Specializační vzdělávání - Vstup do specializačního vzdělávání, změny

Absolvováním LF získává lékař odbornou způsobilost k výkonu povolání (do té doby pracuje pod odborným dozorem nebo dohledem školitele, lékaře se specializovanou způsobilostí). Aby lékař mohl zcela samostatně vykonávat povolání, musí získat specializovanou způsobilost v některém základním oboru specializačního vzdělávání (dále SV).

Po ukončení studia na lékařské fakultě si lékař podává ŽÁDOST O ZAŘAZENÍ DO ZÁKLADNÍHO OBORU SPECIALIZAČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ do vybraného oboru SV, dle zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů.

Specializační vzdělávání lékařů v základních oborech všeobecné praktické lékařství a v nástavbových oborech je v kompetenci IPVZ.

Specializační vzdělávání probíhá jako celodenní průprava v akreditovaných zařízeních v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době a je odměňována; specializační vzdělávání může probíhat jako rozvolněná příprava, to je při nižším rozsahu, než je stanovená pracovní doba, přitom její rozsah nesmí být nižší, než je polovina stanovené týdenní pracovní doby; jde-li o osobu na rodičovské dovolené nebo osobu pečující o dítě do zahájení povinné školní docházky, rozsah pracovní doby nesmí být nižší než jedna pětina stanovené týdenní pracovní doby. Do specializačního vzdělávání lékaře se nezapočítává doba výkonu zdravotnického povolání přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu.

Zařazení/změna/zrušení zařazení do základního oboru

Uchazeč vyplní žádost v elektronické podobě do webové aplikace evidence zdravotnických pracovníků (EZP), a poté vytiskne, podepíše a včetně příloh zašle na adresu:

Lékařská fakulta
Specializační vzdělávání
Dvořákova 7
701 03 Ostrava

Zařazení do základního oboru

1. Lékař/zubní lékař vyplní Žádost o zařazení/změnu/zrušení zařazení do základního oboru specializačního vzdělávání pro lékaře a zubní lékaře prostřednictvím webové aplikace EZP. Pokud není žádost odeslána i v písemné podobě, je po 80 dnech z webové aplikace automaticky odstraněna.

2. Poté vytisknutou a podepsanou Žádost společně s přílohami zašle na výše uvedenou adresu.

3. Přílohy, které je třeba přidat k žádosti o zařazení do oboru:
    • dosud neregistrované lékaři - absolventi LF - žádající i o průkaz odbornosti, dokládají:
      • úředně ověřená kopie VŠ diplomu
      • kopii dodatku diplomu nebo vysvědčení o státní zkoušce (neověřenou)
    • lékaři, kteří žádají o zařazení do základního oboru opětovně (průkaz odbornosti již vlastní), dokládají:
      • průkaz odbornosti
    • lékaři, kteří získali odbornou, popř. specializovanou způsobilost mimo území České republiky, dokládají:
      • úředně ověřená kopie VŠ diplomu
      • kopie vysvědčení o státní zkoušce (dodatku k diplomu)
      • kopie Rozhodnutí MZ o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na území ČR

Zařazení do oboru provede LF do 30 dnů od doručení kompletní písemné žádosti zasláním Oznámení o zařazení do oboru a průkazu odbornosti, do kterého je proveden záznam o zařazení do oboru, na kontaktní adresu uchazeče.

Zařazení do dalšího základního oboru

Lékař může být současně zařazen nejvýše ve dvou specializačních oborech, a to pokud mají shodný základní kmen. Do druhého specializačního oboru může být lékař zařazen až po vydání certifikátu po absolvování kmene. Lékař nemůže být současně zařazen ve specializačním a nástavbovém oboru.

Pokud lékař získá certifikát o absolvování základního kmene dle podmínek platných před novelou zákona č. 95/2004 Sb. a zařadí se do dalšího oboru se shodným kmenem dle podmínek platných po novele zákona (tj. zařazení od 1. července 2017 s délkou základního kmene 30 měsíců), je mu certifikát o absolvování základního kmene uznán (nemusí skládat zkoušku po kmeni), je však nezbytné doplnit rozdíl v délce povinné praxe a dalších podmínek dle příslušných vzdělávacích programů po novele zákona (od 1. července 2017).

Zrušení zařazení nebo změna oboru

Žádost o zrušení zařazení nebo změnu oboru – postup je stejný jako u žádosti o zařazení do základního oboru. Jako příloha se zasílá pouze průkaz odbornosti.

Změna pověřené organizace

ŽÁDOST o registraci účastníka specializačního vzdělávání na lékařské fakultě(převedení lékaře z MZ/IPVZ na LF) – postup je stejný jako u žádosti o zařazení. K vyplněné žádosti uchazeč doloží kopie str. 3 a 6 z průkazu odbornosti.

Zveřejněno / aktualizováno: 07. 06. 2022