Studenti Univerzity třetího věku mají za sebou slavnostní promoci

Vzhledem k věku i životním zkušenostem jim při promočních aktech náleží místa v publiku. Tentokrát ale byli právě oni centrem pozornosti. Řeč je o studentech Univerzity třetího věku z programu Etudy první pomoci, kteří si v pondělí 13. května slavnostně převzali na půdě Lékařské fakulty své osvědčení o absolutoriu.

Člověk může přijít o dům, o majetek, ale to, co má ve své hlavě, o to nikdy nepřijde. Vzdělání je nezcizitelná hodnota, která obohacuje nejenom jednotlivce, ale to jeho vzdělání následně obohacuje celou společnost. Dnešní mladá generace namítne – ale babi, dědo vždyť si to vygooglíš, částečně mají pravdu i když jen do té doby, než vám dojde baterka, nebo jste bez signálu,řekla během svého proslovu směrem k absolventům doc. MUDr. Jana Dvořáčková a připomněla, že znalosti tvoří určité logické sekvence a jen na jejich základě může člověk správně usoudit, jestli informace, kterou někde dostane, může být pravdivá nebo ne a může se podle toho zachovat.

Její poděkování, stejně jako následné poděkování studentů, směřovalo také týmu Katedry intenzivní medicíny, urgentní medicíny a forenzních oborů. Ten studentům předal nejen své teoretické vědomosti, prostřednictvím odborných přednášek, ale i praktické dovednosti. Zvláštní poděkování zaznělo zejména od studentů paní Mgr. Pavlíně Štěpánové, která program Etudy první pomoci na Lékařské fakultě Ostravské univerzity garantuje.

Slavnostní promoce se zúčastnila i čerstvá absolventka paní Zdeňka z Frýdku-Místku. Své poděkování vyučujícím poslala dokonce prostřednictvím ostravského Českého rozhlasu. „Chtěla bych poděkovat všem vyučujícím, lékařům, záchranářům, kteří to s námi všemi absolvovali, a kteří nás školili v rámci programu Etudy první pomoci. Moc nám to všem dalo,vzkázala do éteru paní Zdeňka.

V letošním roce šlo už o druhý ročník Univerzity třetího věku s názvem Etudy první pomoci, kterou absolvovalo celkem 45 studentů právě na Katedře intenzivní medicíny, urgentní medicíny a forenzních oborů LF OU. Loni program absolvovalo celkem 35 studentů a pro velký zájem tak letos katedra přijala ještě o deset studentů více. „Zájem o studium na naší fakultě je opravdu veliký. Ale abychom zachovali kvalitu přednášek i praktické části studia, přijmeme i v dalším semestrálním roce maximálně 45 studentů,říká Mgr. Pavlína Štěpánová, garantka oboru.

Studijní program je určen pro všechny lidi starší 55 let. Pro to, aby byli zařazeni do studia, nepotřebují žádné zdravotnické vzdělání. Studium je dvousemestrové a zahrnuje celkem 12 setkání. Každé setkání se věnuje určitému tematickému celku. Přednášejícími jsou akademičtí pracovníci Lékařské fakulty a odborníci z oboru. Na workshopech se zároveň podílí studenti prezenční formy studijních oborů zdravotnický záchranář a všeobecné lékařství. Kombinace teorie a praxe poskytuje studentům univerzity jednoduchý, ale zároveň dostatečný návod k účelnému poskytnutí první pomoci.

Zveřejněno / aktualizováno: 22. 05. 2019