Noc vědců na Lékařské fakultě
V České republice potřinácté, v Ostravě popáté, na Lékařské fakultě potřetí. Téměř 8 000 návštěvníků v celé Ostravě, kolem tří set na Lékařské fakultě. Tyto součty doprovázejí letošní Noc vědců, již tradiční vědecko-popularizační akci, která otevírá veřejnosti zákulisí vědeckých institucí a univerzit a zábavnou formou prezentuje poznání, objevování, myšlení. Letošní ročník se nesl v duchu „Mobility“, která byla nosným tématem celé akce. V pátek 6. 10. od páté hodiny odpolední se tedy vše dalo do pohybu i na naší Lékařské fakultě.
Děti si mohly ve speciálních výukových prostorách Katedry intenzivní medicíny a forenzních oborů vyzkoušet, zda by byly dobrými malými záchranáři a uměly poskytnout první pomoc. Na řidiče (a nejen je) pak čekala zkouška v podobě simulace dopravní nehody s následným poskytnutím první pomoci – vše samozřejmě pod odborným dohledem.
Nejen pro záchranu osob po autonehodách je třeba krev – o krevních transfúzích a dalších otázkách spojených s dárcovstvím krve hovořila primářka ostravského Krevního centra FNO doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D. V dětském koutku Krevního centra pak byly připraveny tvůrčí i poznávací aktivity týkající se oběhové soustavy.
Studenti navazujícího magisterského studijního programu Pediatrie vyzkoušeli obratnost dětí v řadě pohybových her. A pro jejich nemocné plyšové kamarády pak byla v pohotovosti Medvídková nemocnice – projekt studentů medicíny, který pomáhá dětem zbavit se strachu z bílých plášťů.
Malí i velcí návštěvníci se mohli dozvědět o funkci a významu tenkého střeva na přednášce prof. MUDr. Petra Dítě, DrSc. (Katedra interních oborů), velmi aktuální téma „Migrace populace a infekční nemoci“ přednesl doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA (Ústav epidemiologie a OVZ). PhDr. Renáta Zoubková (Katedra intenzivní medicíny a forenzních oborů) seznámila posluchače s kognitivní terapií a významem časné mobilizace u pacientů v intenzivní péči.
Celou řadu aktivit si připravil ostravský Tyfloservis, s.r.o. Zájemci si mohli prohlédnout kompenzační a optické pomůcky pro zrakově postižené, vyzkoušet si průvodcovství nevidomého či se na pár minut nevidomým stát díky speciálním brýlím. Poutavá byla také beseda se zrakově postiženým klientem a setkání s nejmenším vodícím psem.
Pro pohybu chtivé návštěvníky připravil Ústav ošetřovatelství a Porodní asistence kurz Nordic Walkingu pod vedením lektorky Mgr. Martiny Korhelíkové. Mozkové závity jim pak rozhýbala díky rozličným paměťovým cvičením Mgr. Jarmila Siverová, Ph.D. Pro cestovatele v čase byl připraven „model starého člověka“, díky kterému si každý mohl vyzkoušet, co ho za pár let čeká „při vstávání z postele“.
Studenti – medici – byli připraveni zvednout (a změřit) každému tlak i tep před a po fyzické zátěži. A jak vypadá lidské tělo uvnitř? Na to odpověděli studenti pod vedením MUDr. Jána Tokarčíka z Ústavu anatomie na atraktivní expozici anatomických modelů.
Velké poděkování za úspěšný a hladký chod Noci vědců na Lékařské fakultě OU patří nejen všem jejím aktérům, ale také zaměstnancům a studentům, kteří se do pořádání aktivně zapojili, a také rektorátnímu PR oddělení za záštitu celé akce.
Zveřejněno / aktualizováno: 19. 10. 2017