Vzpomínka na nestora vnitřního lékařství Interní kliniky FN Ostrava

Jindřich Šajnar

Dne 14. prosince 2020 zemřel jeden z nestorů vnitřního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Jindřich Šajnar, CSc. Byl jedním z lékařů, kteří celý svůj profesní život zasvětili rozvoji vnitřního lékařství a výchově mladých lékařů - internistů v naší nemocnici.

Jindřich Šajnar se narodil 24. března 1939 v Ostravě - Zábřehu. Po úspěšném ukončení studia na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v roce 1962 nastoupil na Interní oddělení Krajské nemocnice s poliklinikou v Ostravě (později pod názvy SNsP, FNsP, v současnosti FN Ostrava). Po úspěšné atestaci v oboru vnitřního lékařství I. stupně (1965) a II. stupně (1968) se stal v roce 1971 zástupcem primáře Interního oddělení až do svého jmenování primářem nově zřízeného Oddělení funkční diagnostiky v roce 1983. V roce 1987 úspěšně obhájil na LF UP v Olomouci svou kandidátskou práci v oboru Vnitřní nemoci na téma Dlouhodobé sledování nemocných operovaných pro nádor hypofýzy. Po zrušení samostatného primariátu Oddělení funkční diagnostiky v roce 1997 pokračoval až do roku 2009 ve funkci zástupce přednosty Interní kliniky pro výchovnou a vědeckou činnost.

Jako zástupce primáře interního oddělení odpovídal nejen za výchovu mladých lékařů, ale i za odbornou úroveň zdravotnické dokumentace. Mnozí starší lékaři si vzpomínají na jeho pověstné „žluté lístečky“ se specifikací zjištěných nedostatků, určených k nápravě.

Další celoživotní prioritou MUDr. Jindřicha Šajnara, CSc., byla pedagogická činnost. Jako pedagog působil 33 let na Střední zdravotnické škole v Ostravě, byl u zrodu Zdravotně sociální fakulty OU, která je předchůdkyní pozdější Lékařské fakulty OU a byl mnohaletým vedoucím Katedry vyšetřovacích metod a lékařské biologie na této fakultě.

Až do konce svého života se snažil o kontakt s nejnovějšími poznatky v lékařství jako pravidelný návštěvník Lékařské knihovny FN Ostrava.

Děkujeme za jeho celoživotní přínos k rozvoji vnitřního lékařství v naší fakultní nemocnici. Čest jeho památce.

Doc. MUDr. Arnošt Martínek, CSc.

Zveřejněno / aktualizováno: 05. 03. 2021