Docent Ondřej Šimetka přednášel na téma přirozených porodů v nejlidnatější zemi světa

Císařský řez je dnes civilizační epidemií. Shodují se na tom odborníci po celém světě a upozorňují na fakt, že v některých zemích počet provedených císařských řezů dosahuje téměř alarmující úrovně. Jeden z největších podílů porodu císařským řezem má i nejlidnatější země světa Čína. Centrální čínská vláda proto ve snaze zastavit tento negativní vývoj vyhlásila rozsáhlý program edukace zdravotníků. Jeho součástí bylo i pozvání docenta Ondřeje Šimetky, uznávaného perinatologa a přednosty Porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Ostravské univerzity, na přednáškové turné zahrnující čtyři odborné lékařské konference se třemi tisíci účastníky a návštěvu několika významných univerzitních nemocnic s mnohamilionovými spádovými oblastmi.

Po přednáškách v délce až 90 minut následovaly individuální konzultace a semináře zaměřené nejen na doporučené postupy Světové zdravotnické organizace (WHO), ale především na předávání vlastních zkušeností se snižováním počtu císařských řezů a opatřeními k podpoře normálních porodů.

„Podíl porodů císařským řezem je v Číně opravdu vysoký, v některých provinciích dosahuje až 70 procent. Přednášel jsem jednak o výhodách přirozených porodů a o dlouhodobých negativních důsledcích císařských řezů pro matku, dítě i celou společnost. Moje přednášky se týkaly ale hlavně toho, jakým způsobem lze snížení počtu císařských řezů při zachování bezpečnosti pro plod dosáhnout,“ přibližuje docent Ondřej Šimetka.

Gynekologicko-porodnická klinika LF OU a FN Ostrava se svými výsledky řadí mezi přední perinatologická centra v Česku i v Evropě. „Naše výsledky a úspěchy kolegové v Číně vnímají, proto také několik univerzitních pracovišť projevilo obrovský zájem využít naše zkušenosti a osobně navštívit naší kliniku a případně s ní i dlouhodobě spolupracovat,“ dodává docent Šimetka s tím, že další přednáškové aktivity na univerzitách v Šanghaji a Pekingu jsou naplánovány na letošní květen.

Docent Ondřej Šimetka přednášel v Číně

Zveřejněno / aktualizováno: 29. 04. 2019