Sestry jsou největší skupinou zdravotnických pracovníků a tráví s pacienty značné množství času. Velká část pacientů jsou senioři, kteří vyžadují specifický přístup a od sester se očekává, že budou disponovat dostatečnými odbornými znalosti, aby mohli této skupině pacientů poskytnout adekvátní péči. Zejména sestry v komunitní péči přicházejí do kontaktu s velkým počtem pacientů vyššího věku, u kterých musí rozpoznat případné zhoršení zdravotního stavu a zajistit následnou péči. V mnoha případech musí tyto sestry čelit otázkám pacientů a znepokojených rodin s nedostatečnou úrovní zdravotní gramotnosti. Bylo prokázáno, že pacienti s nízkou úrovní zdravotní gramotnosti využívají častěji zdravotní služby, jsou déle hospitalizováni a nedodržují léčebný režim a preventivní opatření.

Mezinárodní projekt Ehealth literacy learning skills among nurses working with older people (2020-1-CY01-KA202-065962) je zaměřen na edukační dovednosti sester pracujících se seniory v oblasti zdravotní gramotnosti. Cílem projektu je a) zvýšit úroveň vědomostí a dovedností sester a studentů ošetřovatelství v oblasti zdravotní gramotnosti, b) nepřímo zvýšit zdravotní gramotnost u pacientů vyššího věku a jejich rodin, c) vytvořit edukační materiály zaměřené na zdravotní gramotnost pro pacienty a jejich rodiny, d) informovat odbornou veřejnost o problematice zdravotní gramotnosti v kontextu elektronického zdravotnictví.

Koordinátorem projektu je Cyprus University of Technology (Kypr). Na projektu se dále podílí vzdělávací instituce z dalších čtyř evropských zemí: Klaipėda State University of Applied Sciences (Litva), National and Kapodistrian University of Athens (Řecko), University of Humanities and Economics in Lodz (Polsko) a Ostravská univerzita (Česká republika). Projekt trvá 24 měsíců a je financován z rozpočtu EU částkou 155 927 EUR.

Zveřejněno / aktualizováno: 03. 09. 2020