Lékařská fakulta je partnerem nového Centra telemedicínských služeb

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela nové Centrum telemedicínských služeb a Lékařská fakulta Ostrava je partnerem tohoto zajímavého projektu. „Díky novému centru se budou moci studenti seznámit s novými technologiemi v oblasti telemedicíny, jako je monitorování pacienta a sledování různých typů onemocnění. Moderní pracoviště bude sloužit zejména pro studenty vyšších ročníků, kteří se už v rámci výuky klinických oborů věnují problematice srdečních arytmií, kardiovaskulárních postižení nebo poruchám metabolismu,“ řekl během slavnostního otevření nového centra pověřený děkan fakulty docent Václav Procházka.

Centrum telemedicínských služeb je umístěno v prostoru respiria FN Ostrava, v Pavilonu L. Na jeho vzniku se vedle FN Ostrava a lékařské fakulty spolupodílel i Ústav vývoje a klinických aplikací (ÚVKA). Projekt podpořil také Moravskoslezský kraj.

„Podle trendů nejmodernější medicíny by měli chroničtí pacienti trávit v nemocnici jen nejnutnější čas a další léčba už má probíhat ideálně v domácím prostředí, ale pod kontrolou ošetřujícího lékaře,“ uvedl MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava a dodal, že otevření centra tuto cestu jednoznačně podpoří.

Po technické stránce bude provoz zajišťovat ÚVKA. Šest odborně proškolených biomediků a zdravotních sester bude novým pacientům předávat potřebné technologie a následně radit v případě technických potíží, a to i na bezplatné telefonní lince 800 500 408.

„Jsem přesvědčený, že otevření centra posune tři roky trvající spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava na další úroveň a jak pacientům, tak lékařům nabídne další možnosti využití vzdálené diagnostiky. Zapojení budoucích lékařů a jejich konfrontace s moderním přístupem k diagnostice a prevenci je dalším benefitem rozvoje telemedicíny v ČR,“ řekl Ing. Norbert Schellong, MPH, ředitel ÚVKA.

Zveřejněno / aktualizováno: 20. 01. 2020