Aktivity studentů a akademiků LF OU neutichají ani ve zkouškovém období

Rallye Rejvíz

Rallye Rejvíz je mezinárodní soutěž pro posádky zdravotnických záchranných služeb a má již více než 20tiletou tradici. Letošní, již 22. ročník, se konal tradičně v Hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou ve dnech 23. - 27. května 2018.

Všechny posádky se při plnění úkolů řídí jedinou zásadou: "Rallye Rejvíz je výcvik a hra - dělejte vše co umíte ve prospěch pacienta!" Soutěžní etapa mediků začala hned ve středu po krátkém teoretickém úvodu a trvala až do pozdních večerních hodin.

Celá soutěž byla tvořena 11 simulovanými případy na základě skutečných případů z praxe ZZS. Úkolem každé posádky je v dané situaci použít maximálně své teoretické znalosti a praktické dovednosti, navrhnout diferenciálně diagnostickou rozvahu, určit pracovní diagnózu, správné zahájit léčbu pacienta v přednemocniční péči a následně vybrat správné nasměrování do zdravotnického zařízení. To vše v co nejkratším čase. Součástí hodnocení byly i další ukazatelé, například přístup k pacientovi a spolupráce v týmu!

Jedním ze simulovaných příběhů byla autonehoda s různě těžkými typy úrazů. Soutěžící si museli poradit se dvěma těžce zraněnými a podchlazenými horolezci, kteří spadli na ferratě. V jednom z úkolů si vyzkoušeli spolupráci s Policií ČR a to v rámci příběhu - pobodání na zahradní párty s pozdější resuscitací jednoho z účastníků pod vlivem amfetaminu. Medickou soutěž vyhrál slovenský tým SZU z Bratislavy, na druhém místě se umístil tým Masarykovy univerzity z Brna. Historicky první tým Lékařské fakulty OU ve složení Hana Straková, Roman Dvořák a Eva Slamiaková se umístil na krásném 8. místě, ke kterému gratulujeme.

A slova účastníků na závěr: „Děkujeme Lékařské fakultě Ostravské univerzity, že podpořila naši účast na Rallye Rejvíz a my jsme se tak mohli zúčastnit prestižní světové soutěže, ze které si všichni odnášíme nezapomenutelné zážitky a motivaci se  zlepšovat v urgentní medicíně.“

Festival bezpečnosti 2018

Dne 30. května 2018 se v Dolní oblasti Vítkovice uskutečnil Festival bezpečnosti, kde se rovněž prezentovala Lékařská fakulta OU a to aktivním zapojením do veřejné části akce.

Studenti demonstrovali příjem tísňové výzvy a lokalizaci volajícího za pomoci aplikace Záchranka. Na základě telefonického hovoru pak simulovali telefonicky asistovanou resuscitaci operátorem tísňové linky. Ostatní se věnovali základnímu postupu při ošetření krvácení s ukázkou práce maskérů.

Akce se účastnili studenti oboru Zdravotnický záchranář a Všeobecného lékařství pod odborným dohledem PhDr. Sabiny Psennerové, Ph.D.

Dle odhadů organizátorů se akce zúčastnilo přes 2000 návštěvníků.

Rallye Rejvíz a Festival bezpečnosti 2018

Zveřejněno / aktualizováno: 06. 06. 2018