• Obrázek

Studenti si vyzkoušeli pomocí simulátoru zákroky uvnitř cévy

Lepší porozumění základním katetrizačním technikám v mozkové cirkulaci a jejich nácvik umožnil studentům workshop, která se konal 14. listopadu v prostorách angiolinky ve Fakultní nemocnici Ostrava. Studenti 6. ročníku oboru Všeobecné lékařství LF OU si mohli prakticky vyzkoušet manipulaci s mikrokatetry a spirálami k embolizaci mozkových výdutí uvnitř simulátoru, který zapůjčila firma Johnson & Johnson.

Tyto metody jsou využívány k embolizaci mozkových aneurysmat, pokud například dojde k jejich prasknutí a následnému mozkovému krvácení.

Simulátor napodobuje cévní systém nejen tvarem, ale také imitací průtoku krve pomocí plynulého proudění tekutiny o tělesné teplotě. Tato zdánlivá drobnost je velmi podstatná pro věrný průběh simulace, neboť díky ní se zaváděné nástroje chovají jako při reálném zákroku. Studenti také mohli díky průhledným stěnám umělého cévního řečiště sledovat, jak se mikrokatetry, vodiče a spirálky uvnitř simulátoru během zákroku chovají, což při reálných zákrocích je možné pouze vzdáleně pomocí rentgenového zobrazení. Zároveň mohli vidět výsledky klinických výkonů u pacientů s embolizovaným aneurysmatem a také si zopakovat anatomii mozkového řečitě na angiografických obrazech.

Zveřejněno / aktualizováno: 19. 11. 2019