu rozumět, přihlášku si nakonec podal a byl přijat. Zorientovat se v tom, na co vše má jako neslyšící student nárok, mu pomohlo i univerzitní Centrum Pyramida. Výhody navýšených časových limitů pro zkoušky využíval hlavně v prvním a druhém ročníku. Dnes už to prý nepotřebuje. S naslouchadly se nikdy nesžil, takže ani nevyužívá speciální systém indukční smyčky, který fakulta vybudovala ve své aule. Neslyšícím studentům dokáže lépe přenášet zvuk do jejich sluchadel. Vděčný je však za speciální fonendoskop, který mu vypůjčilo Centrum Pyramida, a který zesiluje zvuk až šestnáctkrát. „Dokonce jsem s ním slyšel lépe než moji spolužáci,“ přiznává mladý medik s úsměvem v reportáži České televize.

Zkoušky se dnes Viktorovi daří nejenže úspěšně absolvovat bez nutnosti navýšeného časového limitu, ale úspěchy slaví i na poli vědecké činnosti. Se spolužáky je totiž autorem knihy Histologický Atlas. Která zkouška pro něj byla nejtěžší a proč? A v čem všem mu pomohla fakulta a Centrum Pyramida při nástupu do školy zejména v prvních letech studia? Podívejte se na celou reportáž České televize.

V reportáži vystupuje také naše absolventka Mgr. Martina Minksová. Na lékařské fakultě navzdory svému sluchovému postižení úspěšně vystudovala fyzioterapii a dnes pracuje jako fyzioterapeutka ve frýdecko-místeckém Zdravotnickém centru a zároveň má vlastní ambulanci, ve které poskytuje pomoc dokonce i profesionálním sportovcům. V budoucnu by chtěla Martina pomáhat nejen jim, ale i dětem. O své studijní zkušenosti a zvládání své profese se sluchovým postižením plánuje napsat i knihu.

zdroj: České televize

Zveřejněno / aktualizováno: 26. 02. 2023